az ív csúcspontja és az ív vállpontjait összekötő vonal közötti függőleges távolság, l. Ív.
a szög abszolut mérőszáma, melyet ugy nyerünk, hogy ha a szögnek mint középponti szögnek megfelelő körív hosszuságának viszonyát meghatározzuk a sugárhoz, amellyel e körívet leirtuk. A derékszögnek Í.-e p/2, az egyenes szögé p, a teljes szögé 2p.
Lovas nomád népek szokása, hogy legszükségesebb eszközeiket öveikbe dugva, vagy arra csatolva mindig magukkal hordják. Igy a szkithák övükre csatolva viselték mindig az ivócsészéjüket is. Ezen csészék rendesen fémből készültek s egy szijcsattal voltak ellátva, hogy felfüzhetők legyenek az övre. A monda szerint ilyen arany csésze esett le egykor az égből s Herakles is ilyent hagyott fiára, Skythesre s azért hordanak Herodotos szerint (IV. 5 és 10) a szkithák máig is ilyeneket az övükön. A nagy-szentmiklósi leletben több ily arany ivócsésze fordult elő, melyek igazolják Herodotos előadását. L. még Csésze és Edény.
(növ.), a Vaccinium Myrtillus; l. Fenyvesbogyó.
a piócának egyik magyar neve.
(ejtsd: ájvori) Jakab, angol matematikus, szül. Dundeeban 1765., megh. Londonban 1842 szept. 21.; teologiát tanult, de később e szaktól elfordulván, egy dundeei iskolában a matematika és fizika segédtanítója lett. Miután Douglastownban egy lenfonó vezetője volt, a marlowi (később a sandhursti) katonakollégiumon tanár lett, amely állásban 1804-1816. töltötte idejét, azóta pedig mint magánzó élt. 1815. fogva a Royal Society tagja volt. Róla van elnevezve egy redukció-teoréma, melynek értelmében egy adott ellipszoidhoz egy másik, vele konfokális ellipszoid szerkeszthető, amely valamely külső pontra nézve az előbbivel equipotenciális. Ez tárgya I.-nak On the attractions of homogeneous ellipsoids (Phil. Tr. 1809) cimü értekezésének. I. a kapilláris depresszióra nézve is eszközölt méréseket. Nevezetes művei: New and universal solution of Kepler's problem (Tr. Roy. Edinb. Soc. V. 1805); Attraction of spheroids (Phil. Tr. 1812); A new method of deducing a first approximation to the orbit of a comet from three geocentric observations (u. o. 1811); On theory of the perturbations of the planets (u. o. 1832); On the depression of mercury in glass tubes (Tilloch, Phil. Mag. LVII. 1821).
(Eporedia), az ugyanily nevü járásnak és püspökségnek székhelye Torino olasz tartományban, a Dora Baltea balpartján, vasut mellett, (1881) 10 413 lak., selyem- és pamutfonással, vászonszövéssel, bortermeléssel, sajt- és marhakereskedéssel. A rendetlenül épült város legérdekesebb épülete régi székesegyháza. A régi sáncok helyén faültetvények vannak. I. fővárosa volt az ugyanily nevü őrgrófságnak, amelyet Nagy Károly alapított. 887 után az I.-i őrgrófok a lombardiai királyi koronáért küzdöttek; II. Berengár és fia, II. Adalbert 950 körül rövid ideig viselték is. II. Henrik a német birodalomba kebelezte be és annak része is maradt, mig 1248. II. Frigyes Tamás szavójai grófnak nem adományozta. A franciák 1554., 1641. és 1704. elfoglalták.
l. Folio.
1. I.-la-Bataille, község Eure francia départementban 15 km.-nyire Saint-Andrétól, az Eure egy szigetén és annak balpartján, vasut mellett, (1891) 1105 lak., ismeretes azon győzelemről, amelyet IV. Henrik itt 1590 márc. 14-én a liga seregein kivivott. A csata szinhelyén egy obeliszk áll. - 2. I., I.-sur-Seine, falu Seine francia départementban, 1 km.-nyire a Párist övező régibb erődítményektől, a Szajna balpartján, (1891) 22 357 lak., jelentékeny sörgyártással, kaucsuk-, kötél-, porcellán- és keramitgyártással. A mellette levő erőd 1870. sértetlen maradt.
l. Árkád.