(növ., Primulaceae), a kétsziküek forrtszirmuinak családja a kankalinképüek rendjében. Egy- v. többnyári füvek megkurtult földbeli törzzsel, mely csak tövi leveleket és ágatlan virágszálat, v. megnyult leveles szárat bocsát. Levelök állása váltakozó, átellenes v. örves, virágjok csillagszerü, ötöstagu, a szirom csövében öt himmel, némelykor még álhimmel is. Az egyrekeszü termőben gömbölyded, ritkán oszlopforma centralis placenta van számos petével, illetve maggal. Tokgyümölcsük fogakkal, csappantyuval v. fedővel nyilik. Magvuk a háton lapos, a köldök oldalán domboru, a magfehérje tülöknemü vagy húsos. Mintegy 250 faja nagyobbrézt az északi mérsékelt övön, főképen Ázsiában és Európában él. Legtöbbnek szép virága van, azért több (Cyclamen, Primula) kerti virág lett.
(növ., Primulinae), a kétsziküek forrtszirmuinak rendje. Virágjok csillagszerü, örvei egyenlő- (gyakran ötös) taguak, himjök közül csak a szirom sallangjával szemközt levő kör fejlődik ki, a másik vagy nincs meg v. satnyult. A termő egyrekeszü, többnyire belső; placentája a középponton áll, magva fehérjés (Myrsinaceae, Plumbagineae).
tánc, l. Cancan.
a. m. göngörítő (l. o.).
1. a székelyeknél szekérkötő horog, mellyel az ereszkedőn kereket kötnek; 2. rövid szűr némely táj népviseletében; 3. bujakóros betegség, l. Gonorrhea.
l. Ízületi betegségek.
l. Keratitisz.
máskép Ugocsavár, várrom Nagy-Szőllős határában Ugocsa vmegyében az ugynevezett Feketehegyen. V. ö. Lehoczky Tivadar, A nagyszőllősi Kankóvár; A kankóvári rejtett kincs (Vasárn. Ujság 1862. 23, 24); Székely Sándor, A n.-szőllősi Ugocsavár (Hazánk s a Külföld 1868, 39).
(Cancrin) Francovics György gróf, orosz tábornok és pénzügyminiszter, szül. Hanauban 1774 dec. 8-án, megh. Szt. Pétervárt 1845 szept. 22. Miután előbb anhalt-bernburgi hivatalnok volt, 1796. Oroszországba ment, hol a hadügyi igazgatás terén oly eredményeket szerzett, hogy különben is gyorsan haladván előre, 1823. pénzügyminiszterré lett. Mint ilyen 21 évig működött, de azzal a káros alapelvvel, hogy a magánvagyon az állam vagyonának érdekében háttérbe szoríttassék. Többnyire retrográdi irányu iratai a következők: Weltreichthum, Nationalreichthum und Staatswissenschaft (Szt. Pétervár 1821); Über die Militärökonomie im Frieden und im Krig (u. o. 1822-23); Die Ökonomie der menschlichen Gesellschaften (u. o. 1845) stb.
szűknyaku öblös edény füllel és a folyadék kibocsátásáa való csővel ellátva. Födelet is tesznek rá, de a nélkül is használják. A K.-t már a régiek ismerték. Készül agyagból, fémből, üvegből. Különösebb fajtája a teás-K. (l. a Keramika képmellékletén). A K.-t folyadékmértéknek is használták. Finnországban még ma is az = 2,61 liter.