a. m. folio verso (lat.), a lap hátoldalán.
Fraknói Vilmos irói jegye.
(ang. ejtsd: fajlfut) a. m. négyláb, misztikus jegy, mely már a régi görögöknél, etruszkoknál, rómaiaknál és az északi népeknél is előfordul. (L. az ábrát). Az ó-keresztény és középkori művészet is sokszor alkalmazza. L. még Baphomet.
[ÁBRA] Fylfoot.
(ó-izland fylgjur) a. m. követők; a skandináv mitologiában az emberek védőszellemei, akik születésüktől fogva kisérőik, álmukban jövőjüket tárják fel előttük s csak halálukkal hagyják el őket. Néha az utódokra szállnak át.
(Fünen), egyike a dán szigeteknek, amelyek közt nagyságra nézve a második; a Nagy-Belt, a Kattegat, a Kis-Belt és a Balti-tenger fogják körül. Szabálytalan ovális alaku; 70 km. hosszu főtengelye ÉNy-ról DK-re nyulik. Területe 2915 km. Langelanddal, Taasingevel és még több kisebb szigettel együtt egy járást alkot, amelynek (1890) 256,827 lak. van. A sziget sik föld; É-on és Ny-on egyhangu; K-en és D-en dombos és erdős; legmagasabb dombja a Fröbjerg (131 m.). Földje mindenütt termékeny és jól van megművelve; ezért Dánia kertjének is hivják. Partjaiba több helyen fjordok nyulnak be, amelyek közt a leghosszabb 15 km.) az Odensei-fjord, Ny-on pedig a Gamborg. Egyedüli jelentékenyebb folyóvize az Odense-Aa. A főváros és a vasutak csomópontja Odense (l. o.).
l. Findikli.
Loch (ejtsd: lok fájn), Skócia Ny-i partjának öble, a Clyde legészakibb ága. Eleinte a part D.-ről É-nak huzódik, és a Cantire-félsziget közt, azután összébb szorulván, ÉK-nek vonul és itt fölveszi az Upper Loch F. nevet. Egész hossza mintegy 67 km. Szélessége belső részében 3, ahol legszélesebb, 7-8 km. Heringhalászata hires.
svéd folyó, l. Mälar-tó.
(ejtsd: fájt) János, flamand festő, szül. Antwerpenben 1611., megh. u. o. 1661 szept. 1. Snyders Ferenc tanítványa, 1630. szülővárosa festőcéhének tagja lett, Olasz- és Franciaországban is járt. Ugy mint mestere, ő is állatokat: állatokból, virágból, gyümölcsből alkotott csöndéleteket festett, nem kevesebb művészettel, mint amaz. Nagyon termékeny volt; a nagyobb gyüjtemények mindegyikében képviselve van: A sas lakomája (Antwerpen). A Medvevadászat és Vadkanvadászat (müncheni képtár), A kutya, a fiu és a törpe (drezdai képtár), a schleissheimi, a dessaui, a bécsi művészeti akadémiai és Liechtenstein képtárak csöndéletei, stb. a legkitünőbb művei. A budapesti orsz. képtár két képe (729., 737.), ha nem is tartozik F. elsőrendü művei közé, nagyon szép és jellemző. Rézkarcokat is készített.
l. Faizabad.