Fourniture

(franc. a. m. kellék, valamihez való; a szinpadi, különösen a balletkar ruhára való pénze; a szakács-mesterségben a saláta-növények.

Fourquette

(ejtsd: furkett), alul vasheggyel, fenn villaszerü szerkezettel ellátott erős bot, amelyet a XVI. sz. elejéig a katonák arra használták, hogy lövés előtt a földbe döfték s az akkor igen sulyos puskának a csövét a villába fektették, hogy célzás és elsütés alatt a puska alá legyen támasztva.

Fourth party

(ang., ejtsd: forth -) a. m. negyedik párt, tulzó konzervativ párttöredék Angolországban, melynek élén lord Churchill és sir Drummond Wolf állott. 1880. vált ki a Northcote által vezetett konzervativ pártból, melynek politikáját nem találta elég erélyesnek és aggresszivnek; azonban 1885. megint szorosabban csatlakozott az anyapárthoz.

Fourtou

(ejtsd: furtú) Mária Ferenc Oszkár Bardy de, francia államférfiu, szül. Ribérac helységben (Dordogne) 1836 jan. 3. A második császárság alatt előbb ügyvéd, azután alprefekt volt. 1871. szülőföldje a nemzetgyülés tagjául választotta, melyben ő a monarkista párthoz csatlakozott. 1872 decemberétől 1873 májusáig közmunkaügyi, 1873 novemberétől 1874 májusáig közoktatásügyi s végre ez év május-julius hónapjaiban belügyminiszter volt, mely állásaiban magát klerikális bonapártistának vallotta s mig az ultramontánoknak kedvezett, a liberális érzelmü hivatalnokokat a legkeményebb rendszabályokkal üldözte. 1876. képviselővé választván, a köztársasági alkotmány ellen szavazott s a legbuzgóbb klerikális reakcionáriusok közé tartozott. midőn Mac Mahon 1877 máj. 16. a Simon-miniszteriumot elbocsátotta és a reakció az államcsiny végrehajtására elérkezettnek vélte az időt, Broglie miniszterelnök F.-ra bizta az annyira fontos belügyi tárcát, melyre ezt a kiméletlen és elszánt embert legalkalmasabbnak tartotta. F. teljesen megfelelt a várakozásoknak. Alig hogy a képviselőház köztársasági többsége (360 képviselő) az uj miniszteriumnak határozottan bizalmatlanságot szavazott, a képviselőházat feloszlatta és irtóháborut kezdett a köztársasági párt ellen. Nehány hét alatt 50 prefektust és 150 más magasabb rangu hivatalnokot részint letett, részint áthelyezett, ugy hogy az egész közigazgatás fennakadt. A liberális iratok és ujságok kolportálását megtiltotta, s a Bulletin des Communes c. hivatalos lapban az ellenzéket aljas módon szidalmazta és rágalmazta. De mindez nem használt. Az okt. 14. és nov. 4. választásokban a 360 ellenzéki képviselő, mint azt a perbe fogott Gambetta előrejósolta, ujból megválasztatott és az uj képviselőház a F.-Broglie miniszteriumot ismételten leszavazta, mire Mac Mahon kénytelen volt kedvenc embereit elbocsátani. Sokan azt sürgették, hogy a bukott miniszteriumot az államcsiny előkészítése és számos törvénytelen rendelete miatt a vádlottak padjára ültessék; a Gambetta szaván induló többség azonban beérte azzal, hogy a képviselőház egy, a Broglie-Fourtou miniszterium törvénysértő és nem tisztességes párturalma fölött rosszalását fejezte ki, annak tagjait rossz polgároknak bélyegezte és ezt a határozatot Franciaország mind a 16000 községében hivatalosan kifüggesztette.

Fovea

(alt. a. m. árok; Foveatus mélyített, gödrös.

Foveál

(lat.) a. m. melegen tart, ápol.

Foveaux

16-40 km. széles tengercsatorna Uj-Zeland D-i szigete és a kis Stewart-sziget közt; K-i bejáratánál van Ruapuki-sziget. A benne levő zátonyok miatt hajók csak nehezen járhatnak rajta keresztül.

Foville

(ejtsd: fovily) Alfréd, francia statisztikus, szül. Párisban 1842 dec. 26. A gazdászat és statisztika tanára a Conservatoire nationale des arts et métiers intézetbne, a statisztikai hivatal főnöke stb. Munkái: Mémoire sur les variations des prix au XIX-e siecle (Par. 1872); La transformation des moyens de transport et ses conséquences économiques et sociales (u. o. 1880); L'administration de l'agriculture au contrôle général des finances sous Luois XVI. (Pigeonneauval együtt, u. o. 1882); Le morcellement, études économiques et statistiques sur la propriété fonciere (u. o.1885); La France économique. Statistique raisonnée et comparative (2. évfolyam, u. o. 1887-1889); két Atlas de statistique financiere (1881 és 1889), valamint számos értekezés különféle tud. folyóiratokban. 1877 óta vezeti a Bulletin de statistique et de legislation comparée havi folyóirat szerkesztését.

Fowey

(ejtsd: foj), város és kikötő Cornwall angol grófságban, 18 km.-nyire Bodmintól, a Fowey torkolatánál, (1891) 1804 lak., hajóktól élénken látogatott kikötőjét 3 erősség védi, amelyek egyike VIII. Henrik korából való. F. a XIV. sz.-ban még jelentékeny város volt. Calais ostromakor III. Eduardnak 47 hajót bocsátott rendelkezésére; későbben is számos kalózhajót bocsátott a tengerre. 1457. a franciák felégették. A F. folyó Lostwithielig (20 km.-nyire) hajózható.

Fowler

(ejtsd: fauler), 1. Henrik, angol politikus, szül. Sunderlandban 1830. Atyja wesleyanus-lelkész volt, ő maga pedig jogot végzett és mint ügyvéd működött Wolverhamptonban, ahol a helyi közigazgatás körébe vágó kérdésekkel is foglalkozott. 1880. Wolverhamptonban a parlamentbe választották, azután Gladstone alatt hely. államtitkár volt a belügyi miniszteriumban, 1885. pedig a kincstárban foglalt el előkelő állást. Őt tekintik Angliában Chamberlain után a legalaposabb szakférfiunak a közigazgatás terén. Gladstone a kincstár vezetését bizta 1892. aug. F.-re. 1894 márc. Kelet-India államtitkára lett.

2. F. János sir, angol mérnök, szül. Sheffieldben 1817-ben. Foglalkozott vasutépítéssel, vasuti igazgatással; legjelentékenyebb műve a londoni földalatti vasut építése, melyet 1853. kezdett meg s amely számára külön szerkezetü lokomotivot épített. Ezenkivül foglalkozott dockok és utcai lokomotivok készítésével. Ő hozta be a drót-kötelet is mint transzmisszionális-eszközt a gépszerkezetnél. 1866. Az Institution of Civil Engineers elnökévé választották, 1870. tagja volt egy norvég vasuti komissziónak, később pedig 1880-ig az egyiptomi vasutak főmérnöke volt, legutóbb pedig a Forth-hid építését vezette, melynek befejezése után baroneti rangot kapott.

3. F. Tamás, angol orvos, szül. Yorkban 1736., megh. 1801. Eleinte gyógyszerész volt, csak később adta magát az orvosi tanulmányokra. Ő hozta be az arzént az orvosi praxisba, s neki köszönhető, hogy az arzén oly fontos szerepet játszik gyógyszereink között. Egyik arzénkészítmény (Solutio Fowleri) róla is van elnevezve.


Kezdőlap

˙