Forróviz-fütés

l. Fütés.

Forrpont

l. Forráspont.

Forrtajkuak

(állat), l. Százlábuak.

Forrtállcsontuak

(állat., Plectognathi), a csontoshalak alosztályának egyik rendje, a koponyával és egymással is mozdulatlanul összenőtt közti- és felső állkapcsokkal; az alféluszónak átellenében fekvő hátuszóval, hasuszók nélkül; fésüforma kopoltyukkal; légjárat nélküli uszóhólyaggal; csontpikkelyes, tüskés vagy csupasz bőrrel. Szük szájuknak felső szegélyét csak a közti állkapcsok teszik ki. A melluszók előtt fekvő kopoltyunyilás igen keskeny és fedője a bőr alá huzódott. Egyesek közülök, mint a Tetrodom, Triodon és Diodon üreges garattáskájukba levegőt vehetnek fel s ennek következtében gömbbé fuvódott testükkel, még pedig hasoldalukkal fölfelé, a tenger fölületére emelkedhetnek. Uszóhólyagja csak az Orthagoriscus-nak nincs. Csigolyáik száma igen csekély és bordáik rendesen nincsenek. Az idetartozó mintegy 117, néhány Gymnodantes-családba tartozó faj kivételével, mindannyi tengeri és 17 nembe, meg 2 családba tartozik. Egyik család a Sclerodermi csontpikkelyes v. érdes bőrrel, főleg a forróövi tengerekben élő fajokkal. Ide tartozó nemek a Triacanthus Cuv., Balistes Cuv., Monacanthus Cuv. és Ostracion Art. Második család a Gymnodontes, a madár csőrére emlékeztető szájjal, melyet különösen a rákok és csigakagylók héjainak feltörésére használnak. Ide tartozó nemek a Triodon Cuv., Tetrodon L., melynek egyik faja a Tetr. fahaka Hasselg. a Nilusban és Nyugat-Afrika más folyóvizeiben él; a Diodon Günth és az Orthagoriscus Bl. Schn. A Diodon fajok tüskés testüek.

Forrtgaratcsontuak

(állat, Pharyngognathi), a csontos halak (l. o.) alosztályának egyik rendje, összenőtt garatcsontokkal, mellső részükben tagolatlan tüskékből álló hát-, alfel- és hasuszókkal; mozgékony felső- és közti állkapoccsal; fésüforma kopoltyukkal, légjáratnélküli uszóhólyaggal v. cikloid- vag ctenoid-pikkelyekkel, v. mind a kettővel. A család legfontosabb jeleme a garatcsontok összenövése, mután azonban a Tüskeparás halak (Acanthopteri) és a nyilt hólyaguak (Physostomi) között is vannak összeforrt garatcsontuak, e család körülirása nem éles, s e miatt egyes buvárok az ide tartozó fajokat a tüskeparásokhoz sorolják. Ez idő szerint 75 élő nembe tartozó, mintegy 640 faja ismeretes 4 családból, melyek közül csak a Chromidae családban vannak édesviziek, mig a többiek tengeriek. Ide tartozó családok: Pomaceutridae, Labridae, Embiotocidae és Chromidae. Legérdekesebbek a Labridae család fajai, melyek majdnem mindannyian ragyogó szinü, partlakó halak, igen vastag ajkakkal, ide tartozó nemek a Labrus Cuv., Crenilabrus Cuv., Ctenolabrus C. V., Cheilimus Cuv., Epibulus Cuv. stb. Husuk ehető.

Forrthimesek

(növ., synandrus), az olyan növények, melyeknek a himszála v. a himgömbje összeforrad egymással, l. Fészkesek.

Forrtszirmu

(növ., gamopetalus v. sympetalus, monopetalus) a. m. egyszirmu (l.o.) v. forrtszirmuság (gamopetalia) a szabad szirmoknak kivételes összeforradása, p. a csöves szirmu s a Gentianához hasonló Saponaria hybrida L., melynek csöves szirma 5 szabad szirom összeforradásából támadt. - Forrtszirmuak (Gamopetalae) Endlicher rendszeréből átvett, ma is feltartott növénycsoport, a kétsziküek nagyobb serege, melyet az összeforradt, egytagu, de felfelé bizonyos számban külön maradt szirom tüntet ki. Nagyobb csoportjai: az erika-, kankalin-, csengetyüke-, ragadvány- és ébenfaképüek, a csöves és ajakasszirmuak, a sodort-bimbósak és csoportos viráguak.

Fors

(lat.) a. m. véletlen, vakeset; személyesítése a szerencse és sors istennőjének, gyakran fortunával egybetéve.

Forsan et haec olim meminisse juvabit

(Vergilius Aeneiséből vett idézet) a. m. talán egyszer jól fog esni, ha erre is gndolunk. Gyakran igy idézik: Et hoc meminisse juvabit.

Forsberg

Nils, svéd festő, szül. Risabergában 1842 dec. 17. Párisban tanult Bonnattól. Itt állította ki először 1872. saját arcképét, azután 1877. egy akrobata - családot (jelenleg a gothenburgi muzeum tulajdona), majd 1888. A hős halála c. nagy képét, mely egy haldokló katonát ábrázol a Notre-Dame-templomban, amint a becsületrend keresztjét és az egyházi kenetet felveszi. Későbbi műveiért nagy arany érmet kapott.


Kezdőlap

˙