Hemipiramis

a kristálytanban a. m. félpiramis, l. Piramis.

Hemiplegia

(gör.), féloldali bénulás. Ismerünk organikus és funkcionalis H.-t. Az első az agyvelő u. n. loborpályájának roncsolására, mint ez leggyakrabban gyi vérzésnél történik, áll elő; a másik hiszteriás betegeknél valamely görcsös roham után, avagy erőművi behatásra fejlődik ki. A hiszteriás H. azáltal különbözik az organikus H.-tól, hogy eseteiben az arc nem vesz részt a bénulásban; ujabb észleletek szerint azonban előjöhet, hogy funkcionális H.-nál a bénult oldalon az arc is hüdéses, legtöbbnyire azonban a nylevvel együtt tartós merevségben levőnek mutatkozik. Tartós és nem gyógyuló H. idővel zsugorodásba (contractura) megy át.

Hemiprizma

a kirstálytanban a. m. féloszlop; l. Oszlop.

Hemiptera

a rovarok osztályának egyik rendje, melyet Rhynchota név alá is foglalnak. L. Félfödeles szárnyuak.

Hemipterologia

a félföldes szárnyu rovarok ismertetésével foglalkozó tan, melynek művelői hemipterologusok; hazánkban ilyen dr. Horváth Géza.

Hemiszfera

(gör.) a. m. félgömb, különösen az éggömb, vagy a föld fele, továbbá az agy valamelyik fele. L. Félgömb és Agyvelő.

Hemisztichion

v. hemimetron (gör.) a. m. félsor, a verstanban a két rendből összetett sor egyik rendjének a neve.

Hemitropia

az ikerkristályoknak, nevezetesen az érintkezésbeli vagyis ránőtt ikreknek az a helyzet, amidőn egyik a másiknak éppen a fordítottja, ugy, hogy ha az egyik felet a másik körül forgatjuk, egyes kristály áll elő.

Hemling

l. Memling.

Hemlock-cser

az Amerikában előforduló Abies canadensis kérge. Különösen Amerikában a bőr cserzésére használják. A bőr ettől vörös szint nyer. A H. kivonatát jelentős mennyiségben hozzák Európába.


Kezdőlap

˙