(középkori lat.) a. m. vagyonlefoglalás a kincstár által.
1. Izzás.
(lat.) a. m. idézés, varázslat.
(lat.) a. m. képesség hiánya. Az egyházjogban az egyházrendek felvételére való képtelenség. Az I. dacára történt felszentelés semmis és hatálytalan. Incapaces (inhabiles): 1. a nem kereszteltek és 2. a nők. A hermafroditák csak a fi-nem tulnyomó kiképzése esetében felszentelhetők.
(lat.) a. m. fejenkint, az egyesek száma szerint (ellentéte: per stirpes, törzsek szerint).
(lat.) a. m. kizáródás, azon tünete a sérveknek, melyet akkor láthatunk rajtuk, ha a sérv a sérvkapun le van szorítva s e miatt vissza nem helyezhető. Oka vagy az, hogy a sérv hirtelen nagyobb tömeggel tódult ki, mint rendesen szokott, vagy az, hogy a sérvben levő belek tartalma (főleg gázok) hirtelen megnagyobbodott, v. végre az, hogy a sérvkapu szükebb lett, mint azelőtt volt. Ha a kizáródás sérvnél jön elő, akkor külsőnek mondják. Első tünete az, hogy az eddig visszahelyezhető sérv egyszerre vissza nem helyezhetővé lett; fájdalmas, főleg a sérvkapunál s görcsöket okoz a hasüregben. Ezután makacs székrekedés áll be, melyen semmi sem segít, később hányás, majd bélsárhányás (ileus), csuklás, azután hashártyagyuladás és halál. Igen veszélyes és folytonosan fenyegető szövődménye a sérvnek, mely 2-8 nap alatt halálhoz vezethet. Ezen kivül lehet I. jelen külsőleg nem látható sérv nélkül is a hasüregben, midőn azt belsőnek mondják. Oka lehet a beleknek odanövések által okozott szegletben megtörése, gyuladások után maradt rostos kötegek által okozott leszorítása, a beleknek tengelykörüli csavarodása (volvulus), a beleknek egymásba csuszása (intussusceptio) oly módon, hogy a bélrészlet felülről az alsó részlet üregébe türemkedik, ez által összeszorul s épugy átjárhatatlan lesz, mint a kizáródott sérv. A belső I.-nál a bajt mindig az okozza, hogy a bél átjárhatatlan lesz. Ezért ennek tünetei között is első a hirtelen fellépő heves görcsös fájdalom mellett makacs és megoldhatatlan székrekedés, azután hányás, később bélsárhányás (l. o.) s hashártyagyuladás a belek tulságos felfuvódásával, végre 2-5 nap alatt halál. Ugy a külső, mint a belső I.-nál a gyógyítás egyedül a bél elzáródásának feloldásában állhat, mit a külső I.-nál a sérvmetszéssel, a belső I.-nál pedig hasmetszéssel végeznek; ezen operációk sikerrel csak akkor végezhetők, ha idejekorán történnek (1. Sérv). I.-nak nevezik azonkivül a test üregeiből előeső képződményeknek az üreget záró izom alatt okozott leszorítását is. Igy záródik ki a végbél üregéből előcsuszott polipus, vagy aranyeres csomó, kizáródhatik a végbél előeső nyálkahártyája stb. A kizáródott képződések rendesen elüszkösödnek, ha idejekorán fel nem szabadíttatnak. - I. jelent még bebörtönzést.
(középkori lat.), valamely templomnál állandó papoknak alkalmazása (clerici incardinati).
(franc.) a. m. gránátvörös. Tévesen hússzin helyett is használatos. - I. a neve a szép vörös márványnak, melyet Franciaországban az Aude départementban, Valmingerben bányásznak.
(a lat. caro szóból) a. m. megtestesülés, értvén alatta az isteni örök eszmének, a logosznak v. Krisztusnak emberi testben történt megjelenését. Festum incarnationis, Krisztus születésének ünnepe, vagyis karácsony, mi az I. szónak olaszos kiejtéséből származott.
Juss. (növ.), l. Bignonia.