Bécsben áll fenn lovassági, tüzérségi és vonatcsapatbeli tiszteknek kiképzése végett. A tanfolyam rendesen 1 évig tart; különösen ügyes lovasok azonban egy második évig is ott tartathatnak a magasabb lovagsági rendszerek (iskolák) elsajátítása végett.
l. Lövésziskola.
a követségekhez beosztott törzstiszt vagy tábornok, kinek feladata arra ügyelni, hogy a követség működése közben az állam katonai érdekei meg ne sértessenek. Ezenkivül figyelemmel kiséri az illető külföldi állam hadierőinek fejlődését, s e megfigyelés eredményéről saját hadserege vezérkarának jelentéseket szerkeszt.
feladata a tudományok és a technika haladását, különös tekintettel a tüzérségi, hadmérnöki, élelmezési, felszerelési stb. szakmákra, figyelemmel kisérni és annak vívmányait, hadicélokra való értékesítését tanulmányozni s e tudományok és kisérletek alapján javaslatokat terjeszteni a cs. és kir. közös hadügyminiszter elé.
ilyenek nálunk a 4. osztályos katonai alreáliskolák (Kőszegen, Körmenden, Kassán és St. Pöltenben), a Mährisch-Weisskirchenben levő 3 osztályos főreáliskola, a hadapródiskolák, a bécsújhelyi katonai akadémia és a bécsi műszaki katonai akadémia. V. ö. Láner Gy., Az osztrák-magyar hadsereg katonai nevelő és képzőintézetei (Budapest 1887).
a hadsereg egészségügyi szolgálati teljesítésére és vezetésére van hivatva. E tisztikar az oly orvosokkal egészítik ki, kik az összes orvostudományok doktorai s ezenfelül még külön vizsgával bebizonyítják, hogy mindazokat a különleges viszonyokat ismerik és azoknak a gyakorlat alatt megfelelni képesek, melyek között a katonaorvos működik. Az ily orvos mint főorvos (főhadnayi rang) léphet a K.-ba, melynek élén négy vezértörzsorvos (vezérőrnagyi ranggal) áll; az I. oszt. főorvosok ezredesi, a II. oszt. alezredesi, a törzsorvosok őrnagyi s az ezredorvosok századosi rangban állnak s e tisztségek jelvényeit viselik.
vannak Bécsben, Budapesten, Josefstadtban és Sarajevóbn, mint az ottani hadtestparancsnokságnál a székhelyeiken levő állami pénztárak szerepelnek katonai fizetőhelyek gyanánt. A cs. és kir. közös hadügyminisztériumnak van saját katonai fizetőhivatala. Háboruban minden magasabb parancsnokság egy hadműveleti pénztárral, háborura felszerelt erődített helyek pedig várpénztárral láttatnak el.
rendeltetése a katonai életpályára lépni szándékozó fiukat a hadapródiskolába, illetőleg a katonai akadémiák egyikébe való beléphetésre előkészíteni. Vannak egész fizetéses (évenként 400 frt), félfizetéses és ingyenes helyek. Az alreáliskolából vagy a hadapródiskolába (l. o.), vagy a főreáliskolába s onnan az akadémiák egyikbe lehet átlépni. A K. bizonyítványaival különben az érettségi vizsgát letenni s azután bármely főiskola rendes hallgatójának beiratkozni lehet.
l. Rokkant.
a legénységnek szállíttatását közvetítik. Vannak saját kezelőszemélyzettel biró és önálló elszámoló testeket képező helyőrségi és a felsőbb rendeletre csapattestek által szervezett s ezek alosztályait képező csapatszállító-házak. V. ö. Utasítás a katonai szállításról (Budapest 1893).