Holy

a. m. szent; holy-days, ünnepnapok v. szünetnapok.

Holy

(Hoy Island), az Orkádok (l. o.) egyike, 13 km.-nyire Dunnet Headtól, Skócia legészakibb pontjától, 20 km. hosszu és 10 km. széles. Rajta vannak az Orkádok legmagasabb emelkedései, a Coulax (428 m.) és a Hoy Hill (474 m.).

Hólyag

hólyagos, l. Bőrbetegség és Ekzema.

Hólyagbomlaszok

a Siphonorák megjelölésére használt régebbi magyar kifejezés, l. Hólyagos meduzák.

Hólyagcseresznye

l. Zsidócseresznye.

Hólyagfa

l. Hólyagmogyoró.

Hólyagfark

v. hólyagféreg (Cysticercus és Cysticercoid), a galandférgek fejlődésmenetében a lárva s illetőleg a dajka, amely a borsónagyságtól kezdve egészen az ököl- sőt fejnagyságig növő hólyagból és ebbe befelé növő egy v. több galandféregfejből áll. Az a hólyagfark, amelynek hólyagába csak egy galandféregfej nő be, a Cysticercus; az ellenben, amelynek hólyagába több galandféregfej nő be, s amelyben több kisebb-nagyobb galandféregfejes hólyag is fejlődhetik, a Cysticercoid. Cysticercussa van a Taenia saginatának, T. soliumnak stb., mig Cysticercoidja a T. echinococcusnak és T. coenurusnak. A hólyagfark mindig élősködik s vagy az izomzatban, v. a májban, v. az agyban tartózkodik, de gazdájában nem fejlődik galandféreggé. Hogy teljesen kifejlődhessék, egy másik gazdába kell jutnia, ami saját akaratán kivül történik meg akkor, mikor gazdáját oly más állat eszi meg, amelynek belsejében aztán galandféreggé nőheti ki magát. Ezen esetben aztán a galandféregfej a hólyagból kifelé türemlik, a bélbe kapaszkodik, elveszíti hólyagját s lassan galandféreggé nő ki. L. Bélférgek, Borsóka és Borsókór.

Hólyagharaszt

(Cystopteris Bernh.), csinos erdei haraszt, 9 extratropikus faja közül hazánkban 4 terem. Csinos lombu kerti disz; a C. fragilis L., a harasztok között legfeljebb halad északra (Faröi szigetek, Izland, Grönland).

Hólyaghinár

v. sárga hinár, l. Utricularia.

Hólyaghurut

l. Hugyhólyag.


Kezdőlap

˙