Hiper

(hyper), görög előszócska, mely a. m. fölötte, rajta, tul, p. hiperlojális: tulságosan lojális, stb.

Hiperaszténia

a legmagasabb foku erőtlenség, amely előállhat hosszas betegségek, inanició stb. által elcsigázott egyéneknél.

Hiberbazis

szóelrakás, szintaktikai alakzat, a mondat szavainak a közönséges rendtől eltérő elrakása, akár a ritmus kedvéért, akár egy-egy szó kiemelése végett. Ez esetben többnyire egy szó az, mely a szokott rendből kilép és a mondat élére (olykor végére) törekszik. P., Össze az agg ember esik vala térdre' (Arany). A H. egyes változatai lehetnek az anasztrofa, anakolutia, hiszteron-proteron és kivált az inverzió.

Hiperbola

l. Kúpszelet. - H. a költészetben és retorikában, l. Nagyítás és Tulzás.

Hiperbolás üvegek

a keratokonusz okozta asztigmatizmusz javítására Rüllmann számításai szerint köszörült konkáv szemüvegek.

Hiperbolikus függvény

igy neveznek nehány függvényt, mely az egyenoldalu hiperbolához ugyanazon viszonyban van, mint a trigonometriai függvények a körhöz. Legyen az x2- y2 = 1 hiperbolának az x tengely pozitiv részével való metszőpontja A, a hiperbola jobb ágának egy tetszőleges pontja P (x,y) s a középpontot, mely a koordinatarendszer kezdőpontjába esik, jelöljük O-val, Ha az OA egyenes, az AP iv s a PO radius vector által bezárt sikrésznek kétszeres területe z, akkor [ÁBRA] Az X és y-ra nyert kifejezések a z független változó hiperbolikus cosinuásnak ill. hiperbolikus sinusának neveztetnek. Jeleik: cos. h. z, sin. h. z. Hányadosuk [ÁBRA] a hiperbolikus tangens.

Hiperbolikus henger

l. Henger és Másodrendü felület.

Hiperbolikus kerék

olyan fogaskerék, melynek fogai a kerék tengelyét keresztezik, de különben egyenes vonalban mennek. A hiperbolikus kerékről l. még Fogaskerék.

Hiperbolikus paraboloid

l. Másodrendü felület.

Hiperbolikus pont

l. Felület.


Kezdőlap

˙