Kiutahia

l. Kutahija.

Kiutasítás

l. Kitiltás.

Kiütés

l. Enantéma.

Kiütős

l. Kapós.

Kivájás

l. Excavatio.

Kiválás

(gömbös), l. Gömbös elválás.

Kiválasztás

(növ., secretio), általában a tovább nem szükséges anyag kiválasztása vagy mint az átsajátítás mellékterméke bizonyos anyagoknak alakítása, melyet a növény a K. pillanatában v. azután fel nem használ, hanem bizonyos sejtekben, sejtközben vagy szervecskékben (kiválasztó szerv, organum secretorium) bizonyos célra összegyüjt és megtakarít. E váladékgyüjtő (nedvtartók, nedvgyüjtő, conceptaculum succi proprii, sive secretionis) gyakran állandó és jellemző része a szöveteknek.

Kiváltás

a hadviselésben, a foglyul ejtett katonák kölcsönös kicserélése, még pedig megelőző megegyezés szerint embert emberért, tisztet tisztért, egészséges legénységet egészséges legénységért. K., az ácsmunkában gerendáknak, szaruknak megszakítása és a megszakított végeknek egy másik gerendába (a váltóba) való becsapolása ott, hol ezek a gerendák vagy szaruk kéménybe, szelelő lyukba, lépcsőházba stb. nyulnának bele. Gerendáknál a K. szüksége legtöbb esetben a gerenda-végeken fordul elő; szaruknál sokszor a középen is.

Kiváltság

(privilegium), a szónak tágasabb értelmében minden kivételes jog (jus singulare), minden eltérés a rendes v. közönséges jogtól (jus generale, commune). A kivételes jog lehet kedvező (favorabile) vagy hátrányos (odiosum) a szerint amint azoknak jogait, akiknek részére szól, a közönséges joggal szemben kitágítja v. megszorítja. A kedvező K.-ot, ha mindenkire kiterjed, aki a törvény által föltételezett állapotban van, jogkedvezménynek (l. o.) nevezik. Szorosabb értelemben K.-on csak azt a kivételes jogot értjük, mely bizonyos meghatározott személy, dolog v. követelés javára v. kárára (ez utóbbi esetben u. n. privilegium odiosum) kivételt tesz a közönséges jog alól. A személyre szóló K. privilegium personae; a dologra v. követelésre szóló K. privilegium rei. A K. lehet igenleges (P. affirmativum) a. m. bizonyos, másokat nem illető előjog, vagy nemleges (P. negativum vagy immunitás), azaz mentesség a nem kiváltságolt állampolgárokat terhelő valamely kötelesség alól; adható továbbá ingyen (P. gratuitum) v. bizonyos ellenszolgáltatás mellett (P. oncrosum). A jogkedvezmények a tárgyilagos jognak, a szorosabb értelemben vett K.-ok ellenben csak alanyjogoknak képezik forrását.

Kiváltságos tartozások

a tengerjogban azok, amelyekért az adós tulajdonát képező hajó akkor is lekötve marad, ha azt az adós magán úton eladta. A kiváltságos hitelezőket illető kereset nem jelzálogi kereset (actio hypothecaria), melynek csak ingatlanokra vonatkozólag van helye, holott a hajók a törvény szerint ingó dolgok, hanem megtámadási, érvénytelenítési kerest (actio revocatoria), amelynek alapja az, hogy a vevő a hajót a hitelezők sérelmével megvenni jogosítva nem volt. A K.-at a törvény határozza meg; a kiváltság csak akkor érvényesíthető, ha a tartozás a törvény által megállapított módon bizonyítva van. A kiváltság a kötelmek megszünésének általános módjain felül elenyészik a hajónak birósági eladása esetében, továbbá akkor, ha az eladott hajó a vevő neve alatt és veszélyére tengeri utazást tett, s az ellen a hitelezők fel nem szólaltak. A hajó tengeri utazást tett akkor, a) ha elindulása s érkezése két különböző kikötőben megállapíttatott, s az elindulás és érkezés között legalább 30 nap eltelt; b) ha más kikötőnek érintése nélkül az elindulás és a visszatérés között több mint 60 nap eltelt, v. az elindult hajó visszatérés nélkül 60 napnál tovább vala útban s a hitelezők amiatt fel nem szólaltak.


Kezdőlap

˙