oly készülék, mellyel az igen gyengén világító testek foszforeszkálását is lehet észlelni. Mig a mesterséges világító kövek a fény behatása után még sokáig világítanak, addig a természetes világító testek világítása rendkivül rövid ideig tart és oly gyenge, hogy csak teljes sötétségben észlelhető.
[ÁBRA] 1. ábra.
E nehézség elhárítására szolgál Becquerel foszforoszkópja. Ez lényegében feketített sárgarézbádogból készült hengeres szelence (l. 1. ábra, a). melynek előrészén, a köralaku lapon (b) körcikk alaku kivágás van. Ugyanilyen kivágás van ezzel szemközt a szelence hátsó lapján.
[ÁBRA] 2. ábra.
A szelence belsejében két feketített, köralaku fémkorong van (2. ábra) (cc és dd) egy tengelyre erősítve, mely az (e) fogantyu és (fgh) fogaskerekek segélyével gyorsan forgatható. Mindegyik korongnak négy kivágása van, melyek a szelencén levőkkel teljesen megegyeznek (helyzetökre nézve is) és ugy vannak elhelyezve, hogy az egyik korong nyilásaival szemben a másiknak ki nem vágott részei vannak, tehát mintegy váltakozólag. A foszforeszkálásra nézve megvizsgálandó test kevés viasszal a 3-ik ábrán látható keretbe erősíthető, mig ez utóbbi a szelence felső részén látható (i) gomb helyén a szelencébe bocsátható, ahol a keret a nyilások irányában áll, anélkül hogy a két korongot forgásában akadályozná.
[ÁBRA] 3. ábra.
Maga a szelence a hátsó részén reácsavart (k) csővel azon nyilás elé tehető, melyen át napsugarak hatolnak a sötétített szobába. Ha már most valamely test foszforeszkálása észlelendő, a két korongot gyors forgásba hozzák, miáltal a napfény a forgó korong egy-egy nyilásán át a keretben levő testre esik, de csak egy pillanatra, mert a következő pillanatban már ki nem vágott rész födi el a napfényt. A szelence első lapjának nyilásán át néző szem a feléje álló korong nyilásain keresztül csak akkor látja a keretben levő tárgyat, midőn a hátsó korongon már nem érheti a fény, tehát közvetlen a fény behatása után, amikor a foszforeszkálás még észrevehető. Ily módon Becquerel igen sok tárgyról kimutatta, hogy foszforeszkálnak, holott másként nem tüntek fel ilyenekül. A foszforoszkópban a mészpát narancsszinben, ólomtartalmu üveg zöldes szinben, uránüveg élénk zöld szinben, korund, zafir, rubin élénk vörös szinben fénylik.
A foszfornak biztosan 2 oxidját ismerjük, ezek a foszfortrioxid (P2O3) és a foszforpentoxid (P2O5). - Foszfortrioxid. E vegyület akkor képződik, ha foszfort kevés levegő jelenlétében elégetünk. Fehér foghagymaszagu test, mely igen mohón oxidálódik és foszforpentoxiddá alakul. - Foszforpentoxid képződik akkor, ha foszfor levegőben vagy oxigénben elég. Fehér por, mely a levegőből nedvességet sziva szétfolyik; vizbe vetve sistereg, és a vizzel vegyülve izomer metafoszforsavakat képez. Mivel igen vizszivó, a kémikus gyakran használja gázok szárítására.
(POCl3), felfedezte Wurtz 1847. Készül ugy, hogy foszforpentaklorid és száraz oxálsav elegyét desztilláljuk. Szintelen folyadék fs.-a 10°-on 1,69, fp.-ja 110° körül van; levegőn erősen füstölög. A viz elbontja és foszforsav és sósav keletkeznek.
(PFl5), E gázalaku vegyület képződik akkor, ha foszforpentaklorid és arzéntrifluorid hatnak egymásra. Annyiból igen érdekes vegyület, mivel sürüsége a PFl5 képletnek megfelelő s igy a foszfor 5 vegyértéküsége mellett bizonyít.
l. Foszfor kloridjai.
l. Foszfor oxidjai.
l. Foszforkalcit.
A következő F.-at ismerjük:
H3PO2 alfoszforossav H3PO4 ortofoszforsav
H3PO3 foszforossav H4P2O7 piro "
H2PO3 alfoszforsav HPO3 meta "
Alfoszforossav H3PO2. E savat Dulong fedezte fel 1826., előállítása a bárium sójából, az alfoszforossavas báriumból történik. E só ugy készül, hogy báriumhidroxid oldatát foszforral főzzük, mig a foszforhidrogéngáz fejlődése megszünik. Az oldatból a báriumhidroxid feleslegét széndioxid bevezetésével eltávolítván, a lefiltrált és besürített oldatból a kihüléskor az alfoszforossavas bárium kikristályosodik. E só vizes oldatához most annyi hig kénsavat elegyítünk, amennyi a báriumnak szulfáttá való átalakítására éppen elegendő, a leválott báriumszulfátról lefiltrált folyadék az alfoszforossav oldata. Ez oldatot óvatosan besürítve, majd 0°-ra lehütve, az alfoszforossav vizmentesen kikristályosodik. Szintelen kristályokból áll, amelyek 17,4°-on megolvadnak, erősebb hevítéskor elbomlik foszforsavra s foszforhidrogénre
2H3PO2 = H3PO4 + H3P.
Az alfoszforossav igen erős redukáló anyag, ugyanis könnyen foszforsavvá alakul. Igy az arany, ezüst és a kéneső sóiból magukat a fémeket kiválasztja. Ugyan három hidrogént tartalmaz, de csak 1 helyettesíthető fémekkel, tehát egyalju sav. Sói az alfoszforossavsók vagy hipofoszfitok, vizben mind oldhatók és többnyire szépen kristályosodnak; az ólom sója vizben nehezen oldható, a kálium és nátrium sója pedig igen könnyen. Az alfoszforossavas bárium készítésmódját említettük: hasonlóan készülhet a kálcium- és a stronciumsója is. Az alfoszforossavsók magából a savból fémhidroxiddal való telítéssel is előállíthatók. Gyakran az alfoszforossavas báriumból cserebomlás utján készülnek olyformán, hogy e só vizes oldatát a fém szulfátjának oldatával elegyítik és a leváló báriumszulfátról lefiltrált oldatból az alfoszforossavsót kikristályosítják.
Foszforossav H3PO3. Foszfortrikloridnak vizzel való elbontásával készül:
Pcl3 + 3H2O = 3hcl + H3PO3.
Vizhez lassacskán foszfortrikloridot elegyítünk:: a heves hatás megszüntével a folyadékot besürítjük és végül a hőmérséket 180°-ig emeljük, a kapott sürü folyadék kihüléskor kristályosan megmered: ez a foszforossav. Képződik akkor is, ha foszfortrioxidot vizben oldunk; a nedves foszfornak a levegőn való oxidációjakor foszforsav és alfoszforsav mellett foszforossav is keletkezik. A foszforossav szintelen kristályokból áll; olvad 70° körül, erősebb hevítéskor elbomlik, foszforsav és foszforhidrogén keletkezik. Vizes oldata a levegőn lassacskán oxidálódik, minél higabb, annál gyorsabban; oxidáló szerek könnyen foszforsavvá alakítják. Erős redukáló szer; igy p. a merkurikloridoldatból kalomelt választ ki. A foszforossavban 2 hidrogén könnyen helyettesíthető fémmel és igy rendesen kétalju savnak tekintik, a 3. hidrogénatom alig helyettesíthető fémmel, azonban organikus gyökökkel mindhárom helyettesíthető. Sói a foszforossavsók v. foszfitek; ezeknek két sorozatát ismerjük aszerint, amint a foszforossavban csak az egyik, v. mindkét hidrogén van fémmel helyettesítve. Az alkali fémek foszfitjei vizben könnyen oldhatók, a többi fémeké nehezen.
Alfoszforsav H2PO3 v. H4P2O6. E sav képződik foszforsav és foszforossav mellett akkor, ha a foszfor nedves levegőn közönséges hőmérséken magától oxidálódik. Az igy kapott folyadékot foszfatikus savnak nevezték és régebben a foszfor külön savjának tekintették. Későbben kitünt, hogy lényegében foszforsav és foszforossav elegye, mig ujabb vizsgálatok kiderítették, hogy még ezeken kivül egy más savat, alfoszforsavat is tartalmaz. A szirupsürüségü «foszfatikus» savat igen tömény natriumacetátoldat fölöslegével elegyítik, amidőn az aránylag nehezen oldható alfoszforsavas nátrium (NaHPO3.3H2O) kiválik és átkristályosítva megtisztítható. E nátriumsó oldatából az ólomacetát oldhatatlan alfoszforsavas ólmot választ le, amelyet kénhidrogénnel elbontva, az alfoszforsav vizes oldatát kapjuk. Az alfoszforsav vizes oldata erősen savanyu, szintelen és szagtalan folyadék, amely a levegőn alig oxidálódik és higabb állapotban a forraláskor sem változik; oxidáló szerek csak nehezen oxidálják. Sói az alfoszforsavsók v hipofoszfátok; állandóbbak mint a foszforossav és alfoszforsavsók, erősebb hevítéskor azonban elbomlanak. Ugy szabályos, valamint savanyu sói elő vannak állítva; ugy látszik négyalju sav.
Ortofoszforsav v. közönséges foszforsav H2PO4. E savat Marggraf fedezte fel 1746., Graham 1833. az orto-, piro- és metafoszforsavat egymástól határozottan megkülönböztette. A természetben szabad állapotban nem fordul elő, sói azonban gyakoriak. A közönséges foszforsav képződik, ha foszforpentakloridra v. foszforoxikloridra viz hat; erősebb oxidáló szerek (salétromsav) a foszfort közönséges foszforsavvá alakítják. Az árubeli foszforsav az ortofoszforsav töményebb vizes oldata és csonthamuból (acidum phosphoricum ex ossibus) vagy foszfor oxidálásával (acidum phosphoricum e phosphoro) kapják. Előállítás csontokból, a következőképen történik: A csontokat alkalmas kemencékben izzítják, mig a szénvegyületek teljesen elégtek és szürkésfehérekké váltak; az égetett csontot megőrlik és e port, az ugynevezett csonthamut, hig kénsavval néhány napon át pállítják. A csonthamu főképen szabályos kálciumfoszfátból áll; a kénsav hatására lényegében szabad foszforsav és kálciumszulfát keletkezik, mely nehéz oldhatóságánál fogva jórészt kiválik. A kálciumszulfátról lefiltrált folyadék még tartalmaz jócskán savanyu foszforsavas kálciumot; ennek eltávolítása végett a folyadékhoz még kénsavat elegyítenek és az ismét leváló kálciumszulfátot eltávolítván besürítik, majd az enyhe izzásig hevítik, hogy a kénsav fölöslegét elüzzék, végül a maradékot vizben oldják és az oldatot megszürik. Az igy előállított foszforsavoldat nem tiszta; különösen savanyu magnézium- és kálciumfoszfátot, továbbá kénsavat is tartalmaz.
Leginkább a nátriumfoszfát előállításához használják. A tiszta foszforsav foszforból készül. A nedves foszfor a levegőn lassacskán oxidálódik, amidőn mint említettük alfoszforsav-, foszforossav és foszforsavoldatot kapunk. Hogy teljesen foszforsavvá alakítsuk, hig salétromsavval főzzük. Mivel a foszfor a levegőn csak igen lassan oxidálódik, ez előállítási módot ritkábban alkalmazzák és többnyire már kezdettől fogva salétromsavval oxidálják a foszfort. A foszfort üvegkészülékben (retortában) sok hig (30 %) salétromsavval leöntik és az egészet óvatosan melegítik. Ilyenkor a salétromsav oxidáló hatásánál fogva a foszfort oxidálja, előbb foszforossav, utóbb foszforsav keletkezik. A foszfor teljes eltünése után a folyadékot porcelláncsészében besürítik, még kevés tömény salétromsavat elegyítenek hozzá és ezzel főzik, hogy a netalán még jelenlevő foszforossav is foszforsavvá alakuljon. A forralást most addig folytatják, mig a salétromsav tökéletesen el van üzve. Az igy kapott foszforsavoldat még többnyire arzénnel szennyezett, mert az árubeli foszforban gyakran arzén van. A salétromsav oxidáló hatása folytán arzénsavvá alakul; eltávolítása végett a langyos folyadékban bőségesen kénhidrogéngázt vezetnek, amidőn is oldhatatlan arzénszulfid képződik. A lefiltrált folyadékot egyideig forralják, hogy belőle a kénhidrogén fölöslegét elüzzék, végül a megkivánt fokig besürítik. - Az igy kapott foszforsav az ortofoszforsav tömény vizes oldala. Szintelen, átlátszó folyadék; ize erősen savanyu, ha egészen tiszta, nem maró s nem mérges. A kevés foszforsavtartalmu hig folyó, a tartalmas sürüs; minél több benne a foszforsav, annál nagyobb a fajsulya; a következő táblában a különböző erősségü sav fajsulyát találjuk:
Ha e savat erősen besürítjük, ugy hogy a hőmérsék a 150°-ot meg ne haladja, a kihüléskor szirupsürüségü folyadékot kapunk, amelynek fs.-a 1,88 és tiszta ortofoszforsavnak tekintendő. E sürü folyadékból hosszabb idei álláskor a foszforsav szintelen, rombos kristályokban kiválik, melyeknek olvadáspontja 40° körül van. Ha besürítéskor a hőmérséket fokozzuk és 213° fölé megyünk, pirofoszforsavat H4P2O7 kapunk; erős izzításkor a pirofoszforsav ismét vizet veszít és a kihüléskor üvegszerüen megmerevedő tömeget, metafoszforsavat HPO3 ad- A magyar gyógyszerkönyvben az ortofoszforsav 20 %-os vizes oldata Acidum phosphoricum néven hivatalos. A gyógyszerül használt sav a foszforból készült legyen. Foszforossavval, arzénsavval, kénsavval, salétromsavval, kálciummal és nehéz fémekkel (réz, ólom, vas, cink) ne legyen szennyezve. Vizzel higítva s cukorral v. gyümölcssziruppal elegyítve kellemes savanyu izü italt ad; az orvos lázas bántalmaknál ily formában mint hüsítő szert rendeli. A foszforsav háromalju sav; ennek megfelelően sóinak 3 sorozatát ismerjük, melyek közül kettő savanyu és egy szabályos, p.:
Na3PO4 |
Na2HPO4 |
NaH2PO4 |
Trinatriumfoszfát |
Dinatriumhidrofoszfát |
Nátrium dihidrofoszfát |
(szabályos só) |
(savanyu só) |
(savanyu só) |
A foszforsav sói vagy foszfátok közül a vizben oldható szabályos sók lugos kémhatásuak; az egyszer savanyu sók gyengén lugos kémhatásuak, a kétszer savanyuak savanyu kémhatásuak. Az alkali fémek foszforsavsói mind oldhatók vizben, a többi fémek foszfátjai közül csupán a kétszer savanyu sók oldhatók vizben. A foszfátokat foszforsavból és az illető fém, oxid, hidroxid v. kárbonátjával kaphatjuk; igy készítik többnyire a vizben oldható foszfátokat, mig az oldhatlanokat rendesen cserebomlás utján kapjuk, az illető fém kloridjának, szulfátjának v. nitrátjának az oldatához natriumfoszfátot elegyítve, amidőn a foszfát csapadék alakjában leválik. A foszforsav legfontosabb sói a nátrium, a kálcium foszfátjai, továbbá az aluminium, ezüst, ólom és vas foszfátjai stb. (l. e cimek alatt).
A F. felismerése. A foszforsavat és sóit több reakció jellemzi; igy az ammoniával semlegesített foszforsav vagy szabályos sóinak oldatai báriumkloriddal fehér csapadékot adnak, amely sósavban könnyen oldódik; a csapadék báriumfoszfát. Ez oldatok ezüstnitráttal szép sárga csapadékot adnak, amely salétromsavban is, ammoniában is könnyen oldható. A foszforsavhoz v. sóinak oldatához magnéziakeveréket (magnéziumszulfátoldat elegye klórammoniumoldattal és ammoniumfolyadékkal) adva, az összerázáskor fehér kristályos csapadékot kapunk; a csapadék magnézium-ammoniumfoszfátból áll. Igen érzékenyen reagálhatunk foszforsavra a következőképen: molibdénsavas ammoniumoldathoz annyi salétromsavat elegyítünk, hogy a kezdetben leváló csapadék ismét feloldódjék. Most e folyadékba a foszforsavra vizsgálandó oldatból nehány cseppet adunk és a folyadékot felfőzzük; szép citromsárga csapadék foszforsav jelenléte mellett bizonyít.
Pirofoszforsav H4P2O7. A foszforsavból képződik, ha azt hosszabb időn át 200° és 300° között (213°) hevítjük, mig kivett próbája az ammoniával való semlegesítés után ezüstnitráttól tiszta, fehér csapadékot ad.
2 H3PO4 = H4P2O7 + H2O.
Szintelen kristályos tömeg, mely vizben könnyen oldódik; vizes oldata hidegen elég állandó, a felmelegítéskor viz felvétele közben meglehetős gyorsan ortofoszforsavvá alakul. A pirofoszforsav 4 alju sav, sói: pirofoszforsavsók vagy pirofoszfátok. 4 alju sav ugyan, de csak 2 sorozat sót képez, aszerint, amint 2 vagy 4 hidrogént helyettesítünk benne fémmel. Az alkáli fémsói vizben oldhatók, a többiek oldhatatlanok. A pirofoszforsav sói és igy az ammoniával telített pirofoszforsav is, ezüstnitráttól fehér csapadékot adnak. Magnéziamixturával higabb oldatban csapadékot nem kapunt. A fehérjeoldatot nem olvasztja meg.
Metafoszforsav. HPO3. Az ortofoszforsavat hevítve pirofoszforsavvá alakul, erős izzításkor azután ismét vizet veszít és metafoszforsav keletkezik. A diammonium-hidrofoszfát (H4N)2 HPO4 erősebb izzítása után szintén metafoszforsav marad vissza. Foszforpentoxidot vizben oldva metafoszforsavtartalmu oldatot kapunk. Tiszta állapotban előállítva szintelen üvegszerü tömeg (Acidum phosporicum glaciale); vizben könnyen oldódik, ez oldatában azonban viz felvétele folytán hidegen lassacskán, a forraláskor gyorsabban piro-, majd ortofoszforsavvá alakul. 1 alju sav; sói a metafoszforsavsók v. metafoszfátok. Érdekes, hogy a sóknak több sorozatát képezi, amelyek az egyszerü metafoszforsav polimérjeinek tekinthető savakból vezethetők le. Eddigelé a di-, tri-, tetra-, s hexametafoszforsav sói ismeretesek. A metafoszforsav sói ezüstnitráttal fehér csapadékot adnak, amiben pirofoszforsavhoz hasonlít, továbbá abban, hogy magnéziamixturával csapadékot nem ad. Eltérően azonban a szabad metafoszforsav a fehérjét megalvasztja. Az ilyenkor képződő vegyület, mint az Liebermann magyar kémikus vizsgálataiból kitünt, a természetes nuklein-nel azonos.
A F. legszembeötlőbben a következő reakciókban külömböznek:
A szabad sav a fehérjét |
Az ammoniával semlegesített sav ezüstnitráttal |
|
Ortofoszforsav |
nem alvasztja meg |
sárga csap. ad |
piro " |
" " " |
fehér " " |
meta " |
megalvasztja |
fehér " " |
l. Aluminiumfoszfát.
lásd Mágnézium-ammoniumfoszfát.