Indikátor

(lat.) a. m. jelző. A kémiában, különösen a térfogatos analizisben alkalmazott anyagok, amelyek szenüket megváltoztatva, a kémiai átalakulás befejeztét megmutatják. A technolgiában olyan készülék, melynek segélyével valamely erőgép (mótor) munkahengerében kifejtett munka mennyisége meghatározható. Az I. ugyanis p. a gőzgép dugójának ide-oda járása alatt a dugó egyik oldalán végbemenő gőzfeszültségi változásokat egy folytonos vonal alakjában kicsiben felrajzolja és pedig a dugójárás egész hosszára vonatkoztatva, ugy hogy egy ide-oda menet egy zárt körületü ábrát ad, melynek területe arányos a gőz kifejtett munkájával. A képződő ábrát indikátor-diagrammnak hivják, az eljárást pedig a gép indikálásának. Az első I.-t Watt Jakab szerkesztette, mely azonban az idők folyamán teljesen átalakult, csakis az elve maradt meg. Jól használható indikátorok a Richards-, Rosenkranz-, Crosby-, Thompson-félék, melyek közül egy Rosenkranz-félét a szövegábrában mutatunk be. A P henger, mely a papirlap megerősítésére szolgál, a gőzgép keresztfejével emeltyü és zsinór közbeiktatása utján összekötve, a keresztfej ide-oda járása szerint ide-oda fordul; a papirtartó hengerrel szilárdan össze van kötve egy kis fémhenger x (mely metszetben is látható) s ebben egy kis dugó van, melynek szára kinyulik s a T-a-K irószerkezettel áll összefüggésben. A kis dugó fölött rugótekercs van, mely a dugót állandóan lefelé szorítja. A fémhengerhez csatlakozó részek arra valók, hogy az egész készülék p. valamely gőzgép hengerén szilárdan (becsavarással) megerősíthető legyen; a közbe iktatott csap segélyével pedig vagy összeköttetésbe hozzuk a gőzgép hengerének belsejét a kis fémhengerrel, vagy elzárjuk attól. Ha p. összekötjük, ugy a gőz a kis dugót felnyomja s az irókészülék i pontján levő irón is felfelé ir le vonalat; ha ez a gőznyomás enged, ugy az irón is lefelé mozog; mivel pedig azalatt, hogy a gőz a gép hengerében a dugót maga előtt tolja, a papirtartó henger is elfordul s a gőzkiömlés közben ismét visszafordul, az irón pedig föl és le mozog, ebből egy négyszöghöz v. háromszöghöz hasonló ábra keletkezik (diagramm). Az igy felvett diagramm területét planimeter segélyével meghatározzuk s ebből, valamint a gőzgép fordulat-számából kiszámítjuk az indikált lóerők számát.

[ÁBRA] Indikátor.

Indikátor-diagramm

l. Indikátor.

Indikátrix

(uj-latin). Valamely felület alakját P pont környezetében ugy szoktuk megvizsgálni, hogy a P pontban vont érintő sikkal párhuzamos sikkal metszük s e metszetnek nagyított képét vizsgáljuk. Ha a felületet metsző siknak a P ponttól való merőleges távolsága minden határon tul kisebbedik és a metszetet e távolsággal fordított arányban nagyítjuk, akkor ez mindinkább egy kúpszeletbe megy át. E kúpszelet lesz a felület P pontjában az indikátrix. A P pont elliptikus, hiperbolikus vagy parabolikus pontnak neveztetik a szerint, amint indikátrixa ellipszis, hiperbola, illetőleg két párhuzamos egyenes.

Indikolit

l. Turmalin.

Indirekt

(lat.) a. m. nem egyenes. - I. adó, l. Adó; I. kémiai festés, l. Festés; I. bizonyítás, l. Apajog-bizonyítás és Bizonyítás; I. lövés, l. Direkt lövés.

Indisciplina

(lat.) a. m. fegyelmetlenség, rendetlenség, fejetlenség, ellentéte a disciplinának (l. o. és Fegyelem).

Indiscutabilis

(lat.) a. m. amit nem lehet v. nem szabad megbeszélni.

Indisputabilis

(lat.) a. m. elvitathatatlan.

Indiszkrét

(lat.) a. m. meggondolatlan, vigyázatlan (beszélés közben); ellentéte a diszkrétnek. Indiszkréció, vigyázatlanság, vigyázatlan vagy tolakodó fecsegés.

Indiszponibilis

(uj-lat.) a. m. ami felett nem lehet rendelkezni = indiszponált, aki egyáltalán v. valamely neki felajánlt tervre nem alkalmas, rossz kedvü; indiszpozició, rosszkedvüség, betegeskedés.


Kezdőlap

˙