Globiocephalus

(állat), a delfinek egyik neme.

Globocec

község Zágráb vármegye stubicai j.-ában, (1891) 1451 horvát lak.

Globulinok

fehérjenemü testek, melyek a többi fehérjéktől az által különböznek, hogy vizben oldhatatlanok. Feloldódnak, mihelyt kevés konyhasó, kénsavas magnézium vagy más közömbös sók a vizben oldva vannak. Kiválnak ez oldataikból hevítéskor, felesleges mennyiségben viz hozzáadására, v. ha oldalaikat sókkal telítjük. Hig savak, alkáliak oldják ugyan a G.-t, de át is alakítják őket acid-, illetőleg alkalialbumináttá. Ide tartoznak a tojássárgából nyerhető citellin, a szemlencséből előállítható krisztallin, az izmokban található Mioszin és muszkulin, valamint a vér nedvében előforduló szerumglobulin és fibrinogen.

Globulit

olyan mikroszkopos kicsinységü, pontosan meg nem határozható ásvány, helyesebben krisztallit (l.o.), melynek alakja gömbös, elliptikus vagy mandulaforma. Vulkáni üvegekben, üveges alapanyagu kőzetekben (bazalt, melafir), valamint kohók salakjában is észlelhető. Amidőn a G.-ok vonalosan helyezkednek el, akkor margaritok-nak mondatnak. Ha az üveges alapanyagban tömegesen vannak kiválva, akkor globulitos alapanyagról is beszélnek.

Globuli tartari ferrati

v. Globuli martiales (lat.), régi vaskészítmény, vasfürdőkhöz használják. Gyógyértékük nem valami kiváló, miután a vas tudvalevőleg a bőrön át fel nem szivódik.

Globus

(lat.), a.m. gömb; - G. a geográfiában és asztronomiában l. Földgömb és Éggömb.

Globus hystericus

(lat.), a hisztériás nők amaz érzése, mely szerint mintha valamely golyó torkukban fel- és alájárna. E jelenség a garat és bárzsing izomzatának görcsén alapul, l. Hisztéria.

Glocester

l. Gloucester.

Glockerit

(ásv.), ferriszulfát, cseppkő-alaku v. földes, utóbbi esetben vitriolokker a neve. Szlézia: Obergrund (Zuckmantel mellett); Svédország: Fehlun; Harzi Goslar. Naumann nevezte el Glocker mineralogus tiszteletére.

Glockner

v. Grossglockner, a magas Trauern-hegylánc (nori Alpok) és a K-i Alpok legmagasabb hegycsúcsa, Tirol. Karintia és Slazburg határán, 3798 m. magasságban. A hegycsúcsot keskeny horhó két ágra választja; a magasabb a tkpi Grossglockner. A hegy agyagból és csillámpalából áll, legnagyobb glecsere a Pasterzen-glecser. A G. hegyre feljutni roppant nehéz és meglehetősen veszélyes; először 1799. a gurki püspök-biboros, Salm-Reifferscheidt - Krautheim herceg mászta meg. 1800 jul. 28. a legmagasabb csúcsot először mászták meg. 1802. és ujabban aztán mások is. Ujabban öt menház épült a hegyen, mi a látogatást is megkönnyíti. A G.-ről az Alpokra a legnagyobbszerü kilátások egyike nyilik.


Kezdőlap

˙