(ejtsd: gudenov), egyike a D'Entrecasteaux-szigeteknek (l.o.)
(növ.), kétszikü, mintegy 200 fajt számláló növénycsalád a forrtszirmu csengetyükeképüek rendjében; Ausztráliában meg Fokföldön honos. Legközelebbről a Lobeliaceákkal rokon, de a him többnyire szabad, a bibe alatt pedig különbségül kehelyforma, a szélén szőrkoszoru csinosította körgallér (indusium) van. A Goodenia ovata Sm. sárgavirágu ujhollandi diszcserje. V. ö. de Vriese H., Goodeniaceae (Naturkundel. Verhandelingen etc. te Harlem, 2. sorozat 9. köt.).
(ejtsd: gudhju), county Minnesota É.-amerikai államban, 1685 km2 területtel, 28580 lak., Red-Wing székhellyel.
(ejtsd: gudrics) Sámuel Griswold, amerikai padagogus és iró, szül. Ridgefeldben, Connecticut államban 1793 aug. 19., megh. 1863 máj. 9. Könyvkereskedő volt s miután 1824. Európát meglátogatta, Bostonban telepedett le. 1828-1842. The Token c. képes évkönyvet szerkesztett s ennek a számára maga is sok verset és elbeszélést irt. Legelterjedtebb műve: Peter Parley (saját álneve) series of juvenile books, 177 kötetre rug. Ezeken kivül irta a következőket: Fireside education (1838); The outcast, and other poems (1841); Recollections of a life-time (1857, 2 köt.); Íllustrated natural history of the animal Kingdom (1859. 2 köt.). 1851. Párisban az Egyesült Államok konzulja is volt. Önéletirását (Story of my own life) Freeman adta ki 1862.
alsóbbrendü állatok megnevezése után Goodsir Harry D. L. angol természetbuvár nevének a rövidítése.
(ejtsd: gudször) János, angol anatomus és fiziologus, szül. Anstrutheben (Skócia) 1814., megh. Edinburgban 1867 márc. 11. Edinburgban tanult s 1846. az ottani egyetemen a boncolástan tanára lett. Hunter után G. Anglia leghiresebb anatomusa. A boncolástan, élettan és patologia körébe vágó munkái összegyüjtve Anatomical and physiological observations (Edinburg 1860) cimmel jelentek meg.
(ejtsd: guddvinszendsz), futó homokból álló zátony az Északi-tengerben, Kent angol grófság K.-i partján North és South Foreland fokok közt, Deal és Ramsgate-tel szemben. É-ról D-felé félhold alakban 16 km. hosszuságban és 2 km. szélességben nyulik el 1-7 m.-nyire a viz alatt; apadás idejében azonban egyes részeiről a viz lefolyik. A Trinity és a Good win-Swash a bejáratai, ahol a viz 3.65-16,65 m. mély.
l. Gummielasztikum.
(ejtsd: gúl), város York angol grófságban, a West-Ridingban, 32 km.-nyire Yorktól, az Ouse és Don összefolyásánál, több vasuti vonal találkozásánál, (1891) 15413 lak., vasöntőkkel, őrlőmalmokkal és hajóépítéssel. Mivel a 4-5 m. mély járatu hajók is eljuthatnak a városig G. élénk kereskedést üz az északi tartományokkal. A kivitel (értéke több mint 5 millió font sterling) főcikkei: gépek, szén, gyapju- és pamutáruk; a bevitelé: gyapju, len, gabona és cukor. G., mely 1850. még kis falu volt, annak köszönheti gyors fölvirágzását, hogy egyenes hajóösszeköttetésbe jött a tengerrel és igy kereskedelmét Hulltól függetleníthette.
Guhns, kis arany- és ezüstsuly Brit-Keletindiában, főként Bombayban, ahol 1/100-át teszi a tolának.