(növ., kenderfű, fogínyfű, foganőttfű, vajfű, Galeoposis Tourn.), ajakos növény, alsó ajakán mind a két oldalon üres és hegyes fogalaku kinövése van. Egynyári, terpedten szétágazó füvek. Levelök egyszerü, fürészelt, virágjok szép piros vagy sárga álörvekbe csoportosodik. 12 faja Európában (9 hazánkban) és Ázsia É-i részén terem. G. Ladanum L. sok fajtájával a mezők és tarlók füve, a G. dubia Leers vagy G. ochroleuca Lam.összevagdalt virágzó füve (herba cum floribus Galeopsidis) volt a blankenheimi tea vagy Lieber-féle sorvadásfű; tüdővész meg a mell szárazbetegsége ellen nagy tekintélyben állott, s drágán árulták. Valamennyinek fehér, pettyes magvából olajat lehet sajtolni, a kalitkás madár is szivesen eszi, de füvét a jószág csak frisében legeli, mezőn gyakran gyom. V. ö. Briquet, Monographie du genre Galeopsis (Brüsszel 1893); Borbár, A hazai vajfüvekről (Term.-r. Füz. 1894).
a gépészetben emelésre és forgó erők átvitelére használtatik. Nagyobb gőzgépek munkáit általában K.-lel szokás a transzmisszióra átvinni. Néha 30-40 darab kötelet is alkalmaznak a lendítő kerékre, hogy egy nagyobb gép munkáját az egyes műhelyekbe átvihessék. L. Kenderfonás.
(növ., Semen cannabis), az anyakendernek, vagyis magvas kendernek tojásdad, 4-5 mm. hosszu szürke v. zöldes szemtermése; tartalma 25-35% kövér olaj. Sok madár szereti, nyálka- és olajtartalmáért orvosságnak is használatos, még pedig mint meleg borogató.
(Peritelus familiaris Boheman, vagy amint Kecskemét környékén nevezik, vincellér), a fedelesszárnyuak rendjébe, a rejtett ötlábtőízesek csoportjába és az ormányos bogarak családjába tartozó bogárfaj. 41/2-51/2 mm. hosszu, alakjával és nagyságával feltünően hasonlít a kendermaghoz, innét a neve. Életének legnagyobb része a föld alatt folyik le, álcáját és kifejlődését még nem ismerjük. Nem repül. A kifejlődött állat kora tavasszal jelenik meg, és kölönféle növények (gyümölcsfák, szőllő stb.) leggyengébb részeit, a fejlődésnek induló leveleket emészti fel, behatol a rügyekbe és teljesen megeszi azok belsejét. Ilyenformán azután meglehetős károkat okoz. A bajt azután súlyosbítja az, hogy nem egyszerre jelenik meg, hanem rajokban és igy az egymást felváltó rajok újra megy újra kezdik a pusztítást. Az egyes csoportok nappal meglehetősen szétszóródnak, nyugosznak vagy alszanak, de amint alkonyulni kezd, a naplemente táján azonnal munkájuk után látva, csoportosulni kezdenek. E hazánk jellemző faja évenkint a gyümölcsösökben, szőllőkben kisebb-nagyobb kárt okoz. Védekezésre ajánlják a megtámadott fáknak, növényeknek estenkint való megrázását, midőn a bogarak róluk leesnek és nincs már idejük ismét felmászni, továbbá baromfiakkal való felszedést, különböző kenőcsökkel (Balbiani-féle) való bekenését stb. V. ö. Biró Lajos, A homoki szőllők készülődő ellensége (Természettudományi Közlöny 1892, a magyar kir. Rovartani állomás közleményei, Borászati Lapok 1891. évf. stb.).
(Chaulelasmus streperus L.), az úszók rendjébe, a kacsafélék családjába tartozó madárfaj. Farka 16 tollu, a középső kormánytollak nincsenek nagyon meghosszabbodva. A nöstény háta nyáron szürkésbarna, világos tollszegélyekkel, hasa vörösesbarna, fekete harántfoltokkal. A him nászruhája fején és nyakán rozsdaszürke, sötétbarna pettyekkel, melle és hasa fehér, háta és oldala szürke, fekete foltokkal. Hossza 52, szárnyhossza 26, farkhossza 10 cm. Költözködő madár. Vizeinken áprilistól októberig tartózkodik, nádasokban költ.
(növ., az Althaea cannabina L.), növényfaj, levelének metszete a kenderéhez hasonló; déli Európában és hazánkban terem. Rostját, valamint a rokon Alth. Narbonensisét L., mint a kenderét föl lehet használni.
a kenderrost meghasogatására és megpuhítására való; a kender fényét nem rontja. E célra legjoban megfelelnek a faágyon körben forgatott kúpos kőhengerek. Ily K. malmok egy v. két kőre, v. kő helyett érchengerre készülnek.
(növ.), l. Lombpálma.
a munkagépek hajtására való, kenderből vagy pamutból font szíj. A bőrszíjat sok esetben sikerrel képes helyettesíteni, kevésbbé tartós ugyan, de olcsósága miat alkalmazzák.
l. Kender.