hires hindu templom és búcsujáró hely Gaurhal előindiai hűbérállam területén a Himalája hegységben. Itt Siva isten egyik megtestesülését az u. n. Kedár a náthát (a hegy ura) imádják. A templom és a kolostor közelében emelkedik a Mahápantha nevü hegy a Bhairavadshamp (szörnyü ugrás) nevü sziklafallal és a Bhrigu hegycsúccsal. Vakbuzgó Siva-tisztelők közül évenkint innen sokan a mélységbe vetik magukat. Azt a halálnemet Bhrigu-páta-nak hivját. V. ö. Andrian Br., Der Höhencultus asiatischer und europäischer Völker (Bécs 1891).
a hét-fő vagyis a hét feje utáni nap, tehát tulajdonkép ketted nap, és Göcsejben néhol még ma is mondják: ketödkor e helyett: kedden.
l. Boldogasszony.
csinált szó a német Gemüth kifejezésre; most rendesen érzelmeink módját jelenti; az értelem gondolkodik, az akarat cselekszik, a kedély érez (l. Érzelem); rokon a szivvel, de mint csinált, a nép nyelvében nem élő szó, halványabb. Van még szűkebb jelentése, főleg mint melléknév: kedélyes, s az ebből képzett kedélyesség, amidőn, ugyancsak német mintára, a társas élet kellemességei iránt való fogékonyságot jelenti. A magyar nyelvnek sok kifejezése van a K. kifejezésére: szív, lélek, elme stb., igen jellemző azonban a magyar nép lelkére, hogy a társas «kedélyesség» jelzésére külön szava nincsen. Jókedvü lehet az ember, ha maga van is, «kedélyes» csak társaságban.
nem egyéb, mint érzelmi világunk különböző, főleg erősebben nyilvánuló jelenségei, harag, bú, öröm, kétségbeesés, szégyen stb., az indulatok általában, ezek közt pedig különösen azok, melyek föltünőbb testi kifejezésekkel járnak. (L. Kedély és Indulat.) A kedélyhullámzás az indulatok változásait, erősbödését, csökkenését jelenti. (Kél és száll a sziv viharja, mint a tenger árja. Arany.)
(gland. thymus). Szövettani szerkezetét és élettani működését illetőleg a nyirokmirigyekkel azonos szerv. Az ébrényi életben már erősen kifejlődik és nő az élet első két évében, ezentul a 10-14. életévig nem változik, azután pedig elsorvad. A K.-ben ugy mint a nyirokmirigyekben általában fehér vérsejtek (leukociták) fejlődnek. E mirigyre az ébrények és a fejlődő embernek s állatnak a serdülés koráig azért van szüksége, mivel a fejlődő test a fehér vérsejteket a szövetképzésnél használja fel.
máskép borsmonostori apátság, l. Borsmonostor (Pallas Nagy Lex. III. 541.).
1. németalföldi tartomány Jáva szigetén, Paszuruvan, Szurabaja, Rembang, Madium és az Indiai-oceán közt 7398 km2 területtel, (1891) 1.139,828 lak., akik közt 1828 európai és 9739 khinai. - 2. K., az ugyanily nevü residentie fővárosa a Kali Brantas jobbpartján, a Wilisz (2168 m.) és Ardsuno közt fekvő szép lapályon, vasút mellett, 16,967 lak., környékén számos régiséggel, templom-, palotaromokkal.
Mózes I. k. 14. fej. elbeszélése szerint Elám királya, ki ellen az öt király fellázadt. K. győzedelmeskedett felettök, de viszont legyőzetett Ábrám által.
(Cedrenus) György, bizanci történetiró, megh. a XI. sz. végén. Mint barát világkrónikát irt a világ kezdetétől egészen 1057-ig. A munka régibb részét más krónikákból irta ki (igy különösen Skylitzes János krónikájából), de a saját korára vonatkozó szakasznak nagy becse van. Ranke őt tartja a «legmegbizhatóbb» bizanci történetirónak. K. krónikája megjelent a Corpus histor. Byzantinor. bonni gyüjteményében (1839).