(lat.) a. m. betoldás; a tudományos kéziratismeret terén és különösen a klasszika-filologia szövegkritikában olyan szó vagy mondat, mely nem volt eredetileg a szövegben, hanem csakis később került bele. Interpolator, aki ezt a közbeszurást végrehajtja. I. a matematikában, l. Közbeiktatás.
(lat.), közbeállítás. Valamely szónak két összetartozó közé való állítása. Interponál, közbeállít.
(lat.), a. m. magyarázó, tolmács. Innen: interpretál, megmagyaráz, földerít. - Interpretatio, l. Értelmezés és Hermeneutika.
(lat.) a. m. pontozás; l. Irásjelek.
(lat.) a. m. uralomköz, trónüresség. A német történetben különösen IV. Konrád császár halálától habsburgi Rudolf trónralépteig 1254-1273-ig tartott időköz, mely alatt Hollandi Vilmos, Kastiliai Alfons és Cornvallis Rikárd császárokká választattak ugyan, de tényleges uralmat nem gyakorolhattak.
(lat.), szószerint: közbeeső király; speciális (különleges) hivatal (magistratus) a régi Rómában. A királyi szék üresedése idejére választották, még pedig a szenátorok közül. Működése 5 napig tartott, amikor aztán másikat választottak, aki aztán elintézte a királyválasztás ügyét, de az első sohasem. Az I. a köztársaság idején is megmaradt, azon esetre, ha a konzulok működése lemondás v. halál által évközben megszakadt.
(lat.), stilisztikai alakzat, a. m. kérdés (l. o.). - Interrogationes in jure, a római perjogban kérdések, melyeket a peres felek a vitás pontok felvilágosítása és megállapítása céljából egymáshoz intézhettek. Interrogatoria, kérdőpontok.
(lat.) a. m. meg-, félbeszakítás. - I. praescriptionis, az elévülés félbeszakítása.
(lat.) a. m. választófal, rekeszizom, ágyék-hártya.
(lat.), a. m. köz, időköz; az egyházjogban különösen az időköz, amely az egyes rendek felvétele között megtartandó. A szubdiakonatus, diakonatus és a preszbiteri rend között egy évnek kell közbeesnie, mi alól azonban a püspök felmentést adhat ugyan, de soha ugyanaz nap két rend fel nem vehető; kivétel a püspöki rend, mely a preszbiteri renddel egy napon feladható. Az alsóbb rendek felvétele I.-hoz nincs kötve. - Interstitialos lob, l. Gyuladás.