olyan fajta, melynek kemény, fás vagy bőrnemü héja van, mint a diónak, gesztenéynek, mandolának stb.
(Crustacea), l. Rákok.
a fáknak napsütés által okozott betegsége s abban áll, hogy a dél vagy délnyugat felé szabadon álló simahéju fák héja a napsütés oldalán elszárad s lepattog. Az igy támadt seben káros gombák vagy rovarok fészkelik be magukat s ezáltal a betegség terjed, a fa sinleni kezd s el is pusztulhat. Ellene édekezhetünk, ha az erdők fáit jó záródásban tartjuk, az erdők szegélyét képező növényeket kiméljük, a vágásokat déli s délnyugati irányban védjük, a sétányokra, utak mentén stb. kiültetett fákat szalmával v. náddal bekötjük v. mésztejjel bekenetjük.
valamely födémet, falat (rendesen favázas falat) vagy tetőszerkezetet deszkával borítani, hogy azt bevakolni vagy reá fedelezni lehessen. A H. rendesen deszkákkal történik (l. Héjazó deszka), ritkábban lécekkel is (l. Födém alatt a tákolt v. amerikai födémet). Födémek H.-ára u. n. kócos v. szőrös (meg nem gyalult) héjazó deszkákat használnak, melyeket benádaznak s azután vakolattal becsapnak és simítnak. A héjazó deszkák szárazak, vékonyak és lehetőleg keskenyek legyenek, nehogy nedves vagy igen széles héjazó deszkák megvetemedése következtében a vakolatban repedések támadjanak. Ha a deszkákat hosszuságukban meg kell toldani, akkor az ütközésnek váltakozni kell, nehogy egy és ugyanazon ütköző hézag az egész mennyezeten végigfusson, merta vakolatban e körülmény is repedést okozhat. Fedeleknél a német és osztrák palafedés, a kátrányos lemezfedés, a facement és fém-födelek alá kell deszka-H.; cserépfödeleknél csak ott, hol a födél nagyon meredek és igy a cserepeket nem lehet már egyszerüen beaggatni, hanem azokat le kell szegezni. A palafedés H.-ánál a kócos deszkákat a szelemennel párhuzamosan szorosan egymás mellé lefektetik; a kátrányos lemezfedésnél a gyalult deszkák ugyancsak igy, de sokszor nem függélyes, hanem ferde ütközéssel, a fa-cementfedésnél a héjazó deszkák szádalva szorosan összeillesztetnek, mig a fémfedéseknél azok között egy keskeny hézagot kell hagyni. Párkányok H.-ára közönséges kócos deszkákat használnak.
födémek v. fedelek behéjazására használt 20-26 cm. széles, födémeknél 2 cm., fedeleknél 2 -3 cm. vastag kócos v. szőrös (azaz gyalulatlan) avagy gyalult deszka. Alkalmazását l. Héjazás.
a. m. héjválás, l. o.
a fákon tapasztalható az a jelenség, midőn gyenge talajon sürü záródásban álló erdőt megritkítunk, a megmaradt fák hirtelen több tápláló anyaghoz jutván, oly gyorsan kezdenek vastagodni, hogy a héj a belső nagynyomás folytán meghasad. Az igy keletkezett repedés szélei hovatovább hátrább huzódnak, a fa vastagodására szolgáló kambium-szövet megrongálódik s a fa héj nélkül maradt része elhal s utat nyit a káros gombák terjedésének. Hogy e bajt kikerülje az erdőgazda, gyenge talajon álló erdeit csak mérsékelten szokta gyéríteni.
(Limacidae), a haslábu-lágytestüek osztályának Pulmonata rendjébe tartozó csigacsalád. L. Meztelen csigák.
(Teufelsdorf, Hasfaleu), kisközség Nagy-Küküllő vármegye keresdi j.-ban, 1287 magyar és oláh lak.; van vasuti állomása, posta- és táviróhivatala, postatakarékpénztára. Itt ágazik ki a m. k. államvasutak budapest-predeáli vonalából a székely-udvarhelyi szárnyvonal.
-székelyudvarhelyi h. é. vasut. Épült 1886. Hossza 35,63 km. Tényleges építési tőkéje 1.555.000, vagyis pályakm.-ként 30.614 frt. Névleges tőkéje 2.005.000. Ebből tözsrészvény 802.000, elsőbbség 1.203.000. Az üzemet a m. k. államvasutak kezelik. Az igazgatóság székhelye Székely-Udvarhely.