Homok-Bödöge

kisközség Veszprém vmegye pápai j.-ban, 1209 magyar lakossal.

Homokbuckák

a homokos tájakat ellepő homokhalmok, melyek magassága hazánkban rendesen 10-30 m. közt váltakozik, helyenként még nagyobb, 40-50 m.

Homokdaganat

l. Psammoma.

Homokdisz

v. homoknád a. m. Ammophila (l. o.).

Homokfogók

nyilt csatornák, melyek a gerebudvar (l. o.) felső v. alsó végén, v. pedig az ettől elágazó usztatócsatorna elején, a fenék sikjában vannak alkalmazva. Ezeknek az a célja, hogy a viz által hozott bármily nagy köveket és a homokot felfogják, azonkivül pedig, hogy a fölös vizet oldalvást elvezessék. Ezen, rendesen fából szerkesztett csatornák 6-10 m. szélesek, egyik végpontjuknál csak 0,50 m., a másik végöknél pedig 1,50 m. mélyek és e ponton gerebbel és zsilippel vannak ellátva.

Homokforgatag

l. Forgószél.

Homokfuvógép

arra való, hogy a finom homokot v. csiszolóport (smirgli) erősen a köszörülendő tárgy fölszinére vesse. A szemcséket gőz- v. légáramlattal s mintegy 25 m. másodpercenkénti sebességgel fuvatják a tárgy fölszinére. A fuvó alakja szerint a homok sugáralakja is változik. Ez a munkagép csak rideg testek, igy üveg, edzett acél, porcellán, öntött vas stb. megmunkálására való, a rugalmas testek a szemcsék ütéseit változás nélkül állják ki. Ha tehát a rideg test fölszinét hellyel-közzel rugalmas anyag (p. staniol, gummi, papir, cink stb.) fedi be, az előbbin a fedés rajza szerint különféle idomok keletkeznek. Az üvegen igen jó fényhatás érhető el, ha vékony vörös üvegréteggel befedett fehér üvegről a H. segítségével hellyel-közzel a vörös üvegréteget leköszörüljük.

[ÁBRA] Homokfuvógép.

Az öntvények fölszinét a H. jobban bágyasztja, mint a bágyasztó csáva. Használják még ezt a gépet a vasöntvények tisztogatására és a reszelők élesítésére is. Az eltompult reszelőket a reszelő vágásainak finomságához mért homoksugár hatásának teszik ki. Az üveg köszörülésére való H. szerkezetét az ábra láttatja. A kerék a gummilapátjai az R csőből a tt1 tölcsérbe folyó homokot a gyors forgás következtében erősen a B üveglap fölszinére ütik. A zsinóron lógó B üveglap följebb és lejebb állítható. A homokot K patenoster ujból a homoktartóba emeli, a finom por pedig E nyiláson át távolodik el, hová az A kerék szele hajtja föl. A H.-ek feltalálója Tilghman volt.

Homokfürdő

l. Ammokózia és Fürdő.

Homokgúzs

l. Homokhúr.

Homokhegy

Urvölgyhez tartozó telep, Zólyom v. megye besztercebányai j.-ban; Besztercebánya városa itt ezüsttartalmu rézércbányát bányász, melynek évi termelése 110 q érc; a bányák bányamértéke 97,8 ha.


Kezdőlap

˙