(lat.) a. m. tettek, viselt dolgok.
(lat.) a. m. a rómaiak viselt dolgai, történetei. A keresztény középkor egyik legelterjedtebb novella- és legendakönyve. latin nyelven mondja el a római császárság történetéhez füzött elbeszéléseit, hosszu, egyhangu erkölcsi tanulságokat kapcsolva azok mindenikéhez. Keletkezésének ideje és szerzője ismeretlenek. Valószinüen Angliából származik a XIII. sz. végéről, v. a XIV. sz. elejéről. Az a nézet, hogy Petrus Berchorius (meghl. 1362.) a szerzője, v. Helinandus (megh. 1227.), tarthatatlan. A G. terjedelme a különböző kéziratokban és nyomtatványokban különböző. A legrégibb kézirat körülbelül 100 fejezet, az eredeti valószinüleg még kevesebb. Lefordították francia,angol, német és holland nyelvre. Kimeríthetetlen forrásmunkája volt minden kor meseiróinak és novellistáinak. Österley Berlinben 1872. adta ki.
Chansons de (franc., ejtsd: sázó dö zseszt), ó-frank hősköltemények 10-12 szótagu sorokban, szövegük legnagyobbrészt a Károly-mondából. L. Francia irodalom.
(lat.) a. m. ügyvitel. - Gestor, ügyvivő.
(ejtsd: je-), régi tartománya É-i Svédországnak, amely Norrland DK-i végét alkotta. határai voltak: a Bottni-öböl, Upland, Dalekarlia és Helsingland. 4446 km2-nyi területén 75 000 ember lakik. Helsinglanddal együtt jelenleg Gefleborg (l. o.) tartományt alkotja.
nagyközség Bihar vármege cséffai járásában, (1891) 1583 magyar lak., postával egyesített táviróhivatallal s postatakarékpénztárral. itt van a Tisza-család szép ősi kastélya pompás park közepén, továbbá a család temetkező helye.
(növ.) a. m. fakeménye, szinfa v. fa szine (Kern, duramen, Kernholz); némely fa (tölgy, diófa, koronafa, meggyfa, Quajacum) fatestének belső része. Ez sötétebb szinü (sárga, vörös, barna v. fekete) mint a fa hársa vagyis a világosabb külső rész (szijács, fafehére, alburnum, Splint). Emez a gyökérből a nedvet szállítja fölfelé, a G. ezt már v. lassabban v. éppen nem végzi. A G. sötétebb szine a sejt falába belérakodott festéktől, gyantától stb. ered.
VII. KÖTET vége