Jarovit

a szláv mitologiában a hadisten.

Jarra

bormérték Minorca szigetén, máskép Gerra (l. o.).

Jarretiere

(franc., ejtsd: zsartjer), térdszalag, harisnyakötő. Ordre de la J., térdszalag-rend.

Jarrow

(ejtsd: dserro), város Durham angol grófságban, 25 km.-nyire Durhamtől, a Tyne jobbpartján, vasut mellett, (1891) 33 682 lak., szénbányákkal, hajó- és kémiai gyárakkal, élénk kereskedéssel.

Jártasság

az ügyek végzésében való ügyes, szakavatott eljárás, mely a tapasztaláson kivül leginkább ügyességnek és tapintatnak eredménye s tapasztalati szabályok szerint való eljárást tételez föl; innen jártas ember, aki tisztán a tapasztalás embere, tapasztalásból beszél és annak megfelelőleg cselekszik.

Jártató sróf

v. csavar, az az asztalos eszköz, mellyel a szélesebb lapot alkotó deszkák éleinek összeenyvezésénél ezek szorítására használ. Alapjában véve enyvesztőt alkot, de alsó szára az oldalsó száron levő fogas bevágások segélyével helyét változtathatja, vagyis beállíthatni keskenyebb vagy szélesebb lapok összeszorítására. Nevét onnan nyerte, hogy alsó szára az oldalsón végig jártatható.

Jártviz

(ném. Fahtwasser), hajósok által használt kifejezés azon utnak a megjelölésére, amelyen folyókban egy hajó a megfeneklés veszélye nélkül mozoghat, ahol tehát zátonyok és szirtek nincsenek és a viz elegendő mély, hogy a hajók a J. vonalában járhassanak. Nehezen hajózható helyeken, vagy ott, ahol a helyi viszonyok folytán a folyam medre, gyors változásnak vannak kitéve, a J. vagy a hajó utvonala, tonnák, hordók, cölömpök, vagy más, könnyen felismerhető és többnyire uszó tárgyakkal van láthatólag megjelölve.

Járulék

az a mellékdolog vagy mellékérték, melyet a hitelező az adóstól a főadósságon kivül követelni jogosítva van. Ide tartoznak különösen a követelhető fődolog növedéke és hasznai; a követelés meghatározott vagy késedelmi kamatja; az okozott kárnak vagy annak a vagyoni érdeknek megtérítése, amely megsérült azért, mert az adós a kötelezettséget kellően nem teljesítette; vagy az erre az esetre szerződésileg megállapított összeg.

Járulékhang

olyan hang, mellyel valamely szó alakja idő folytán, tisztán a kiejtésben, megbővül. A J. lehet magánhangzó, mint p. ezekben a szókban: barát (szláv brat), iskola (latin schola), hatalom (régebben hatalm), vagy mássalhangzó, p. rozmaring (e helyett rozmarin), forint (e helyett forin), korántsem (e helyett koránsem). V. ö. Simonyi és Szilasi. Járulékmássalhangzók (M. Nyelvőr 6. és 10. k.).

Járulékos elegyrész

l. Elegyrész.


Kezdőlap

˙