Hajkefe

l. Kefe.

Hajkenő

l. Hajolaj.

Hajkolni

l. Hajk.

Hájkór

(adipositas, dipomatosis), a zsirszövet általános tultengése. A zsir felszaporodása főleg a hasfalakban, az ágyék-, far, emlő- állalatti tájakon, az arc alsó felében, a végtagok egyes részeiben, a hashártya alatti kötőszövetben, a mellür savós hártyái alatt, a szivburok alatt, a sziv izomrostjai közt, a májban történik. A H. mindenekelőtt a test megfelelő alakváltozásában nyilvánul, amelyek következtében a testmozgások nehezülnek. Ezen tisztán mekanikai akadályból és a test súlyának növekedéséből eredő funkcionális zavaron kivül a H. kifejezett eseteiben számos kóros tünettel találkozunk. A nemi működés alábbszáll, az izomzat gyengül, a mozgékonyság csökkenése mellett a szellemi működések sülyedése is észlelhető, a beteg sokat és mélyen alszik, élénkebb mozgások kifejezett nehéz légzéssel járnak, vérszegénység jelei lépnek fel. Különösen fontosak a vérkeringési zavarok: szapora, máskor lassu vagy szabálytalan ütérlökés, a szivtompulat megnagyobbodása, szivdobogás, később a bokatájon fellépő vizenyő. hájkórosak többnyire nagy evők s nagy ivók. A tápcsatorna tulságos igénybevétele idővel emésztési zavarokhoz vezet. A székletét rendesen renyhe, néha szorulás hasmenéssel váltakozik. A H. oka a tultáplálkozás, amely vagy a tulságos tápfelvételből, vagy a lassubb anyagcseréből származik. Kifejlődésében az öröklött hajlamnak nagy befolyása van. Gyógyítására különböző módokat ajánlottak... Banting-, Ebstein-, Schwenninger-féle kura stb. Mindezeknek hátránya, hogy a gyógykezelés ideje alatt a tápfelvétel megszorítása folytán a táplálkozás elégtelenné tétetik. A hájkórosok étrendjében kevesbítendő a zsir, a cukor, mig a növényi savakban dús táplálékok az oxidálást elősegítő sajátságuknál fogva nagyobb mennyiségben fogyaszthatók. Az anyagcsere gyorsítása céljából az idegrendszer működése emelendő. Erre szolgálnak: megfelelő foglalkozás, szórakozás, utazás, bőringerek, mint különböző vizkurák. A máj működésének emelésére a bélmozgásokat gyorsító ásványvizek használhatók (különösen Karlsbad, Marienbad). A zsir oxidálását a szénsavas alkáliák, a szabad levegőn végzett mozgás, különösen, ha égyomorral végeztetik, segítik elő. Ugyanigy hatnak részben a meleg fürdők.

Hajkorona

l. Tonzura.

Hajkova

l. Millerit.

Hajkövek

oly hegyi kristályok, melyekben finom hajszálakhoz hasonló zárványok vannak rutilból, turmalinból és egyéb ásványokból. L. Hegyi kristály.

Hajlam

v. hajlandóság, rokon a kivánsággal, az ösztönnel; állandó mint az ösztön, de mig az ösztön inkább testi diszpoziciókra alkalmaztatik, a szervezet alkatában találja meg okát, addig a H. szellemi s egyéni megszokás utján keletkezik. A kivánság pillanatnyi körülmények folytán támadhat s kielégítést találva, esetleg meg nem ujul ismét, a H. folyton támasztja a kivánságot s esetleg jellembeli csöndes hatalommá, vagy - főleg ha akadályokkal találja magát szemben, - viharos szenvedéllyé válhatik.

Hajlás

hajlat, vápa (a német Ixe-ből sokszor ikszni), az ácsmunkában a tető alaprajzának megtörésénél származó behajló él, ellentéte a kiszökellő élnek, a gerincnek. Az ábrán, mely egy derékszögben megtörő nyeregtető fölülnézetét adja, ab a gerinc, bc a hajlás.

[ÁBRA]

Hajlat

(ném. Gilling, ol. forno, lunata, ang. counter, goring) a hajó hátuljának, farának befelé hajlított része, valamint a vitorla szegélyeinek az egyenes vonaltól való eltérő szabása. Az első esetben farhajlatnak, a másodikban vitorlahajlatnak hivják.

Hajlék

a. m. ház, l.o. és Lakóház.


Kezdőlap

˙