hajózási műnyelven a hajók, ladikok, csónakok oldalán lévő burkolat palánkok repedéseinek, valamint az összeillesztett hajótest részek hézagainak (eresztéknek) kátrányos kóccal, csepüvel (folyam-járóműveken marhaszőrrel is) való betömését, azaz tömettel való ellátását és helyenként itatóspapirral való behúzását nevezik K.-nek.
a vulkánnak ama működése, midőn krateréből gázokat, gőzöket, bombákat, lapillikat és végre lávát hány ki. (L. Vulkanismus). - K. az orvostudományban, l. Eruptio.
A váltó és egyéb forgatható papirok átruházása akkép történik, hogy az átruházó a saját nevét a papir hátára irja. Ez által a hátiratok egy láncolata támad, melyben az előzők a későbbieknek felelősek. A papir esedékessége alkalmával a váltóbirtokos közvetlen előzőjének mutatja be a papirt beváltás végett, ez ismét a maga előzőjéhez és igy tovább. Minden váltóbirtokos az utána követők hátiratait törli; a törölt hátiratok ugy tekintetnek, mintha nem is léteznének.
v. Kitrosz, l. Pidna.
(ejtsd: kitszep), county Washingtonban az É.-amerikai Unióban, 990 km2 területtel, 1740 lak., Port-Madison székhellyel.
János Keresztély, német orgonaművész, szül. Erfurtban 1732 febr. 18., megh. u. o. 1809 május 9. A nagy Bach Sebestyénnek utolsó és méltó tanítványa; nagyhirü, de fölötte csekély javadalmazásu orgonás volt; tanítványai közül Hässler és Rinck tettek szert hirnévre. Művei: Der angehende praktische Organist (3 részben, 1801-8); Neues Choralbuch für Schleswig-Holstein (1803); Grosse Praeludien; Két korál orgonaváltozatokkal; 24 korál; Hymne an das Jahrhundert (1801); 6 zongora-szonáta és változatok zongorára.
(héb.), igy nevezi a biblia Ciprus szigetének lakosait, Ciprus fővárosa Kition után. Néha általában a görög tengerparti tartományokat és szigeteket jelenti.
Erazmus, német fizikus, szül. Schwabachban, 1852 jun. 25. Münchenben meg Würzburgban tanult matematikát és fizikát; 1879. a müncheni főipariksolán asszisztens lett s 1881. habilitáltatta magát a műegyetemre. Ugyanekkor a próbavizsgálatokat is vezette a müncheni elektrotechnikus kiállításon, s két évvel később (1883) a bécsi kiállításon is, Stefan és Obermeyer közreműködésével. Nagyobb munkái közt nevezetes alapvető tanulmánya a Dániel-féle elemről (1882, a müncheni akadémia Sitzungsbericht-jeiben), meg a Handbuch der Elektrotechnik (2. kiadás Stuttgart 1886-92).
Frigyes Henrik báró (nevének rövidítése állatnevek után Kittl.), német utazó, szül Boroszlóban 1799 febr. 16., megh. Mainzban 1874 ápr. 10. Művei: Kupfertafel zur Naturgeschichte der Vögel (1832); Vegetationsansichten von den Küsten und Inseln des Stillen Ozeans (1845-52); Aus Kamtschatka. Reisen nach russisch Amerika, Mikronesien und Kamtschatka (1858, 2 köt.) stb.
v. Kittul (növ.), l. Cukorpálma.