Halstead

(ejtsd: hallszted), város essex angol grófságban, 27 km.-nyire Chelmsfordtól, a Colne és vasut mellett, (1891) 6056 lak., selyem-, bársonyszövéssel és papirgyártással.

Halszálka

a hal husában levő vékony csont.

Halszatyor

v. halászszatyor, gyékényből fonott és vállra akasztható szatyor.

Halszeme-kő

l. Apofillit és Ortoklasz.

Haltapogató

l. Tapogató.

Haltartó

a halaknak élő állapotban való eltartására szolgáló átlyukasztott láda, vagy pedig kővel, esetleg fával bélelt gödör, amelybe a halat máshonnan hozzák.

Haltaus

Keresztély Gottlob, német jogtörténész és nyelvész, szül. Lipcsében 1702 ápr. 24., megh. u. o. 1758 febr. 11. mint az ottani Nikolai gimnázium igazgatója. Munkái: Calendarium medii aevi praecipue Germanicum (Lipcse 1729); Glossarium Germanicum medii aevi (2. köt., u. o. 1759).

Haltej

a himhal termékenyítő nedve, spermája. L. Halak.

Haltenyésztés

l. Halászat.

Halterek

(gör.), súlyzók, ókori tornaeszközök, melyeket a görög testgyakorló helyeken a magas- és távolugrásnál nagyobb erő kifejtésére használtak. Ezen súlyzók kő-, vas- vagy ólomnehezékek voltak fogantyukkal ellátva. Nagyságuk az ugrók testi erejéhez alkalmazottan, különböző vala. Ugrásközben az atléták ezzel adtak lendületet testüknek, a szükséghez képest előre vagy hátrafelé nyulva kezeikkel, hogy az egyensúlyt megtarthassák és nagyobb távolságra ugorhassanak. V. ö. Richter-Takács, A görögök és rómaiak játékai (Kassa 1894).


Kezdőlap

˙