Irka

az irás tanításához való füzet, melynél különösen az alak, a papir szine, a vonalak távolsága fontos. Rendeletileg szabályozzák, l. Iskolai egészségügy.

Irkut

az Angarának 320 km. hosszu mellékvize K.-Szibériában. A Szajáni hegyekben, a Fehér- és Fekete-I. összefolyásából ered, Ny-ról K-nek folyik pompás erdőségeken keresztül és Irkutszk városával szemben torkollik.

Irkutszk

1. orosz főkormányzóság K.-Szibériában, mely magában foglalja Jenisszejszk, I. kormányzóságokat és Jakutszk területet, I. fővárossal. - 2. I., orosz kormányzóság Jenisszejszk, Jakutszk, Transzbajkália és a khinai birodalom közt 743 472 km2 területtel (ebből 17 175 km2 a Bajkál-tóra esik), (1890) 421 187 lak. Általában hegyes, főképen DNy-i szögletében. A khinai birodalom felőli határán a Szajáni hegység NyÉNy-ról KDK-felé huzódik, amelynek legmagasabb csúcsa a glecserekkel takart Mungu-Szardik (3500 m.) és amelyből számos, erdőkkel takart lánc ágazik ki É-felé. Az összes vizek a Jenisszej és Lena medencéjéhez tartoznak. A Bajkál-tónak ÉNy-i része tartozik a kormányzóságba; a számos hegyi tó közül a legnagyobb a 16 km. hosszu Toto Aszgul. Ásványországi termékekben I. szegényebb mint szomszédai; legfőbb ilynemü termékek a vas az Irkut és Bjelaja völgyében, a grafit (az aliberti bánya hires) a Bjelaja és Oka völgyében. A Szlyulyanka körül lapis-lazulit találnak. Az éghajlat zord, I. városban az évi középhőmérséklet -0,5°, a rövid nyáré 16,3°, a télé -18,5°. A terület legnagyobb részét erdők takarják; legtermékenyebb a föld az Angara és Lena völgyében. Az állattenyésztés virágzó. A halászat és vadászat még mindig jövedelmező foglalkozás. A lakosok közül mintegy 100 000 szibériai benszülött, akik közt a legszámosabbak a burjatok, de vannak jakutok és tunguzok is; a többiek oroszok és lengyelek; ezek közt számosak a számüzöttek. Az ipar csaknem egyedül I. városára szorítkozik. A kereskedelem élénk. Legfontosabb utak a nagy szibériai ut, a Lena, Angara és a Bajkál-tó. A kormányzóság 5 járásra oszlik, ezek: Balaganszk, Verholenszk, I., Kirenszk és Nizsnej-Udinszk. - 3. I., fővárosa az ugyanily nevü kormányzóságnak az é. sz. 52° 16´ 30 " s a k. h. 104° 22´ alatt az Angara jobb partján, szemben az Irkut torkolatával, a főkormányzónak és egy érseknek székhelye, (1888) 47 403 lak., 56 gyárral, amelyek közt a posztó-, szesz-, porcellán-, téglagyárak a legfontosabbak; élénk, különösen tranzito-kereskedelemmel, több templommal, gimnáziummal, papi nevelőintézettel, technikai főiskolával, földrajzi társasággal, amelynek szép gyüjteményei vannak, könyvtárral és meglehetősen élénk szellemi élettel. A nagyobbára széles, követzett utcákból álló város házai tulnyomóan faépületek; legszebb tér a Fegyver-tér, legszebb épületek a főkormányzósági palota, a kaszárnyák, a vámház, az aranyolvasztó és az 1858. az aiguni szerződés örömére épített diadalkapu, amelyen e felirat olvasható: Az ut a Nagy-oceánhoz. I. 1652. alapíttatott és 1686. várossá emeltetett.

Irland

l. Irország.

Irlandi moha

(növ.), l. Gyöngymoszat.

Irlandi vászon

igen finom fonalu, tisztán lenből készült vászon.

Irmák

v. irmag (török), a. m. folyó.

Irmăos

(ejtsd: irmaunsz), Serra dos-, archaikus kőzetekből álló, 250 km. hosszu hegylánc Brazilia ÉK-i részében; a S. Francisco és Parnahyba közt vizválasztóul szolgál.

Irmei

Ferenc, iró, született Budapesten 1846 jun. 29. Középiskoláit Budapesten végezte, majd a bécsi egyetemnek hallgatója volt, hol modern filologiával, filozofiával és esztetikával foglalkozott. Visszatérvén, hirlapiró lett és idejét a publicisztika és a műkritika közt osztotta meg. 1873. tanári állást vállalt a budapesti belvárosi reáliskolánál, jelenleg a városi polgári leányiskolánál működik. Önállóan megjelent művei: Az aranypróba (tört. szinmű, Budapest 1879); Juvenális (külön kiadás Szana Tamás Koszoru-jából). A Petőfi-társaság rendes tagja.

Irmesfa

l. Gyertyánfa.


Kezdőlap

˙