(ejtsd: gurdon), az ugyanily nevü járás székhelye Lot francia départementban, 47 km.-nyire Cahosrstól, egy domb körül, amelyeln hajdan egy erősség állott, vasut mellett, (1891) 4834 lak., szarvasgomba-pástétom készítéssel. Egy boulevard választja el az alsó és rendesebben épült városrészt, a felső festőibb fekvésütől. Két gót temploma közül a nagyobbiknak, a Szt. Péterről elnevezettnek, a XIV. századból való szép hajója van.
(ejtsd: gurgó), Gáspár, báró, francia tábornok, szül. Versaillesban 1783 szept. 14., meghalt Párisban 1852 jul 25. 1802. mint tüzérhadnagy lépett a hadseregbe; kitünt Austerlitznél, Jenánál és kiválóan Wagramnál. 1812. mint szolgálattevő tiszt követte Napoleont az orosz hadjáratba. A briennei ütközetben megmentette a császár életét s ezért ezredessé neveztetett ki. Az első restauráció alatt az első dandár táborkarának főnöke lett, de Napoleon visszatérése után hozzácsatlakozott s mint hadsegéde küzdött Waterloonál. Ezután a császárt Rochefortba kisérte s átvitte Angliába ennek levelét a regensherceghez. Elkisérte Napoleon Szt. Ilona-szigetére is, de mivel a császár egy másik kisérőjével összeveszett 1818. visszatért Európába és Angliában élt. Közbenjárt, de sikertelenül, Napoleon szabadonbocsáttatásáért Mária Lujza császárnénál és az Aachenben összegyült uralkodóknál. Leirta az 1815-iki hadjárat történetét (Récit de la campeagne de 1815, Páris 1818), de mivel a waterlooi csata elbeszélését Wellington a maga személyére sértőnek találta, Franciaországból kiutasíttatott s csak 1821. nyert ismét engedélyt a visszatérésre. Ségur hires munkájának (Histoire de la grande armée, Páris 1825) birálatáért (Examen critique) párbaja volt a szerzővel; majd Walter Scott keveredett G.-val irodalmi harcba, Napoleonról irt története miatt. 1823. kiadta Montholonnal Napoleonnak emlékiratait (Mémoires de Napoelona Sainte-Hélene). A juliusi forradalom után a párisi tüzérség parancsnoka, 1835. tábornok és a király hadsegéde lett. 1840. tagja volt azon bizottságnak, mely Napoleon hamvait Szt. Ilona szigetéről hazaszállította. 1848 okt. a párisi nemzetőrség első legiójának ezredesévé, 1849. pedig képviselővé választották.
(franc., ejtsd: gurman) a. m. falánk. Nálunk német szokás szerint a finom izlés értelmében használják, mely utóbbit a franciák Gourmet szóval fejezik ki. Gourmandise, inyencség.
(ejtsd: gurné) Jakab Kolozs, francia nemzetgazda, szül. Saint-Maloban 1712., megh. 17959 jun. 27. 1744-ig atyja kereskedői üzletété vezette Cadixban, majd Franciaországba visszatérve szorosabb összeköttetésbe lépett Maurepasval (l.o.). Egy nagyobb utazás után visszavonult az üzleti élettől és tanácsosi cimet vett magának, mig 1751. Maurepas kereskedelmi felügyelővé neveztette ki, amely minőségében nagy befolyást gyakorolt a gazdasági ügyek vezetésére, G. a fiziokraták tanait vallja s első sorban Turgot követői közé tartozik, aki Éloge de Gournay (1759) c. munkájában nagy elismeréssel szól róla. Művei: Traité sur le commerce et les avantages, qui résultent de la réduction de l'intéret de l'argent (Child adta ki); Corps d'observations de la Société d'agriculture, du commerce et des arts (1760); Mémoire sur les corps de métiers (1758) stb.
(ejtsd: gurnej an bré), város Seine-Inférieure francia départementban, 45 km.-nyire Neufchatel - en - Braytől, az Epte jobbpartján, vasut mellett, (1891) 3829 lak., hires sajt- és vajkészítéssel, vasas tartalmu ásványvizforrással, érdekes XIII. sz.-beli Szt. Hildebrandról elnevezett templommal. Közelében az Epte a szép gourfrei vizesését alkotja.
(ejtsd: gúrok), falu és tengeri fürdő Renfrew skót grófságban, 5 km.-nyire Greenocktól, a Clyde-öböl déli partján, (1891) 4431 lak., halászattal.
(franc., ejtsd: gú) a. m. izlés.
(franc., ejtsd: gutt), a. m. csöpp, köszvény. - G. d'eau, vizcsöpp, igy nevezik a viztiszta, szintelen vagy kissé zöldes szinü topázt Brazilia Minas-Geraes tartományából, különösen a Rio Belmonte hordalékjaiból. Rabszolgák gyémántjának is mondják. - G. de sang, vagyis vércsöppnek mondják a vérvörös szinü spinellt. - G. D'or, vagyis aranycsöpp, burgundi bor. - G. militaire, l. Gonorrhea.
(franc., ejtsd: guvern man) a. m. kormány; gouvernemental, a. m. kormányra vonatkozó, azoknak megjelölésére is szolgál, kik önálló politikai meggyőződés és állásfoglalás nélkül a mindenkori kormánnyal mennek (mamelukok); gouverneur kormányzó, eredetileg ugyanezt jelenti a nőnemü gouvernante szó is; nálunk azonban e szón, a németek után, nevelőnőt értenek. A franciák a nevelőnőt institutricenek mondják.
Laurent, l. Saint-Cyr.