város Posen porosz tartományban, Bromberg és a Visztula közelében, (1891) 2348 lak. Határában épült legujabban a Visztulán átvezető óriási vasuthid, mely 1325 m. hosszu és 18 nyilásu. (Ennél csakis a csernavodai Duna-hid, a Tay- és Forth-öblön, a Waal-on átvezető és a Szyszran melleti Volga-hid hosszabbak.) A hidat, melyre 11 millió kgr. vasat fordítottak, 1893 nov. adták át a forgalomnak.
(eszt.), egyik legfontosabb fogása a költészeti technikának. A F. váratlansága által meglépő, változatossága által szórakoztató, igazsága által kielégítő. A F. kétféle lehet, szerencséből bukásba, vagy veszedelemből boldogulásba. Lehetnek félfordulatok, teljes kontrasztok, a F-ok ismétlődhetnek. Az indokolatlan F.-ok üres képzelmi játéknak tekintendők, a F. csak akkor művészi, ha egyidőben meglepő és indokolt is.
a bolygók mozgásában ama pillanat, melyben a bolygó előrefutó mozgását hátrafutóval (v. megfordítva) váltja fel; e pillanatban az égi test helyzetét nem változtatja az állócsillagokhoz képest, s ezért ez állapotot stacionálásnak, megállapodásnak is szokás nevezni. Oka a jelenségnek általában az, hogy a bolygók mozgását nem e mozgások középpontjából, a Napból, hanem a szintén a Nap körül keringő Földről észleljük. Igen egyszerü rajz megmutatja, hogy valamely bolygó előrefutó, ha a Föld és a bolygó két összetartozó helyzetét összekötő két egyenes egymást a bolygó pályáján belül metszi, hátrafutó, ha e metszés a bolygó pályáján kivül esik, s hogy e mozgások felváltásánál a két látóvonal egymással párhuzamos, mely esetben a bolygó látszólag nyugszik, megállapodik (l. Előrefutó és hátrafutó mozgás). A külső bolygóknál az előre-, illetve hátrafutó mozgás a konjunkció (együttállás) ill. oppozició (szembenállás) alkalmával, a belső bolygóknál az alsó, illetve felső együttállásnál észlelhető; a fordulópontok természetesen ezen idézett aspekták közé esnek.
(ném. die Tour machen, ol. fare la tombola, ang. chappeling a ship), igy nevezik a tengerészek a hajónak azon fordulását, midőn az élben vitorlázó hajó a szél irányának egyszerre bekövetkező változása, vagy a kormányos figyelmetlensége folytán a szelet szembe kapja és ennek következtében, miután a vitorlák visszájára hordanak, először a szélen át fordulni kénytelen és azután a vitorlafáknak érintése nélkül (tehát szembehordó vitorlákkal) csupán a kormány nyomása folytán addig fordul a szél körül, mig vitorlái ujra előre nem hordanak. F. csak gyenge a szél mellett lehet, miután erős szélnél az árbócozat veszélyeztetve van.
(ang. ejtsd: forrin offisz), Angliában a külügyminiszterium neve. Élén egy államtitkár (Secretary of State, miniszter) áll.
l. Tőzsde.
1. Gusztáv Henrik, svájci elmegyógyász és entomologus, szül. Morgesban (waadti kanton, Svájc) 1848 szept. 1. Lausanneban, Zürichben és Münchenben tanult és mint elmegyógyász tanítványa volt Guddennek. 1879 óta a zürichi elmegyógyintézet igazgatója; ugyanott az elmekórtan rendes professzora; azonban nagyon kedvelte a zoologiát is, mint azt tudományos dolgozatai is mutatják; ilyen: Der Giftapparat und die Analdrüsen der Ameisen (1878); Untersuchungen über die Haubenregion etc. im Gehirn des Menschen und einiger Säuger (1877) stb.
2. F. Ferenc Alfonz, svájci természetbuvár, szül. Morgesban (waadti kanton) 1841 febr. 2. Jelenleg a lausannei egyetemen az általános anatomia tanára. Főképen az édesvizi lakók természetrajzával foglalkozott, ezenkivül pedig a hazájabeli glecserekkel és földrengésekkel. Számtalan cikket irt különféle tudományos folyóiratokba. A tavakról irt tanulmányait Le Leman cim alatt adta ki (Lausanne 1892).
(ejtsd: forlend), North-F., South-F., két hegyfok Angolország DK-i részében, Kent grófságban. Az első a grófság ÉK-i szögletében, Margate és Ramsgate városok közt, a Themse torkolat déli partját tevő földnyelv végében, az é. sz. 51° 22' 28'' és a k. h. 1° 26' alatt fekszik. South-F. az előbbitől 26 km.-nyire D-nek, Dovertől K-re, a francia Gris-Nez nevü hegyfokkal szemben, az é. sz. 51° 8' 23'' és a k. h. 1° 22' alatt van. A hajósokra nézve igen fontos két hegyfok mindegyikén egy-egy világító torony áll, melyek a hajósra nézve veszélyes homokzátonyok két végpontját jelölik meg.
(lat.) a. m. külföldi, idegen; továbbá a. m. törvényszéki, p. medicina F. törvényszéki orvostan.
falu Potenza olasz tartományban, 33 km.-nyire Melfitől, (1881) 7553 lak., sajt- és durva posztókészítéssel.