Folt

kisközség Hunyadvm. algyógyi j.-ban, 308 oláh lak. Az erdélyi részek történetében nagy szerepet játszott, de kihalt Folti család ősi fészke. 1477. egy Folti királyi emberként szerepel. Folti László a Báthori István idejében Lengyelországból betelepedett Fekete de Fritsch családból házasodván, gr. Bethlen Sámuel örökölte tőlük F.-tot s az utolsó Bethlen, az 1892. Velencében öngyilkossá vált Bethlen Olivér legutóbb is birta.

Foltényi

Vilmos, szinész, szül. Komjáton Nyitramegyében 1820 máj. 24. Gyermekkora óta csaknem a szinpadon élt, kivéve azon egy évet, melyet 1848-49. mint honvédtüzér élt át. A szabadságharc után ujra beállott szinésznek s elfoglalta bonvivant szerepkörét. 1885. évi dec. 10. lépett föl utoljára 44 éves szinészi évfordulója alkalmából. Mint nyugdijas szinész él a fővárosban.

Folticenti

moldvai város, l. Falticenti.

Foltos pala

l. Csomós pala.

Folttisztító szerek

Rendszerint a foltot okozó anyagok oldószerei v. olyan szerek, melyek vegyi hatásuknál fogva a folt anyagát oldhatóvá változtatják v. pedig fehérítő szerek. Ilyenek: tinta-F.: sóskasav, citromlé; papirosra ejtett tintafolt kivételére: higított salétromsav; zsir-F.: benzin, terpentin, liszt, szappangyökér, mosó szappan, epeszappan; rozsda-F.: higított sósav; festék-F.: borszesz, benzin, epeszappan, eau de Javelle, hydrogénsuperoxid- a két utóbbi különösen jó gyümölcs-F.; sav-, gyanta-, viasz- és kátrány-F.: ammónia viz, kevés benzinnel keverve stb. A semIeges anyagokat a savakkal v. az aljakkal (mindkettővel egyszerre nem, mert a sav és az alj semlegesítik egymást s igy hatásukat vesztik) keverni is lehet s akkor ezen összetett F. többnemü foltok tisztítására alkalmasak. A drága különleges titkos F. hathatós alkotó részei csak azok, amelyek az elősorolt F.-é, áltatás céljából némelyikhez még teljesen hatástalan anyagokat és illanó szagos olajokat kevernek.

Foltvetés

az erdősítésnek az a módja, midőn begyepesedett talajon, elparlagosodott tarlókon, elhanyagolás folytán vagy más okból elgyomosodott vágásokban, tisztásokon, gyér, letarolásra szánt erdőkben, költség kimélése végett nem az egész teriilet, hanem csak lehetőleg egyenletesen elosztott négyszögletes v. kerek foltok munkáltatnak s vettetnek be. Területük e foltoknak 40-50 cm. Ha kisebbek, a Dunántul tányéroknak, másutt fészkeknek mondják.

Foltz

Fülöp, német festő, született Bingenben 1805 máj. l5., megh. Münchenben 1877 aug. 5. Cornelius tanítványa, résztvett annak monumentális munkáiban, a müncheni kir. palota egyes termeiben jeleneteket ábrázolt Schiller és Bürger költeményeiből. 1835. Rómába ment; ott festette A dalnok átka c. nagy képét Uhland balladája nyomán (Köln, városi muzeum). Münchenbe visszatérve II. Miksa király megbizásából a Maximilianeum számára az I. Frigyes császár megalázása Oroszlán Henrik herceg előtt és Periklest az ellenpárt megtámadja építkezései miatt, c. képeket festette. Az akadémia tanára, utóbb a központi képtár igazgatója lett.

Folya

nagyközség Temes vmegye csákovári j.-ban, (1891) 1257 oláh, német és magyar lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Folyadék

Oly halmazállapotu test, melynek jellemző sajátsága, hogy alakváltozás ellenében igen kicsiny, de térfogatváltozás ellenében igen nagy erőt fejt ki; nincs is tehát állandó sajátos alakja, hanem az edény alakját veszi föl, melybe tesszük. A F.-ok sajátságaival egyensuly esetében a hidrosztatika foglalkozik, mig a hidrodinamika a mozgó F. tulajdonságait tárgyalja. A F.-ok határfelületeinek alakjával s az abban felléptő erőviszonyok a kapillaritás tanának képezik tárgyát.

Folyam

a nagyobb folyók neve, kivált azoké, melyek közvetlenül a tengerbe szakadnak, 1. Folyó. - F. az elektrotechnikában, 1. Áram és Elektromosság.


Kezdőlap

˙