l. Folklore.
(állat), közös neve a galambalaku madaraknak, l. Galambfélék.
két fürdő Zürich svájci kantonban. belső-G. 5. van Waldtól. 781 m. magasban, sárgaság és vizibetegség ellen használják. Kölső-G. 10 km.-nyire van Winterthurtól, vasut mellett, köszvényes és reumatikus, ideg- és bőrbajokban használják és sokan látogatják.
(állat), az ötlábtőizes fedelesszárnyu rovarok egyik családja; ahová többnyire kis, oválisalaku, vizben élő bogarak tartoznak. A viz felszinén körben igen gyorsan usznak. Körülbelül 120 faja ismertes, melyek közül hazánkban 35 faj él. Közönségesebbek: Gyrinus natator L., G. minutus Fabr., Orectochilus villosus Müll. stb.
Fr. (növ.), l. Fodorgomba.
Gümb., kövült növény. A buvárok sokáig állati szervezetnek tekintették és a foraminiferákhoz számították, de az ujabb buvárlatokból kitünt, hogy meszet kiválasztó alga. A gyürükből álló mészcsöveik a triaszkoru mészkövekben nagy mennyiségben fordulnak elő, különösen a bajorországi és tiroli mészkőlapokban. leggyakoribb faj a G. annaluta Schafh.
Adalbert, cseh zenész, született Budweisban 1763 febr. 19., megh. Bécsben 1850 márc. 19. 1804-31. bécsi udvari és operai karnagy volt. Művei: 30 dalmű (legismeretesebbek Sorel Ágnes; A szemorvos), 40 ballet, 60 szimfonia, 60 vonósnégyes, 40 szonáta és 30 egyéb mű zongorára, ének- és hangszerművek. G. 1848. önéletrajzot irt.
l. Agyvelő.
(ejtsd: jizisz) Miklós, görög festő, szül. Tinosz szigetén 1842 márc. 1. Athénben tanult, azután Münchenben Piloty tanítványa lett. A bajor és a görög népéletből vett jeleneteket fest; ilyenek: A kutyavizsgálat, Az árvák; A sedani győzelem hire egy bajor városban; Görög gyermekek eljegyzése; A festők zarándoklása keletre.
l. Githion.