Indulathangok

v. undulatszók, oly hangok, amelyekkel az ember az öröm, csudálkozás, félelem, fájdalom stb. érzeteit fejezi ki, p. ó, jaj, haj, lám, nosza, stb.

Indulgens

(lat.) a. m. kimélő, engedékeny. - Indulgentia, l. Bucsu.

Indulin

l. Indigó.

Induló

Olyan zenemű, mely egyenlő, határozott időmértékben mozog s arra szolgál, hogy az emberi lépések a szerint irányuljanak. Leginkább két főfajra oszlanak, u. m.: hadi v. katonai és gyász- v. temetési I.-kra. Az előbbieket eleven s az utóbbiakat lassu, ünnepélyes ritmus jellemzi. Az induló formailag rendesen két részre oszlik s egy fő- és egy középtételből áll, melyek gyakran ellentétes hangulati viszonyban állnak egymással. Időméretük mindig páros ritmusuak. Páratlan időmértékü I.-k nem fordulnak elő. Operai v. katonai nagy zenekarokkal igen intenziv hatásokat lehet az I.-kkal elérni.

Indulópont

(ném. abfahrtspunkt; ol. punto di partenza; ang. departure), a tengerpart közelében levő és fekvésére nézve földrajzi hosszuság és szélesség által meghatározott azon pont, ahonnan egy hajó utjára indul és ahonnan a log-számítások kezdődnek. Hasonló ehhez az érkező pont, vagyis azon pont, ahol a hajó egy bizonyos utnak megtevése után áll.

Indult

(a lat. undulgeo tőből, mely szelid bánást jelent), a nemzetközi jog műszava. Háboru kitörése esetében azon tétel alapján, hogy az ellenséges hajók és áruk elkobzás alá esnek, az államok a háboru kitörése napján kikötőikben talált ellenséges hajókat meglepték és elkobozták. Csak az 1854-iki orosz háboruban történt először, hogy Anglia és Franciaország a kikötőikben levő orosz hajóknak 6 heti szabad távozási időt engedett. Ezt a távozási engedélyt I.-nak nevezik.

Induno

Girolamo, olasz festő, szül. Milanóban 1827., megh. u. o. 1890 dec. A milanói akadémiának volt növendéke, 1848. résztvett Róma védelmében és e harcban súlyosan meg is sebesült. Képei egy részének tárgyát éppen e harcok képezik; festett azonkivül rokoko-képeket és történeti genreképeket. Legkitünőbbek: A konskribált bucsuja kedvesétől; Az udvarias házibarát; A garibaldisták táborozása Capuánál; Estei Leonora bánkódik társáért; Az első hó; Katonai kórház a milanói Casa Boromeóban; Örömteli várakozás; Levél a táborból; A magentai ütközet; Az olasz király bevonulása Velencébe; Az olasz csapatok bevonulása; Régiségkedvelő; Szabójai nő; Via Appia Róma mellett.

In duplo

(lat.) a. m. kétszeresen, kettős példányban.

Induratio

(lat.) a. m. megkeményedés.

Indus

(Sindh, Scinde), D-i Ázsia 2900 km. hosszu folyója, 965 293 km2 vizterülettel. Tibetben az é. sz. 32° és a k. h. 81° 30' alatt a Gangri v. Kailasz láncon, a Szatleds forrása közelében ered Szin-Ka-Bab néven. Forrásától mintegy 260 km.-nyire fölveszi a Gartungot és belép a Karakorumot a Himálajától elválasztó szük völgybe. Elhagyván Kasmir határát, fölveszi a Hanlét és Ladak területére jut. Idáig medre km.-enként 360 cm.-rel lejtősödik. Leh közelében belefolyik a Dzanszkar, Baltisztánban fölveszi a Szurut, alább pedig a Sajokat, innen tul Sindhnek hivják; Szkardónál beletorkol a Sigar és csakhamar eléri legészakibb pontját, ahonnan hirtelen D-nek fordul; fölveszi a Gilgitet, megkerüli a Nanga Parbatot és Dardisztánba lép; mielőtt a sikságra érne, 3000 m. mély hegyszakadékon keskeny mederben zugva tör át, fölveszi a Kabult és Ataknál kilép a sikságra, fölveszi a Szohant, megkerüli a Kalabagh-láncot, lejebb azután beleszakad a Dselam, Csinab, Ravi, Biasz és Szatledsből alakult hatalmas Pancsnadot (öt folyót;) akkor már a Pendsabon folyik keresztül, azután annak határát alkotja, belép Sindhi angol tartományba és nagy deltában az Arab-tengerbe torkol, átlag 4500 km3 vizet vivén magával. Szétágazása a tengerparttól 150 km.-nyi távolságban kezdődik; deltája mintegy 8000 km2 területet foglal el és alapja 200 km. A delta különböző ágainak vizmennyisége folytonosan változik. 1800. a Bagar nevü volt a főág; ezt követte a Szata, 1819. a Kedewari és 1867 óta a Hadsanro. Kalauzok segítségével a gőzhajók az ezen ágban levő homokzátonyon átkelhetnek és fölevezhetnek Atakig. Partjain azonban a a kereskedelmi emporiumok hiányzanak, mivel hajózható része nagyobbára puszta vidékekbe esik. Stratégiai fontossága az Atak és Szakar melletti hidaknak van.


Kezdőlap

˙