a görög glujein faragni, vésni szótól. A szó szoros értelmében kőfaragás. A görögök a képfaragást kőből nevezték G.-nak G. az eljárás, mellyel a drágakövekbe akár domboru, akár homoru alakokat vésnek. Ma különösen a drágakövek ilyetén kimunkálását nevezik G.-nak.
tulajdonképen vésett kövekből álló gyüjteményt jelent, átvitt értelemben azonban egyáltalában szobrászati gyüjteményt is értünk alatta. hires müncheni G. például antik szobrászati művek gyüjteménye.
(állat), l. Rágcsálók.
glissato, glissicando, glissicato, (ol., franc. glissé) Zeneelőadási kifejezés, mely leginkább a zongoraművekben fordul elő. Amely rövidebb-hosszabb zöngecsoport felett v. alatt e szó áll, azt nem rendes ujjazattal (applicatura), hanem csak egy ujjal (leginkább a hüvelyk-, mutató- v. a középső ujjal) kell gyorsan le- v. felcsusszanva balmokon is kezd alkalmazásba jönni. Az ily hangrovati lecsuszásokat vonós hangszerjátszók s az énekesek is sokszor veszik igénybe, az aliquot zöngékre támaszkodva.
(ejtsd: glissz'n) Ferenc, angol anatomus és fiziologus, szül. Rampishamban 1597., meghalt 1677. Tanulmányait Cambridgeben végezte, hol később professzurát is nyert. 1634. a londoni orvosi kollégiumon lett a boncolástan tanára, hol mint a kollégium elnöke halt meg, Anatomia hepatis c. munkájában (London 1654, Hága 1681) legelőször van felemlítve a róla elnevezett Glisson-féle tok. Összes munkái megjelentek Lejdában 1691. és 1711. 3 kötetben.
v. glitlevél, régente a. m. menedéklevél, a német Geleit-ből (Geleitbrief).
Quellet (növ.), l. Gömbpöffeteg.
(farnc. és ang., ejtsd: glób) a. m. gömb, földgömb; ujságok és szinházak neve. Erz utóbbiak közül történeti nevezetességü az egykori G.-szinház Shakespeareről, aki társtulajdonosa volt s itt adatta elő drámáit.
(ang.), tréfás elnevezésük a világot körülutazóknak.
d'Orb., a likacsos héjjal biró foraminiferákhoz tartozó állat, többnyire gömbded, egyenlőtlen oldalu, a kamrák többé-kevésbé csavarvonalban vannak elhelyezve, az egész alak több szabálytalanul elhelyezett gömbből látszik összetéve lenni. A nyilás hasadékalaku. A G. triloba Rss. és G. Bulloides d'Orb, a Clavulina-Szabói képződményekben és a mediterrán korban is éltek hazánk területén. Mély tengereken a triaszkortól napjainkig él.