nagyközség Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye kiskun felső járásában, (1891) 4861 magyar lak., vasuti állomással, posta- és táviróhivatallal és postatakarékpénztárral, gazdasági gőzmalom-részvénytársulattal. Termékeny határa 13,821 ha. F. a legrégibb kiskun községek egyike. telepítése már 1124-től számítható, amidőn II. István uralkodása alatt a kiskunok ott letelepedtek. Nevét állítólag Fülöp püspöktől vette, akit III. Miklós pápa Kun László király alatt 1279. a még akkor pogány vallásu kunok megtérítésére küldött s ki térítés közben itt tartotta főszállását. A török uralom alatt sokat szenvedett, ugyszintén a XVIII. század első éveiben bekövetkezett rác rablófutás alatt. Később idegen települők szaporították a községet, de 1749. és 1831. a kolera tizedelte meg.
l. Fül.
l. Fül.
(Wendt- v. Wreden-féle). Amennyiben az ébrény és magzat dobürege u. n. ébrényi kocsonyás kötőszövettel teljesen kitöltött, amely csak a méhen kivüli élet első szakában különösen lélegzés és nyelés közbeni levegőbenyomulás, részint felszivódás utján tünik el, törvényszéki orvosszakértői szempontból fontosnak látszik a dobüreg tartalma azon kérdés eldöntésénél, hogy vajjon valamely ujszülött életének első szakában lélegzett-e vagy sem. Azonban ezen próbának egymagában véve csak ott van bizonyító ereje, amely esetekben a dobüreg levegő helyett idegen dolgokat (iszap, homok, hamu stb.) tartalmaz, mint oly anyagokat, amelyek az első levegővételnél az illető közegből levegő helyett jutottak a dobüregbe.
helytelen elnevezése a kutyák fülkagylóján, valamint külső hallójáratában előforduló fekélyesedő gyuladásos bántalmaknak. Különösen hajlamosak reá a hosszufülü kutyafajták. Az alkalmi okot ütések, rázások, a fülzsir felgyülemlése és elbomlása szolgáltatják, némelykor pedig a fej bőrének gyuladása terjed át a fülkagyló belső felületére és erről a hallójáratra. Tünetei: a fej gyakori rázása a viszketés miatt, varakkal borított fekélyek a kagyló belső felületén és a hallójárat szélein, genyes fülfolyás. A baj makacs szokott lenni és hosszas gyógykezelést igényel, mely a beteg részek tisztogatásában és antiszeptikus kezelésében áll.
l. Fülfájás.
l. Nyálmirigy.
v. fültölcsér, tölcsérszerü, fémből v. kemény kaucsukból készült eszköz, amely arra szolgál, hogy segélyével a külső hangvezető szőrözetét lelapítva, másrészt annak pörgeszerü csatornáját többé-kevésbbé kiegyensítve, a külső hangvezető falát, a dobhártyát, sőt azon át a dobüreg látható részét áttekinthessük. Az ily vizsgálathoz szükséges még egy fényvetítő, homoru, közepén átlyukasztott tükör.
(növ.), a Primula Auricula nevü virág neve, l. Kankalin.
a külső hangvezető külső két harmadában a bőr verejtékmirigyeihez hasonló mirigyek által kiválasztott, mézsürüségü, hasonló szinü, tapadós, igen keserü izü váladék, amely a levegőn viaszkszerü pikkelyekké szárad és rendes körülmények között magától a fülből kihull. - A F. élettani szerepe az, hogy a levegő pora, piszokja, valamint rovaroknak a fül mélyébe való bejuthatását megakadályozza. Ha a F.-képződés nagyobb foku, akkor a hangvezető hámló bőrpikkelyeivel és szőreivel összecsapzódva azt eldugaszolhatja, rossz hallást, eldugulási érzést kelthet, szédülést, sőt hágyási ingert is okozhat.