(C10H14O). A timollal és karvakrollal izomer szénvegyület, amely az illó köményolaj főalkatrészét képezi és abból frakcionált desztillációval előállítható. Tisztán előállítva szintelen, köményolaj-szagu folyadék. Fs. 0,96. Fp. 225°. Kénhidrogénnel közvetlenül egyesül és vele szagtalan, tűalaku kristályokból álló vegyületet képez. Az üvegszerü foszforsavval való hevítéskor a vele izomer karvakrollá alakul.
növénynevek után Karwinski Vilmos báró nevének rövidítése. Szül. Keszthelyen 1780., megh. Münchenben 1855. Braziliában és Mexikóban gyüjtött növényeket.
község Freistadt (ettől 4 km.-nyire) osztrák-sziléziai kerületi kapitányságban, az Oder egy jobbolali kis mellékvizénél, vasút mellett, (1890) 7746 nagyobbára lengyel lak., terjedelmes széntelepekkel. Újabban (1894 jun. és 1895 márc. 16.) nagy robbanásnak volt szinhelye.
A hajó oldalán a viz fölé kinyuló kisebb-nagyobb kiépítés, mely a födélzet terjedelmét növeli s vagy a födélzeten levő felépítmény körül járdát képez, v. maga felépítményt (konyha- és lakhelyiségeket) hord. - K., szinházakban a nézőtér egyes emeletsorai, különösen azok, melyek balkonszerüen kiugranak és nem páholyokra, hanem ülőhelyekre vannak beosztva. A legfelső K.-ot kakasülőnek is hivják. Bál-, koncert-, gyülés- stb. termek emeletmagasságban elhelyezett nézőhelyeit szinte K.-nak hivják.
olyan szózene, mely énekhangokra van irva s melyet az énekesek nagyobb tömegben adnak elő, minők: férfi-, női vagy vegyeskarok, minden instrumentális kiséret nélkül. Jobb neve karének.
szalmából, gyékényből v. fűzfavesszőből fonott és külsőleg sárral betapasztott méhlak, mely néha külön süveggel és bedugaszolható felső nyilással van ellátva. Legcélszerütlenebb a cukorsüvegformáju, legalkalmasabb a laposfedelü, legalább 4 cm. vastag falu hengeres alaku, teteje közepén 10 cm. átmérőjü, elzárható nyilással ellátott és eléggé öblös (26-32,000 cm3) kas, hogy abban nagyobb raj is elférhessen. A Tisza mentén gyékényből fonott régebben ismert kúpos kas Göndöcs (l. o.) apát által terjesztett. Ezzel lehetővé válik a külön szinmézgyüjtés, ha a már beépített kas felső nyilását kibontván, arra farácsot vagy pléhrostélyt helyezünk, hogy ezen a királynő a kasra borított sipkába fel ne szállhasson, melybe a munkásméhek szinmézet gyüjtenek. A kas ürtartalma azzal is nagyobbítható, hogy alája szükség szerint egy-két vagy több szalmagyűrüt vagy ládikát helyezünk. Van a méhkason kivül más K. is, t. i. kocsikas, gabonakas, sőt néhol a kosarat s egyéb kákából font szállító eszközt is K.-nak hivják. (L. még Kaptár.)
őrlött gabonanemüekből (l. Dara és Derce), magokból v. gyümölcsből készített pépszerü eledel, melynek népies fajai a köleskásából (l. Köles) készült karimás K. (l. o.), kitoló K., fordított K. stb. A finomabb konyha rendkivül gazdag kásákban; ilyenek rizs-, dara-, burgonya-, liszt-, mandula-, dió-, mogyoró-, csokoládé- citrom-, narancs-K. stb.
l.Ateróma.
(növ., Milium L., kölesperje Baumgartennál), pázsitfű 5-6 fajjal Európában, Ázsiában és É.-Amerikában; hazánkban, a Piptatherumon kivül, két faja terem. Virágpelyvája szálkátlan, tojásdad, hasas domboru, füzérkéje apró, de hossznyelü. A M. effusum L. 60-120 cm. magas, többnyári, virágzata szétterült, ágai lefelé is fordulnak. Erdős-bokros vidéken gyakori, kitünő takarmány. A magva a köleséhez hasonló, de apróbb lisztet lehetne belőle őrleni, a madár eszi. A M. vernale MBieb. az Alduna mellékén ritka, de jó réti fű. Néhol K. a Galium vernum, l. Ragadványfű.
a. m. köleshimlő (l. o.).