Ipolyság

(Ipoly-Ságh), nagyközség Hont vármegye I.-i járásában, az Ipoly folyó mellett, (1891) 3247 magyar lakossal; a vármegye törvényhatóságának, a járási szolgabirói hivatalnak, kir. törvényszéknek, jbiróságnak és adóhivatalnak, államépítészeti hivatalnak, kir. közjegyzőnek, pénzügyőrbiztosi állomásnak s csendőrszakasz-parancsnokságnak székhelye; van takarékpénztára, alsófoku ipariskolája, többféle egyesülete, vasuti állomása, posta- és táviróhivatala és postatakarékpénztára.

Ipoly-Szakállas

kisközség Hont vmegye szobi j.-ban, (1891) 1113 magyar lak.; vasuti állomás, posta- és táviróhivatal, postatakarékpénztár.

Ipolyvidéki nyelvjárás

a nógrádi s Hont vármegyei palóc nyelvjárás (l. o.). A többi palócságtól abban különbözik, hogy kettős magánhangzói nincsenek, az ly helyett Ny-felé mindinkább j-t ejt, s nem igen őrzi meg a -vel rag v-jét. A 3-ik birtokos személyrag az egyesben nem i, hanem ë (kezë, kertyë), a többesben nem ok, ëk, ök, hanem uk, ük (kezük, kertyük). A nott, nól, ni ragok közül csak az utolsót használja: Horvâtnyi vótam (Horvátéknál voltam). V. ö. Balassa J., M. Nyelvjárások 84-85. l.

Ipomoea

(növ.), l. Hajnalka és Jalapa.

Ipp

(Ip), kisközség Szilágy vármegye szilágycsehi j.-ában, (1891) 1099 magyar és oláh lak.

Ips

város Alsó-Ausztriában, l. Ybbs.

Ipse

(lat.) a. m. ő maga; I. dixit, ő maga mondta; I. fecit, ő maga csinálta; ipso facto, maga a tett által; ipso jure, maga a jog által, a jog következtében, önmagában jogosultan; ipsissima verba, saját tulajdon szavai.

Ipsus

régi vár és város Kis-Ázsiában (Frigia). Az itteni sikságon folyt le Seleukus, Lysimachos, Cassander és Ptolemaios győzelme (Kr. e. 301.) Antigonos és fia Demetrios Poliorketes ellen, mely győzelemnek eredménye Nagy Sándor birodalmának feloszlása (l. Diadochok). A csata előzményeiről és következményeiről l. Antigonos és Demetrios cikkeket.

Ipswich

1. Suffolk angol grófság fővárosa, a Stour-öbölbe torkolló Orwell és vasut mellett, (1891) 57 260 lak., gazdasági gép-, szappan-, papir- és sörgyártással, muzeummal, nyilv. könyvtárral, 3 parkkal. A félhold alakban épített város kiválóbb épületei a szt. Margit- és Mária-templom, a városháza és egy bolondok háza. Wolsey kardinális szülővárosa. - 2. I., város Massachusetts É.-amerikai állam Essex countyjában, 4 km.-nyire az Atlanti-oceántól, a kis I. mindkét partján, vasut mellett, (1890) 4439 lakossal, nagy cipőgyárakkal, pamut- és gyapjufonókkal. - 3. I., West Moreton kerület székhelye Queensland ausztráliai gyarmatban, 37 km.-nyire Brisbanetól, a Bremer és vasut mellett, (1890) 7625 lakossal, pamutfonókkal és szénbányával.

Ipszambul

sziklatemplom a Nilus Ny-i partján két belevésett sziklatemplommal. Ezen neve helytelen francia följegyzésből eredt, helyesen Abu-Szambul v. Abu-Szimbel (l. o.). A templom képét l. Egyiptomi művészet II. tábla, 6. ábra.


Kezdőlap

˙