Kefalokele

(gör.) a. m. agyvelősérv. L. Agyvelő (I. köt. 206).

Kefalotomia

(gör.), szülészeti műtevés, amely a meg nem született magzat fejének megfúrásából áll, hogy az agyvelejének az ejtett nyiláson történt kiürítésével a koponya összenyomható s igy kisebbíthető legyen, ami megszületését a szűk medencén keresztül lehetővé teszi. L. Embriotomia és Kefalotripszia.

Kefalotripszia

(gör.), a meg nem született magzat fejének vagy koponyájának összezúzása arra alkalmas szülészeti műszer segítségével, a kefalotriptor-ral, amelyet az ifjabb Baudelocque honosított meg a szülészetben, habár Hippokratesnek piestron-ja talán az egyik legrégibb, ismeretünkre jutott ugyanezen célu műszer. Ma nálunk is a Breisky-féle kefalotriptor van forgalomban, bár a Simpson-Braun-féle kranioklaszt már kiszorította az általános használatból. A franciák egy műszerbe is egyesítették a fúrót és a zúzót, amelyet Tarnier, a feltaláló szerint vasiotribe-nek neveznek. L. Embriotomia.

Kefasz

(aram.) a. m. szikla, megfelel a görög petrosz szónak, l. Péter.

Kefe

tatár neve Fjodoszijának (l. o.)

Kefe

eszköz, mely ruhadarabok, stb. tisztítására vagy valamely folyékony vagy pépszerü anyagnak egy kemény felületre való rávitelére szolgál. Készítenek K.-t disznósörtéből, ló- vagy kecskeszőrből, növényrostokból vagy fémdrótból; a szőrt v. drótot aztán egy darab fába (K.-fába), csontba, elefántcsontba v. fémbe erősítik. A különböző használat szerint a sörték puhák v. kemények és merevek. Az előbbiekhez tartoznak a bársonykefék, az utóbbiakhoz a haj- és fogkefék. Lókefének v. kártolónak nevezik az olyan K.-t, amellyel a lovak szőréből a port kikefélik (kártolják); palackkefe az, amelynek szőre egy drót köré van fonva és amely palacokok, üvegek tisztítására szolgál; a piasszava-rostokból készült K.-k a padló súrolására valók. A fémek felszini tisztítására különösen a galvanostegiai és plasztikai, továbbá a fém- és vasöntőműhelyekben nagyon használják az acél-, kovácsvas- és sárgarézdrótból készített K.-ket. A munka neme szerint a használt drótszálak finomsága és a K. alakja igen változó. Ha a fém fényesre csiszolt felszinét bágyasztani akarják, fémbojtokkal felszerelt körforgó K.-ket használnak, ezek a fém felszinén apró barázdákat vágnak s igy annak simaságát és fényét elveszik. Drót-K.-kez a szőr és gyapot-iparban is használnak, újabban drót-hajkeféket is készítenek. - K., kefetartó, dinamoelektromos gépeknél, l. Kollektor.

Kefekötő

van Magyarországon - beleértve Horvát-Szlavonországot is - 386 önálló iparos, és pedig 348 férfi és 20 nő, kiknél alkalmazásban áll az 1890. évi iparstatisztika szerint 18 tisztviselő, 2 gépész, 12 családi kisegítő, 424 segéd, 281 tanonc, 564 munkás, 105 napszámos és 26 szolga. Ezen iparág nálunk még teljesen kisipari jellegü, kivéve két gyárat Debrecenben és egyet Pozsonyban. A kisipar teljesen helyi szükségletre termel, a gyárak azonban igen tekintélyes kivitellel birnak, különösen a keleti tartományokba.

Kefelenyomat

a könyvnyomdászatban valamely szedésnek az a lenyomata, amelyet a szedő a végből készít, hogy annak átolvasása a nyomás v. tördelés előtt s a hibák kijavítása megtörténhessék. A K. készítése rendesen ugy történik, hogy szivaccsal egyik oldalán megnedvesített papiroslapot tesznek a festékezett szedésre s azt keményszőrü kefével ráverik. Újabban hengeres készülékekkel nyomtatják ezeket a hasáblenyomatokat.

Kefélőgép

a műőrlési üzemrendszerre berendezett malmokban a búzát a fokozatos felaprításhoz való előkészítése után megkefélik. Ezen művlethez K.-et használnak, melynek gyorsan forgó kefedobja a koptatás és hegyezés alatt meglazult külső hám- és csirarészeket, szakállt s a búzaszemeken levő port végkép lesúrolja. A K.-ek újabb koptatógépektől csak annyiban különböznek, hogy kavarolók helyett kefedobbal működnek, melynek legjobb kefeanyaga a piasszava-rostszál. Mint a koptatógépek, ugy a K.-ek is a ventillátorokkal vannak felszerelve, amelyek a lekefélt részeket a porkamrába vagy a porgyüjtőbe fújják, még mielőtt a búza a gépből kiömlik. A kefebod kúpos vagy hengeres s ennek megfelelő alaku a rovátkolt felületü recés kosár, mely a dobot körülveszi.

Keferst.

l. Kef.


Kezdőlap

˙