Hadi táskalőszer

a katona által háboruban testén magával hordandó töltények. A gyalogságnál az altiszt részére 40, az őrvezető és gyalogos számára 100, a lovasságnál karabélyonként 50, forgópisztolyként 30, a tüzérségnél forgópisztolyként 30, az utász-csapatoknál az altiszt számára 20, az őrvezető és utász számára 30 töltény van H.-ül rendszeresítve.

Hadi távirás

seregünknél a vasut- és távirdaezrednek távirdaosztályai, melyeknek feladata háboruban a szükséges távirdai vonalakat és állomásokat felállítani és forgalomba venni, esetleg a meglevőket hasznavehetetlenné tenni és az ellenséges országban levő távirdai vonalakat használatba venni vagy elrontani.

Haditengerészet

l. Flotta.

Hadi terhek

a. m.a hadi szolgáltatások (l.o.).

Hadi térképek

oly mértékben vannak felvéve, melyekkel minden katonailag fontos tárgy feltüntethető. Erre a természetes hossz 1/100000 mérete elég. A talaj emelkedései vagy az egyes pontok magasságágnak megjelölése által valamely sempont fölött, vagy egyentávolságu vizszintes rétegvonalak által ábrázoltatnak. E térképeken kivül még tájrajzi térképek szükségesek (nagyobb méretekben 1/50000, 1/25000 stb.) ütközet-, ostrom- stb. tervek készítésére.

Hadith

(arab) a. m.a elbeszélés, különösen a vallás körében oly elbeszélés, melynek tárgyát Mohammed próféta cselekvései vagy mondásai képezik; ennélfogva a Korán (l.o.) mellett a mohammedán vallás legelőkelőbb forrásának tekintik. Innen aztán a mohammedánok hagyományát általán H.-nak nevezik. Külső szerkezetére nézve két részből áll, ugyanis: 1. az isznád v. szanadból (támasztás), mely azon személyek sorozatát tartalmazza, kik a H.-ot egymásnak szájról szájra adták; e sorozat láncolata Mohammed azon kortársáig van visszavezetve, ki az illető mondát magának a prófétának szájából hallotta, vagy ha a próféta cselekedetéről van szó, ennek közvetlen szemtanuja volt; 2. matn, azaz maga az elbeszélés szövege. A H. cimén hagyományozott mondásokon alapszik a mohammedánok teljes vallásgyakorlata. Az iszlám II. századában kezdték a vallásos életre vonatkozó H.-ok rendszeres gyüjtését; a legrégibb gyüjtemény e téren Málik ibn Anasz medinai vallástudós (megh. 795) Ab-Muvatta (Az egyengetett ut) c. gyüjtemény. Minthogy nagyon korán kezdtek a prófétának mindenféle hamis és hitelnélküli mondását tulajdonítani, mára III. sz.-ban kezdik a H.-hagyomány óriási módon összegyült anyagát megrostálni, és a kritikailag igazolt H.-okat külön gyüjteményekbe foglalni és alaki vagy tartalmi szempontok szerint elrendezni. A leghiresebb gyüjtemények szerzői: Al-Buklári (megh. 869). és Muszlim (megh. 874). E tudósok gyüjtő könyvei, melyek közül különösen az előbbiét a mohammedánok a szentséggel határos tiszteletben tartják, a Szahih (azaz hibátlan, hiteles) nevet viselik; mind a kettő együtt Al-Szahihein (Akét Szahih). Ezeken kivül még számos H.-gyüjtemény keletkezett; de kánoni érvényt a két említetten kivül még négynek tulajdonítanak, melyeknek szerzői Abú-Dávúd (megh. 888). Al-Tirmidzi (megh.. 892). Ibn-Mádsa (megh. 896). és Al-Naszái (megh. 915). E hat H. gyüjteményt együtt a «hat könyv» (al-Kutub al-szitta) nevezet alatt foglalják össze és a allástörvény kánoni forrásának tekintik. Ezek nyomán később oly gyüjtemények is keletkeztek, melyek a «hat könyv»-ből kritikai okokból elmaradt H.-okat is visszahelyezik, vagy amazok anyagát együttesen összefoglalják. Most már mind a hat gyüjtemény keleten eszközölt kiadásokban hozzáférhető; mindegyikhez, de különösen a két elsőhöz, nagy kommentár-irodalom is füződik. Európai kiadásban csak a Buklári gyüjteménye részesült Krehl-től (Le Recueil des traditions mahomédans, Lejda 1862-1868, 3 kötet, nem teljes) Teljes fordítás is létezik egy későbbi gyüjteményről, Matthews-tól Mishcat ul-masábih or a collection of the most authentic Traditions regarding the actions and sayings of Muhammed (Kalkutta 1809, 2 köt.). V. ö. Goldziher, Az iszlám (Budapest 1881), II. fejezet; ugyanattól Muhammedanische Studien II. köt. (Halle 1890).

Hadi tisztelgés

tisztelgés valamely várátadásánál, az ellenség fegyverlerakásánál, elesett ellenséges főtiszt temetésénél stb. A H. utóbbi esetben katonai kiséretből a sir fölötti üdvlövésekből, az előbbi esetekben pedig azon engedélyből áll, hogy a legyőzött ellenség zeneszóval s kibontott zászlókkal, esetleg néhány ágyuval vonulhasson el.

Hadi törvénycikkek

l. Hadi cikkek.

Hadi tüzszerészet

az a tudomány, amely a tüzérség által használt és a szertüzérség által készített mindenféle lövő, robbanó, világító stb. szerek összeállításával és készítésének legelőnyösebb módjával foglalkozik.

Hadizenet

l. Háboru.


Kezdőlap

˙