Katonai szolgálati alól való felmentés

l. Felmentés, Hadkötelezettség alól való mentesség és Hadmentességi dij.

Katonai tisztviselők

A hadseregnél a szűkebb értelemben vett katonai szolgálathoz nem tartozó ügyek elintézését K.-re bizzák. Ilyenek nálunk: a hadbiztosok, a számvevőségi és számellenőrző, az állatgyógyintézeti, a katona-pénztári, a katonai élelmezési, a katonai levéltári tisztviselők, a katonai gyógyszerészek, a katonai állatorvosok, a hadbirósági gyakornokok (a hadbirák tiszteknek tekintetnek), a katonai építészeti számvivőségek, a katonai földrajzi intézet, a tüzérségi és a vonatcsapatok szertárai, továbbá a műszaki és közigazgatási bizottságok tisztviselői és végre a bécsújhelyi katonai akadémia erdésze.

Katonai tornázás

l. Torna.

Katonai törvényszék

ama nagyobb bűntények felett itélő törvényszék, amely fegyelmi úton nem fenyíthető büntettekkel vádoltak felett itél. A K. tagjai: egy főbb rangu tiszt mint elnök és a hadbirón kivül birói osztályokból áll. A tisztek birói osztályai 2-2, az altisztekéi 3-3 tagból állnak. Az itélet szavazás útján hozatik; minden egyes rangfokozat csak egy szavazattal bir, de az egyes egyéneknek jogában áll eltérő véleményüket jegyzőkönyve iktattatni. A vádlottnak visszavetési joga van a birák irányában. Miután a vádlott előtt az okmányokat felolvasták s azt megkérdezték, hogy van-e még valami mondani valója, a hadbiró a vádlott eltávolítása után megjelöli a törvény szerint alkalmazandó büntetés maximumát s minimumát. Ezután a birák minden rangfokozata külön tanácskozik, s alulról felfelé való rangsorozatban adja szavazatát; legutoljára szavaz az elnök. A K. itéletét az illetékes hadparancsnok erősíti meg vagy enyhíti, s csak ezután válik az jogerejüvé. L. még Hadbiró.

Katonai vasúti ügyek

Valamennyi európai állam biztosította magának azon jogot, hogy az állam területén levő vasutakat katonai célok elérésére felhasználhassa s az e célok elérése befolyást gyakorló viszonyok megállapítására befolyást gyakorolhasson. Már béke idején a hadseregek összepontosítása, egész seregrészeknek gyors szállítása, a seregek fentartására szükséges küldeményeknek a sereghez s a betegeknek és sebesülteknek a seregtől a hadiszinhely mögötti területre való szállítása fennakadás nélkül történhessék. Ezenkivül csapatokat (l. Vasúti és távirói ezred) kell már béke idején vasutaknak építésére, az ellenség által elrontott vasutaknak használható állapotba helyezésére, esetleg vasutaknak elrontására s végre vasútvonalakon teljesítendő közlekedési szolgálat teljesítésére kiképezni. L. még Katonavonat.

Katonai végvidék

l.Határőrvidék.

Katona-kabát

(ném. Waffenrock), erdetileg menteszerü felöltő, melyet a vértes katonák a vért fölé öltöttek, hogy a napsugarak ne érjék közvetlenül s következően ne hevítsék tulságosan a vértet képező acél- v. vaslemezeket. Ezenkivül ugy hítták azokat a kabátokat is, melyeket a vérttel el nem látott katonák viseltek, s melyek többszörös bőrbéléssel voltak ellátve, hogy a felső testet a nyilak s a kardok éle ellen megvédjék. A lövőfegyverek feltalálása után e bőrbélés többé meg nem védte a katona testét s azért mint feleslegest elhagyták. A XVII: század óta minden csapat s később valamennyi ugyanazon egy fegyvernemhez tartozó egyenlő szabásu és szinü K.-ot viselt, s az egyes csapatok megkülönböztetésére csakis különböző szinü gallérokat, kihajtásokat stb. alkalmaztak. A XVIII. században a K.-nak a felső combra eső részeit, hogy a katonát a menésben ne akadályozza, hátra felhajtották s gomblyukkal ellátott végüket a derék közepéhez gombolták; igy keletkezett a frakk, melyet seregünkben egészen 1849-ig viseltek, mely év óta a huszárok és dsidások kivételével a sereg valamennyi fegyvernemeinél ismét a K.-ot rendszeresítették s ezt még most is hordják, azonban csak béke idején mint díszruhát, hadjárat alatt a sereg összes csapatai csak zubbonyt viselnek.

Katonák házassága

A harmadik korosztályból ki nem lépett védkötelesek, ha csak mindenkorra alkalmatlanoknak nem találtattak, vagy a harmadik korosztályban a sorhadi szolgálat alól ideiglenesen fel nem mentettek, különös tekintetet érdemlő körülményeknél fogva nyerhető kivételes nősülési engedély nélkül meg nem nősülhetnek. A nősülési tilalom áthágása büntetendő. Büntetés alá esnek azok is, kik a tiltott nősülésnél vétkesen közreműködtek. V. ö. Gerő Gy., Eljárás honvéd- és csendőrtisztek nősülési ügyében (Budapest 1889); Nősülési szabályzat a m. kir. konvédség és m. kir. csendőrség részére (u. o. 1890, Pallas); Nősülési ügyekben a honvédelmi miniszternek 1890 okt. 7-ről 32,500. XVIII. sz. a kibocsátott körrendelete (u. o. 1890, Pallas).

Katonakönyv

a tényleges szolgálatba nem álló katonának igazolványa, melybe valamennyi katonai szolgálatra vonatkozó adatot bejegyeznek.

Katonakötelezettség

Az 1889. évi VI. t.-c. szerint: «a védelmi kötelezettség általános és minden védképes állampolgár által személyesen teljesítendő» és «azon védkötelesek, kik a tulajdonképeni hadiszolgálatra ugyan nem, de a hadicélokra szükségelt másnemü szolgálatoka alkalmatosak, háboru esetén ily szolgálatok tételére alkalmazhatók». L. még Felmentés, Hadkötelezettség alól való mentesség és Hadmentességi díj.


Kezdőlap

˙