Katonafolt

A ruhákba varrt, a testnek idomait jobban kidomborító kis vánkos; főleg magyar nadrágba varrják a lábszár soványságának vagy görbeségének eltakarására.

Katonai ágyraktárak

l. Ágyraktárak.

Katonai akadémiák

oly tanintézetek, melyeken kellő előképzettségü ifjak tisztekké képeztetnek ki. A belépőktől többnyire valamely középiskola teljes elvégzését követelik; amely katonai akadémia csakis a középiskola alsóbb osztályainak elvégzését tűzte ki felvételi feltételül, azon a tanfolyam tartalmát több évre terjesztették ki. A bécs-ujhelyi katonai akadémia középiskolát végzett ifjakat (érettségi vizsgának sikeres letevését nem kell igazolni) gyalog- és lovas-, a bécsi technikai akadémia pedig tüzér- és műszaki-tisztekké képez ki. L. még Hadi akadémia, Ludovika akadémia.

Katonai állatorvos

l. Gyógykovács, Állatorvostan, Állatorvosi akadémia.

Katonai állomásparancsnok

minden helyőrsében a cs. és kir. közös hadsereg vagy hadi tengerészet rendfokozat vagy rangszám szerinti legidősebb tényleg szolgáló tisztje; erődített helyeken, melyekben várparancsnok van, ez utóbbi a K. Oly állomásokon, melyeken a K.-on kivül még honvéd állomásparancsnok is van, a két parancsnok közül az, akit a szolgálati szabályzat 56. és 57. pontja szerint a szolgálati elsőbbség illet, állomásparancsnokok. V. ö. Szolgálati szabályzat I. rész, 59. §.

Katonai árvaházak

Rendeltetésük elhalt katonai egyének vagyontalan árváinak a szülei házat pótolni s szüleik állásának megfelelően nevelni. Hadseregünk árva fiui számára a Bécs-Ujhely melletti Fischauban létezik egy K., mig az árván maradt leányokat Szatmárt és a Bécs melletti Erdbergen levő intézetekben nevelik. Korosabb árvák, ha már a kellő előképzettséggel birnak, valamely katonai képzőintézetbe (K. reál- vagy hadapród-iskolába) vétetnek fel.

Katonai becsület

hogy valamely tisztnek cselekvénye vagy magaviselete ellenkezik-e a K.-tel vagy nem, azt az illető csapat tisztikara s a becsületbiróság állapítja meg s ez utóbbinak elmarasztaló itélete az elitélt tiszti rangjától fosztja meg. L. még Becsület.

Katonai beszállásolás

l. Beszállásolás.

Katonai birói hatóságok

(Militärgerichts-Behörden). Első folyamodásu K. a katonai kerületi parancsnokságok, továbbá a várakban és a fontosabb helyőrségekben székelő helyőrségi és katonai törvényszékek (Garnisons-Gerichte), a hadtengerészeti, testőr- és a bécsújhelyi, valamint a bécsi műszaki akadémiák katonai törvényszékei. Másod folyamodásu katonai törvényszék a bécsi katonai főtörvényszék (Militär-Obergericht), a harmad folyamodásu törvényszék pedig a közös hadügyminisztériumhoz tartozó legfelsőbb katonai törvényszék. Első folyamodásu mozgó katonai törvényszékek fennállanak: minden gyalog- és lovas-hadosztálynál, minden hadseregvezérigazgatóságnál és minden hadtestparancsnokságnál egy-egy katonai törvényszék. L. még Hadbiró.

Katonai büntetőtörvénykönyv

meghatározza a katonai biróságok itélete alá kerülő büntetendő cselekményeket és az ezeket megtorló büntetéseket. A nálunk jelenleg érvényes K. még a toborzott és csak a nép legműveletlenebb osztályait a katonai szolgálatra késznyerítő konskripció szerint kiegészített hadsereg számára készült. E K. módosítását mind a cs. és kir. közös hadügyminiszter, mind a két iker állam kormányai és képviselő testületei 1868 óta sürgetik, de mindeddig be nem fejeztetett.


Kezdőlap

˙