(spany., ejtsd: haime) a. m. Jakab.
magyar mitologiai szó, l. Zádokfa.
község Horvát-Szlavonországban, Szerém vármegye irigi j.-ban, 1(1891) 1645 horvát-szerb lak., mint politikai községnek 3497 lakosa van (közte 88 magyar).
l. Ized.
(ejtsd: jazcsevszki) Lajos, lengyel politikus, a német birodalmi gyülésnek tagja, szül. Posenben 1838 febr. 10. A papi pályára lépett és előbb mint hittanár, majd (Varsóban) mint egyetemi tanár működött. 1865. Angliában élt mint hitoktató; 1866. prépost lett Zdunyban, jelenleg pedig a schrodai káptalannak tagja. Mint politikus 1873 óta működik a porosz országgyülésen, és egyuttal a német birodalmi gyülésen. A lengyelek egyik vezére és az engesztelékeny irány szószólója; álláspontját a Köller belügyminiszter által legujabban (1895 febr.) inaugurált lengyelellenes iránnyal szemben is nyugodtan kifejtette.
l. Jezíd.
(Jazyges), l. Jászok.
(török) a. m. irás, irott valami; azonkivül kelme is, melyre a szin kézzel van ráfestve.
(növ., Jasminum L.), a róla nevezett család merevszáru v. felfutó cserjéje. Levele átellens, ritkán váltakozó, egyszerü, hármas vagy páratlanul szárnyalt; virága sárga vagy fehér, gyakran jó illatu, bogas; bogyója 2-3 magu. Mintegy 120 faja Ázsiában, Afrikában és Ausztráliában, Európa D-i részén csak egy, a J. officinale L. terem. Ez kissé kacskaringódzó, 4-5 m.-nyi cserje. Levele három párjával szárnyalt, virága fehér. Elő-Ázsiának melegebb vidékéről ered, Európa D-i részén sok helyen elvadult, de az Ázsia déli részéről való J. grandiflorummal L. együtt, kivált Cannes környékén termesztik, mert nagyon jó illatu virágából zsirral v. Moringa oleifera behen-olajával jázminpomádét és jázminolajat (oleum jasmini) készítenek. E pomádéból alkohollal extrahálva a járzmin-extractum lesz. A párolgó jázmin-olaj, melyet a jázminvirágból vizzel desztillálva nyernek, nagyon drága. Törökországban pipaszárnak egyenes és hajlékony vesszejüt is termesztenek. A J. virága azelőtt officinalis volt. A J. officinale és még néhány más faj is betakarva nálunk is kitelel, más fajt hidegházban szoktak teleltetni. A J. v. Nytantes Sambac Vahl (arab J., alkonyvirág, szambak) Arábiában és K.-Indiában honos, de Keleten mindenfelé gyakran ültetik. 5-6 m. magas iszalagcserje, levele egyszerü tojásdad v. csaknem szivalaku. Virága (flos Manorae) fehér, hervadva piros, s kivált alkonyatkor nagyon kellemes illatu, azért a templomot szórják be vele, s a khinai tea illatszere. Illatszernek való olaj és szagos viz is készül belőle. Szirmának narancsszinü csövét K.-Indiában sáfrán helyett levesbe teszik, sőt mást is is festenek vele. Olasz v. vad J., l. Jázmincsere.
(növ., jezsamént, jézsafa, cimetjázmin, flótafa Baumgartennál, sipjázmin, Philadélphus L.), a róla nevezett család cserjéje, 12 faja Európa déli részén, Észak-Amerikában, Japánban meg a Himaláján nő. Levele többnyire fürészelt. Virága fehér, gyakran jóillatu. A P. coronarius L. (vad vagy olasz jázmin) Mandsur, Khina és Japán földjéről ered. Európában gyakran ültetik, itt-ott elvadul. 1-2,5 m. magas. Virága erős illatu (máj., jun.), kertben teljes virágu és tarkalevelü fajváltozéka is van. A japáni Ph. satsumi Paxt. és É.-amerikai Ph. latifolius Schrad., Ph. pubescens Lois. és Ph. Gordonianus Lindl. Európa parkjaiban is diszlik.