l. Hajó.
az 1879. XVI. t.-c. értelmében a magyar korona területén épült hajó tulajdonjogának igazolására szolgál. Külföldön épült hajók tulajdonjoga az illetékes konzuli hivatal által hitelesített H.-lel bizonyítandó. A H., melynek az építési hely révhivatala által hitelesítettnek kell lennie, tartalmazza: a hajó nevét, alkatát (nemét), építési idejét és helyét, hosszát, szélességét és mélységét, tonnatartalmát, az anyagnak, melyből készült, megjelölését, a szegelés és borítás nemét, a tulajdonosnak nevét, születés- és lakhelyét, tulajdonosok többsége esetében a tulajdon részleteknek (karátokban kifejezett) megjelölését (l. Hajótulajdonos) s azt, hogy a hajó mikor bocsájtatott a tulajdonos birtokába. A tulajdonjog további átruházásai az arról kiállított okiratok által igazolandók.
v. hajófalazat (ném. Bordwand; ol. murata di nave; ang. ship's side, wall), a hajónak oldalai, melyeket a bókonyok (bordák) és az arra szögezett palánkgerendák (deszkák), burkonydeszkák képeznek. L. Hajóépítész.
a hajó hátsó része. L. Far.
oly fecskendőgép, melyet hajón, kikötőkben használnak a tüz oltására. Ujabban ily hajófecskendők direkt e célra épített csavargőzösökön elhelyezett stabil gőzszivattyuk, melyek oly nagy méretüek, hogy percenkint 3-10 ezer liter vizet szállítanak és külön állandó tüzoltói kirendeltséggel birnak.
hadi hajón az általános rendre való felügyelettel megbizott altiszt, nálunk rendesen őrmesteri rangfokozattal, ki egyszersmind katonai különös kiképeztetésénél fogva mint szolgálatvezető magasabb rangu altiszt a legénységnek a katonai őrszolgálatra való vezényeltetését, a napi kihallgatásokra való elővezetését, a büntetések előjegyzését és foganatosítását eszközli. A H. közvetlen az össz-detailtisztnek (I-ső hadnagynak) van alárendelve.
l. Fenék.
v. hajófuró (állat), l. Furókagylók.
l. Hajómester.
régi kereskedelmei sulymérték, mely 150-200 kilogrammot nyomott.