county az É.-amerikai Egyesült-Államokban és pedig Arkansasban 2280 km2 területtel, 13 038 lak. Mount Olive székhellyel.
l. Indigó.
(orosz) a. m. szoba, átvitt értelemben fából épült paraszt lakóház. Régebben a cári palota törvénykező helyiségét hitták I.-nak, a XVI. sz. táján pedig a doni kozákok hadi parancsnokságának helyiségét, irodáját (vojszkája I.). Szbornájá I. az, ahol a parasztközségek gyüléseznek.
v. Üzbég, 1150. győri püspök volt.
(Izbég), Szent-Endre külvárosa, Pest-Pilis-solt-Kiskun vmegyében. L. Szent-Endre.
(Izbiste, Isbiste), kisközség Temes vármegye fehértemplomi j.-ban, (1891) 2416 szerb és német lakossal.
(Dagadóforrás), Kalugyer biharvármegyei község határában fakadó időszaki forrás. A forrása mély sziklaüregből hosszabb-rövidebb időközökben fakad, mialatt a mélységben zugás hallatszik; akkor a belső medence vizzel egészen megtelik s a viz vizesés alakjában folyik le. Az egész tünemény csak néhány percig tart. A környék népe gyógyító erőt tulajdonít a forrásnak.
-család (monostori és komlósi), felsőmagyarországi régi család, melynek korábbi nemzedékrendjéről és történetéről nem igen tudunk bizonyosat. Némelyek a család egyik ágát az Aba Sámuel korában élt Márkig tudják visszavezetni. Nagy Iván (Magyarország családjai V.) csak töredékes adatokat közöl. Említésre méltók: I. Miklós, kitünt Eger várának védelmében. I. Ferdinánd kir 1527. több adománnyal jutalmazta.
I. István, százados. 1566. Palotára ment gróf Eck, győri kapitány parancsából, hogy gyalogcsapatával Thúry Györgyöt megsegítse a törökök ellen. - I. András, I. Péter fia, Komárom várának alkapitánya. 1630. konstantinápolyi követ volt. 1638. a lengyel királlyal alkudozásokat folytatott az elzálogosított tizenhárom szepességi város visszaváltásának ügyében. 1659 körül halhatott meg. - I. Márton, 1685. Tokaj várának kapitánya, Thököly Imre buzgó párthive volt. Később sok hasznos szolgálatot tett II. Rákóczi Ferencnek is. - I. József, szül. 1733., megh. 1811., a magyar királyi udvari kancellária referendáriusa, államminiszter, a Szt. István-rend vitéze, ki 1805. bárói rangra is emeltetett. I. mint politikai iró szolgalelkü, aulikus szellemben működött. 1790. jelent meg Irrthümer in den Begriffen der meisten Ungarn cimü munkája, mely a magyar közjog alapelveit meg akarja hamisítani, badar és rosszakaratu érvelések segítségével. Azt vitatja, hogy Magyarország abszolut, örökösödési monarkia volt minden időben. A koronázást, a koronázási esküt és a felavatási hitlevelet fölösleges ceremóniának, a nádort pedig udvari szolgának mondja. Etwas vom Werbőcz cimü röpiratában csufolja, rágalmazza Verbőczy Istvánt és nagy művét, a Tripartitumot. Bizonyítása hemzseg a meghamisított történeti adatoktól. 1791. megjelent tőle a Gespräch zwischen einem durch Ungarn reisenden Fremden u. einem unparteiisch denkenden Ungarn. I. helyesli a «császár» minden alkotmányellenes cselekedetét, de képtelen vádakkal illeti a «lázongó» nemzetet. A Két minisztereknek egymással közlött gondolatai cimü szabadszellemü munkát tévesen tulajdonítják I.-nek. V. ö. Ballagi Géza, A politikai irodalom Magyarországon 1825-ig (Budapest 1888). - A család bárói ágának utolsó férfisarja I. József, ki jelen volt az 1843. országgyülésen is mint követ. Megh. 1868. A család nemesi ága Trencsén vmegyében él.
uj-persa nyelven a. m. isten. A parszoknál az alsóbb rendü jó szellemek, a zend Jazaták közös neve. Vannak földi és mennyei I.-ek. Ilyenek a tüz, a nap, a föld szellemei. Számuk 28-ra tehető, főnökük Zoroaszter (Zarathustra). - Izedizmus, a dualisztikus parszi vallásnak az a változata, hol Arimánt, a gonoszság jelképét, hatalmasabbnak tartják a jó istennél, Ormuzdnál.
az Ízület üregében található és ott szabadon mozgatható képződés, mely az Ízület tokszalagjának belső felszinén bizonyos idült gyuladások következtében eleintén mint apró finom szemölcs vagy bunkószerü kocsányos képződés fejlődik, azután a kocsányról leszakadva szabadon mozog s ezen időponttól fogva az Ízület üregében mint helyet változtató kemény, rostos vagy poros anyagból álló képződés található. Nagyságuk a rizsszemétől kezdve cseresznye v. szilvamag nagyságáig változó lehet. Leginkább a nagy Ízületekben (térd, váll, könyök) és ezek közt első sorban a térdÍzületben találhatók. Bajt annyiban okoznak, amennyiben az Ízületek felszinei közé jutván, a mozgást nemcsak gátolják, de rendkivül heves és rögtön beálló fájdalmat okoznak mindaddig, mig onnan tovább nem csusznak s az Ízületfelszinek közül kiszabadulnak. Sebészeti operációval kell őket eltávolítani, mi a modern sebgyógyítás módok mellett veszély nélkül megtörténhetik.