Fogókészülék

A F.-nek a gyárakban alkalmazott felvonókra való alkalmazása és állandóan jó karban való tartása a legtöbb államban törvényesen kötelező; nálunk a baleset elleni védelemről szóló 1893. CCVIII. t.-c. rendeli el a F. alkalmazását.

Fogókönyök

(bány.), l. Fogó-ék.

Fogoly

általában mindenki, aki le van tartóztatva, tehát a magánszemély által jogtalanul letartóztatott egyén is. Szorosabb értelemben F. az, akit valamely hatóság, habár csak átmenetileg, személyes szabadságától megfosztott.

Fogoly

(Perdrix Ill.), az óvilági tyukok csoportjába és a mezei tyukok családjába tartozó madárfaj, melyet jellemez, hogy a csőrét csekély viaszhártya borítja, orrgödrei csupaszok, zömöktestü, a rövid szárnyban a 3-5. evezőtollak a leghosszabbak, a fark rövid és 18 tollu s a fedőktől egészen takartatik, sarkantyuja nincs. Három palearktikus faja közül hazánkban a közönséges F. (P. cinera Loth.) él. Háta világosbarna, sötétebb és világosabb foltokkal, pofa és torok rozsdaszinü, a szem körül csupasz, vörös folttal, hasa fehér, nagy gesztenyebarna folttal, alsó szárnyfedőtollak fehérek, farka rozsdavörös, a 4 középső toll szürkén és barnásan sávolt. Szine különben változó. Csőre kékesszürke, lábai vörösbarnák. Hossza 26 cm.; szárnyhossza 16 cm.; farkhossza 8 cm. Közép-Európában él. Hazánkban mindenütt közönséges, különösen sikságon, vetések között szeret családonként tartózkodni. Egy-egy család 20-25 tagból is áll, vezetője a him, mely párját és övéit igen szereti. Állandó madár. Félénk, gyorsan fut, fölriasztva nagy zörejjel emelkedik a levegőbe. A földmüvelést üző embert mindenhová követi. Eledelét, mely magvakból, férgekből és pondrókból áll, kapargálva keresi. Földön fészkel. 10-20 körtealaku, világos zöldes, kékesszürke tojást rak, melyeket a nöstény 26 nap alatt költ ki. Ha az első fészkelés nem sikerül, akkor másodszor is költ, de csak 6-8-at. Fészekhagyó. A F.-ok télen sokat szenvednek a hideg és a táplálékhiány miatt, az emberek és a ragadozó madarak is nagyon üldözik s csak nagy szaporaságuknak köszönhető, hogy mindeddig ki nem pusztultak. Nem jó röpülő. Izletes husa miatt nagyban vadásszák. Fogságban megszelidül és tovább szaporodik. Rokona a szirti F. (Caccabis saxatilis Briss.) Háta és melle hamuszürke, torka, pofája és kantárja fehér fekete szegéllyel, hasa rozsdasárga, csőre, szemkarimája és lábai vörösek. 35 cm. hosszu. Szárnyhossza 16 cm.; farkhossza 10 cm.Alpokban, Olasz-, Török-, Görögországban és Kisázsiában él. A vörös F. (C. rubra Briss.), melyet franmcia F.-nak is neveznek. Mintegy 100 éve már Angliában is meghonosodott.

Fogolyfü

(növ.), falfü, fali-fü, kőrontó-fü, perjefü, fődi szappan a Balatonnál, üvegfü (Parietaria Tourn.), a csanálfélék füve 8 fajjal, mind a két földrésznek mérsékelt vidékein. Poligám, csanáltermetü, de nem csipős füvek hosszastojásdad v. tojásdad, épszélü levelekkel, a levél tövében levő virágcsomókkal. Hazánkban három faja él: a P. officinalis L., régen orvosságnak használták, a nép itt-ott mos vele. Veszelszki szerint az üveg szépen megtisztul tőle s a fogolynak kedves étele. A kehes jószágnak a porát adják be, pora a sebet szárítja, összeforrasztja s a tüzes daganattól megőrzi. A P. Judaica Hoffm. a magyar tengerpart városainak falain gyakori.

Fogolyháló

(franc. tirasse, huzó-háló), 20 m. hosszu, 15 m. széles és 3 cm. nagyságu szemekben kötött, fogoly-, fürj-, fácánfogásra használt háló. A hosszabb oldalán vékony zsineget huznak át, mellyel két vadász a hálót a vadra huzza s a vizslával együtt betakarja.

Fogolyhivó

a fogoly hangját utánozó eszköz, mellyel a vadász az elszéledt foglyokat összehivja s a hálóba csalja.

Fogolymozsár

a XVII. században használt hadimozsár, melynek a bomba befogadására szolgáló nagy furata körül még több csekélyebb átmérőjü furatai voltak, amelyekbe kézi- v. tükörgránátokat töltöttek s azután valamennyi furatban levő töltényeket egyszerre sütötték el.

Fogoly-őrkiséret

az a katonai őrség, amely foglyokat és hadifoglyokat szállítás közben kisér; az erre vonatkozó szabályok a Szolgálati szabály I. részének 44. §-ában foglaltatnak.

Fogolyszöktetés

a magyar btkv szerint büntett, melyet az követ el, aki valamely fogolynak a fogságból v. a hatósági őrizetből való megszökésére segélyt nyujt. Büntetése két évig terjedhető börtön; ha pedig a F. abban áll, hogy a tettes megszökés céljából a fogolynak fegyvert, kulcsot v. bármi más eszközt ad, a büntetés 3 évig terjedhető börtön. Az őr, felügyelő vagy hatósági közeg, aki a F.-t felügyeletére bizott foglyon követi el, 5 évig terjedhető fegyházzal, ha pedig nem szándékosan, hanem gondatlanságból okozta a fogolynak megszökését, 6 hónapig terjedhető fogházzal s mindkét esetben hivatalvesztéssel is büntetendő. Magát a foglyot a szökés miatt büntetőjogi felelősség nem terheli; de a foglyot, aki mást reábir arra, hogy neki a megszökéshez segédkezet nyujtson, némelyek felbujtónak tekintik. Ez vitás. De hogy a fogoly, aki szökése érdekében az őrt megvesztegeti, legalább a megvesztegetés cimén büntetendő, az bizonyos.


Kezdőlap

˙