járásbiróság, l. Birósági szervezet.
(bány.), az aknával közlekedő szintes vágat, mely nem nyilik közvetetlenül a fölszinre; és föltárásra, szállításra, a viz levezetésére és légvezetésre szolgál. L. Bányaművelés.
Péter, Erdély vitéz alvajdája. Három Laczkffy (István, Dénes és Miklós) idejében 1345-1350. és 1359-68. viselte e tisztet. 1368 végén v. 1369 elején a Vlajk (László) havasalföldi vajda ellen vivott harcban esett el. Birtoka volt Maros-Váradja, V. ö. Pór A., Laj. kir. 404; Turul 1884, 152-156. old.
v. Hjarbas, Libia királya, l. Dido.
Károly Ernő, német jogtudós és publicista, szül. Danzigban 1801 nov. 10., meghalt Bécsben 1852 dec. 27. Bonnban jogot tanult, 1824. ügyész lett Kölnben. Később Berlinben felolvasásokat tartott az egyetemen és megalapította a Politisches Wochenblatt-ot. 1832. Gentz utódjául a bécsi udvari és állami kancellária tanácsosául hivták meg. Művei: Handbuch des gemeinen deutschen Strafrechts (Berlin 1827-30, 3 köt.); Die franz. Revolution v. 1830 (u. o. 1831); K. L. Sand (u. o. 1831); Die ständische Verfassung (Lipcse 1834); Vermischte Schriften (München és Paderborn 1839-54, 4 köt.); Prinzipienfragen (Paderborn 1854. J. halála óta Phillips adta ki).
v. gyalogjáró, a közönséges gyalog közlekedésre szánt hely. Ezen helyen a közlekedést feltartóztatni, akadályozni v. megnehezíteni nem szabad. A J.-knak állandó elfoglalása tilos; tilos továbbá azoknak szükség nélküli időközi elfoglalása is, mihez képest az időközi elfoglalás is csak ugy engedhető meg, ha a fel- v. lerakodás a J.-k időleges elfoglalása nélkül meg nem történhetik. A lerakodásnak haladéktalanul és megszakítás nélkül kell történnie. Kiszökelő cég- és hirdetési táblák alkalmazása tilos. A J.-kon velocipéddel, kézi kocsival, taligával, puttonnyal, pékkassal, nagy kosarakkal, hentes átalvetővel stb., nagyobb térfogatu tárgyakkal, melyen a J.-n a közlekedést akadélyozhatják, járni nem szabad. A gyermekkocsik és bölcsők kivétetnek. Utcára nyiló ajtók szárnyait nem szabad oly módon nyitva tartani, hogy azok a J. egy részét elzárják. Aki ezen határozmányok ellen vét, kihágást követ el és 50 krtól 50 frtig terjedhető pénzbüntetéssel, behajthatatlanság esetén 5 napra terjedhető elzárással büntetendő. - J.-foglalások. Kávéházak és vendéglők előtt oly pontokon, hol azok az üzleti és egyéni forgalmat és közlekedést nem akadályozzák, a tanács részéről kiküldendő s a pénzügyi és gazdasági, nemkülönben a középítési bizottmány a főmérnökből és a rendőrség kiküldöttjeiből álló bizottság meghallgatása mellett a tanács által engedélyeztetik oly tereken, hol a személy- és kocsiközlekedés nem akadályoztatik évi bér mellett. A bérösszeg az elfoglalandó terület becsértékének 2%-át teszi ki. Járdaelfoglalásra kiadott engedélyek csak 1 évre érvényesek, az ezek iránti kérvények minden év január hó végéig benyujtandók. Az engedéllyel ellátott üzlettulajdonos tartozik az elfoglalandó terület használatba vételét 3 nappal előbb a kerületi előljáróságnál bejelenteni. Ezen szabályok ellen vétők a kerületi kapitányság által a fővárosi szegényalap javára 2 frttól 50 frtig terjedhető pénzbüntetéssel büntettetnek. (A járda szót a harmincas években Helmeczy készítette az általa előbb ajánlott, de kinevetett riprattyú helyett.)
(franc., ejtsd: zsárden) a. m. kert, J. des plantes, füvészkert, ismeretes különösen e néven a párisi, mely összeköttetésben van az állatkerttel.
(franc., ejtsd: zsárdinjer), tulajdonképen kertésznő, továbbá virág-asztal, valamint a mell- és kézelőfodroknak keskeny himzése. A szakácsok á la J.-nek a főzelékekkel körözött tálalást nevezik.
nagyközség Bács-Bodrog vármegye ujvidéki j.-ban, (1891) 2326 német lakossal.
(Jarabina), kisközség Szepes vármegye poprádvölgyi j.-ban, (1891) 1207 rutén lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral; mészkőbányával. J. a szepesi drótosok hazája, a községben több mint 200 ember drótozásból és pléhedényekkel való kereskedésből él.