Kapitolium

l. Róma.

Kapituláció

(lat.), egy hadtestnek, hadihajónak vagy erősségnek v. más ostrom alá vett helynek meg- ill. feladása. A K. feltétlenül vagy bizonyos feltételek alatt történik. Ily feltétel p. az őrseregnek szabad távozása. A nemzetközi jog a kölcsönös megállapodások megtartását követeli. A K. főcélja az, hogy a további ellentállás előrelátható eredménytelensége esetében céltalan vérontásnak eleje vétessék. A megadási szándékról fehér lobogó kitűzése által szokás az ellenséget értesíteni. A kapitulált hadsereg ellenkező kikötés hiányában hadi parancsnok jogosítottnak tekintendő, de csak annyiban, amennyiben a feltételek a csapatok v. a lakosság személyes szabadságára vagy vagyonára vonatkoznak, továbbá a tisztán katonai jellegü intézkedésekre. Politikai engedmények tételére a hadparancsnok külön meghatalmazás hiányában jogosítva nincs. A francia-német háboruban a K. rendes feltételei között szerepeltek a legyőzött francia seregnek hadi fogsága, az erődítvények és az egész hadi készletnek átadása. A tisztek a hadi fogságot kikerülhették, ha irásban becsületszavukat kötötték le, hogy a háboru tartama alatt a német érdekek ellen mit sem tesznek. Akik a hadi fogságot választották, magántulajdonukat és a kardot megtarthatták. (L. még Hódolás.) - K.-nak nevezték 1868-ig a hadseregbe lépőnek vagy már kiszolgált katonának újból bizonyos szolgálati időre való kötelezését.

Kapitulárék

(Capitularia Regum Francorum), a frank birodalomnak törvényei a Karolingok korában. L. Capitularia.

Kapivi-balzsam

(növ.), l. Dipterocarpus.

Kapjon

(Kaplyon, Koplan, Kopján), kisközség Szolnok-Doboka vmegye deési j.-ban, (1891) 489 oláh lakossal; mezőgazdasági szeszgyárral.

Kapkázás

Egy kevéssé ismert, nagyon egyszerü hazard kártyajátékot neveznek igy. Magyar vagy francia kártyával játsszák tetszés szerinti számban. Az egész csomó kártya előlapjával leborítva tétetik az asztalra, ahány játékos van, annyi külön - tetszés szerinti lapból álló - csomó, avagy egyes lap vétetik le onnét s tétetik még mindig lefordítva az asztalra, egy leborított rész marad a bankárnak; több játékos nem lévén, a bankár felforgatja minden egyes játszó legalul fekvő kártyalapját s végül a magáét. Kinek nagyobb értékü a felfordított kártyája, mint a bankáré, az kap a kasszából annyit, amennyit a kártyájára tett, kinek azonban annyija vagy kevesebbje van mint a bankárnak, tétjét veszíti.

Kapla

Gömör vármegye legrégibb várainak egyike, Serke közvetlen közelében (ma Hegyes-hegy). Birta a hires Kaplay család, melynek kihalásával a rokon serkei Lorántffyak tulajdonába ment át.

Kaplaken

(holland, franc. primage). Tengeri szállítmányoknál a vitelbéren felül járó s ennek bizonyos százalékban meghatározott díjfizetés.

Káplán

tulajdonképen olyan egyházi személy, aki valamely kápolnában végezi állandóan az isteni tiszteletet. Manapság rendesen a plébánosok mellé segédül kiküldött felszentelt papokat értik a K. nevén. E segédlelkészektől megkülönböztetendők az u. n. helyettes lelkészek, akik teljesen plébánosi joghatósággal viszik valamely hitközség ügyeit, mig a K.-ok ebben a tekintetben teljesen a plébánostól függenek. Hajdan a plébánosok maguk választották segédeiket, ma már ezt a jogot a püspök gyakorolja, aki K.-ainak, legalább Magyarországon, megadja a jogot a szentségek kiszolgáltatására. Megemlítjük még a kitett K.-okat (capellani expositi), akik valamely fiókegyházban plébánosuk helyett végzik az istentiszteletet. Vannak azonkivül udvari K.-ok, javadalmas K.-ok v. lelkészek, katona-K.-ok stb.

K.-nak a magyar protest. egyházban a népesebb egyházakban szolgáló, avagy az öreg, beteges lelkészek mellé rendelt segédlelkészeket hivják. Száraz K.-nak hivják az olyat, ki a teologiai tanfolyamot elvégezte ugyan, de a papi vizsgálatot még nem tette le, azonban szükség lévén reá, kiküldetik valamely lelkész mellé a hétköznapi és vasárnapi isteni tiszteleteknél és temetéseknél a lelkészi teendők végzésére, de a sakramentomokat nem szolgáltatja ki, vagyis nem keresztelhet és úrvacsorát nem oszthat. Midőn az első papi vizsgálatot sikerrel letette, akkor felhatalmazást nyer minden lelkészi teendők végzésére. A hazai reformátusokál csak akkor szentelik, vagy jobban mondva akkor avatják fel lelkésszé, ha valamely egyházba megválasztatik rendes lelkésszé. A század első felében s az evangelikusoknál ma is a felavatás azonnal a papi vizsgálatok sikeres letevése után történt, illetőleg történik.

Káplár

1. a katonaságnál a. m. tizedes (l. o.). - 2. Gyermekjáték, mely abból áll, hogy egy fapálcácskát hosszában két részre hasítanak, melyeket a játszók tenyereik között sodornak s azokat azután elejtik; a szerint amint az elejtett pálcafeleknek lapos vagy domboru felületök van fölül: a játszó vagy «szegény ember», vagy «káplár» vagy «király», aki meghatározza, hogy a káplár az összefont zsebkendővel mennyit üssön a szegény ember tenyerére.


Kezdőlap

˙