Gomirje

község Horvát-Szlavonországban, Modrus-Fiume vármegye ogulini j.-ban (1891) 1928 horvát-szerb lakossal, vasuti állomás, posta és távíróhivatallal, postatakarékpénztár. Mint politikai községnek 2522 lakosa van. G. lakóit Lenković tábornok 1600. Korenicából telepítette ide. A községben és környékén régi vár és sáncok romjai látszanak.

Gommern

áros Magdeburg porosz kerületben. 8 km.-nyire Magdeburgtól, az Ehle és vasut mellett, (1891) 4409 lak., cukor-, sörgyártással és gőzmalommal; I. Henrik által alapított erősséggel, mely ma börtönül szolgál.

Gommose bacillaire

(franc., ejtsd: gomóz basziller) a. m. bacillus okozta gummifolyás. A szőllő egyik betegsége, melyet csak nemrég, 1893. fedeztek fel D.- Franciaországban, Var départementban, s azóta már Franciaországnak több, egymástól messze eső vidékein, sőt Tuniszban is észlelték. A betegség épugy mint a filloxera, foltokban jelenik meg, melyek egyre nagyobbodnak. A megtámadott szőllőtőkék gyengülni és száradni kezdenek; a hajtások elcsenevészednek, a kacsok elhalnak, a levelek alakjukat vesztik, gyakran élénk szinekben megtarkulnak, elrongyolódnak s időelőtt lehullanak. Egyik kiváló jellege a betegségnek az, hogy e beteg tőkék a metszés után sürü mézganemü anyagot izzadnak ki, s hogy ilyen mézganemü anyag a beteg hajtások, venyigék vagy idősebb szárrészek belsejében is, egyes barna vagy vöröses foltokon felhalmozódik. A betegséget Prillieux, a párisi növénykórtani állomás vezetője és munkatársa Delacroix vették vizsgálat alá, ők állapították meg annak ragályos voltát, s azt, hogy a betegség bakteriozus jellegü. Mivel a betegség gummifolyással van összekötve, s ezt bacillusok okozzák, innét nevezték el a betegséget G.-nek. A G mind az európai, mint az amerikai szőllőket, a direkttermőket s az ojtottakat egyaránt megtámadtja, s rövid idő alatt több hektárnyi területet tett már tönkre Franciaországban. Ellene a védekezés még nem ismeretes. L. még Szőllőbetegségek.

Gomoly

(növ.), l. Bogvirágzat és Csembőkvirágzat.

Gomolya

l. Turó.

Gomolyfelhő

l. Felhőalakok.

Gomorrha

(héber, a. m. elárasztás), hajdani város Palesztinában, a Sziddim völgyében. Kedor Laomor elfoglalta, kifosztotta, majd Sodomával együtt a tüz áldozata lett, azután elsülyedt a Holttengerben.

Gomperz

Tódor, német filologus, szül. Brünnben 1832 márc. 29-én. Tanulmányait Bécsben végezte, ahol 1867. habilitált, 1869. a klasszika-filologia rendkivüli és 1873 rendes tanára lett. 1868-ban a bécsi tudományos akadémia levelező tagjává választotta, 1882-ben pedig rendes tagjává. G. főképen az angol bölcsészet empirikus iskolájával foglalkozott és lefordította Mill S. J. összes műveit (Lipcse 1869-80, 12 kötet). nevezetes munkásságot fejtett még ki az antik élet megismertetése körül; főművei ez irányban: Philodemi Epicurei de ira liber (Lipcse 1864); Herkulanische Studien (u.o. 1865-66); Über ein bisher unbekanntes griechisches Schrifftsystem aus der Mitte d. vorschristlichen Jahrhunderts (Bécs 1884); Zu Philodems Büchern von der Musik (u.o. 1885); Demosthenes der Staatsmann (u.o. 1864); Beiträge zur Kritik u. Erklärung griechischer Schriftsteller (u.o. 1875-76); Die Bruchstücke der griechischen Tragiker und Cobets neueste kritische Manier (u.o. 1878); Herodoteische Studien (u.o. 1883); Platonische Aufsätze (1887); Über die Charaktere Theophrasts (1888); Apologie d. Heilkunst (1890); Philodem (1891); Die Schrift vom Staatswesen der Athener (1891); Die jüngst entdeckten Überreste einer den Platonischen Phädon enthaltenden Papyrus (1892). Legujabb műve: Grieschische Denker, eine Geschichte der antiken Philosophie (eddig I. köt., 1893).

Gomphrena

(növ.), l. Biborka.

Goms

(Conches), Wallis svájci kanton járása. 529 km2 területtel, (1888) 4166 lak., Arnen vagy Ernen székhellyel.


Kezdőlap

˙