bármely kocsi felső része, mely a szállítandó személyek vagy tárgyak elhelyezésére szolgál. Csonka is lehet, amennyiben csak feneke, szekereknél az alsövény van meg. Szekereknél a K. részei a fenék v. alsövény, az oldalak vagy lajtorják, az elülső és hátsó saraglyák. Az alsövény a pörgettyühöz és a hátsó vánkosra fekszik, oldalt pedig az ezekben oldalt levő vasból vagy fából készülő rakoncákhoz támaszkodik. A lajtorjának van felső és alsó szára és ezek között a zápok. Zárt oldalaknál a zápokat gyakran az oldaldeszkák pótolják, de néha a zápok mellett is megvannak.saraglyatartó vaskapcsok, a felsőn a saraglyakarikák, kellő helyén a lőcsgúzsok vannak megerősítve. Végre hosszabb szekereknél az alsó lajtorjaszár közepén még a hasló is található, melynek célja a lajtorják összetartása a teher oldalnyomása ellen. A saraglyák is záppal ellátott rámából állanak és a saraglyacsatlóval (lánc) vannak összekapcsolva a lajtorjával.
l. Istálló.
ilyenekül csak megfelelő képességü és a kocsivezetésre nézve megvizsgált egyének alkalmazhatók. Minden K. köteles a vezetése alá rendelt mozdonyt, illetőleg kocsit szabályszerüen vezetni s a menetrendben megállapított menetidőt és menetsebességet megtartani.
nagyközség Tolna vmegye dombovári j.-ban, (1891) 2256 magyar és német lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
v. kacsolás (növ.), bizonyos termesztett növények levéltövében keletkező kurta fattyuhajtások leszedése, p. a dohányról v. a szőllőről, mert hasznavehetetlenek vagy gyümölcsöt nem teremnek, ellenben a növénytől a kellő táplálékot felszívják.
hús-, csont- és állati bőrökből kifőzött tömény enyvoldat, mely a kihülés után megalszik. A magyar konyhán disznóaprólékból készül, melyet besózva s vizzel bőven feleresztve egy kevés foghagymával 3-4 óra hosszat lassu forrás mellett főznek meg. Levét tiszta ruhán átszűrjük s az üveg- v. porcellántálba rakott húsdarabokra öntjük és hideg helyre tesszük, hogy megfagyjon, azután ecettel, olajjal adjuk fel. A szép K. átlátszó. - K., a növényeké l., Gyümölcskocsonya.
l. Rák.
kisközség Szatmár vármegye mátészalkai j.-ban, (1891) 1767 magyar lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
(növ.), l. Disznókömény.
kisközség Bihar vmegye tenkei járásában, (1891) 1483 oláh lakossal.