Kolde

Tivadar Frigyes, német prot. teologus, szül. Friedlandban 1850 máj. 6. Boroszlóban és Lipcsében tanult, majd Marburgban habilitáltatta magát, hol (1879) tanszéket kapott egyháztörténelmi előadásokra; 1881 óta Erlangenben van. Főbb művei: Analecta Lutherana (Gotha 1883); Martin Luther (u. o. 1884-93); Beiträge zur Reformationsgeschichte (Lipcse 1890); Melanchton's Loci Communes (u. o. 1890); Über Grenzen des histor. Erkennens (u. o. 1891).

Koldewey

Károly, német utazó, szül. Bückenben (Hannover) 1837 október 26. 1868. és 1869. az első és második német sarkvidéki expediciót vezette a Spitzberg szigetekhez és Grönlandhoz. Első utazásának leirása Peterm. Mitteilungenjeiben jelent meg 1868. Második utazásának leirása 1873-74. jelent meg Lipcsében.

Kolding

város Veile dán járásban Jütland félszigetén, 22 km.-nyire Fredericiától, a Kis-Belt 10 km. hosszu öblének, a K.-fjordnak belső végében, a K.-Aa torkolatánál, vasút mellett, (1890) 9657 lak., posztószövéssel, tengeri kereskedelemmel. 1891. 672 hajó érkezett a kikötőjébe. É-i oldalán vannak romjai azon hatalmas kastélynak, amelyet 1248. alapítottak és 1808. fölégettek. E kastély a XVI. és XVII. sz.-ban gyakran szolgált lakóhelyéül a dán királyoknak. 1849 ápr. 23. a Bonin vezérlete alatt álló schleswig-holsteiniak itt a dán csapatokkal megütköztek és őket visszaszorították.

Koldulás

Aki hatósági engedély nélkül nyilvános helyen v. házról-házra koldul, közbiztonság elleni kihágás miatt 8 napig, visszaesés esetén, ha az utolsó büntetés kiállásától két év még el nem mult, egy hónapig terjedő elzárással büntetendő. Bizonyos esetekben a K. két hónapig terjedhető elzárással büntetendő, és pedig akkor is, ha a koldulónak hatósági engedélye van, jelesül: a) ha háromnál többen együtt v. b) a hatóságilag megállapított időn tul koldulnak; c) azok, kiknél a K. alkalmával fegyver van; d) nyitva nem levő lakásba előzetes engedély nélkül bemennek, e) nyomort, v. testük valamely tagjának hiányát vagy hibás voltát szinlelik. Nyolc napig terjedhető elzárással büntetendők azok is, kik 16 éven aluli gyermekeket K.-ra biztatnak, kiküldenek v. másnak rendelkezésére bocsátanak. A gyermekek, mint csavargók, javító-intézetbe helyezendők el. K. miatt elitéltek illetőségök helyére eltoloncolhatók, a külföldiek az országból kiutasíthatók.

Kolduló barátok

v. mendikánsok, a kat. egyházban azon szerzetes rendek, melyek szabályaik értelmében semminemü vagyonnal nem birhatnak s egyedül a hivők adakozásaiból tarthatják fenn magukat. Leginkább tanítással, s nagyobb járványok idejében betegek ápolásával foglalkoznak. A ferenciek, kapucinusok, domonkosok, karmeliták, szerviták, paulanok, mely szerzetek mind a XIII. sz.-ban keletkeztek, ily K. közé számíttatnak. A kolduló szerzetesek, épp mert folyton a nép közt működtek s sokszor voltak kénytelenek egyik helyről a másikra vándorolni, nem a püspök, hanem egyenesen (mint később a jezsuiták) a pápa joghatósága alá tartoztak. Jelenleg Rómában székelő rendfőnökök (generális) állanak élükön, anélkül, hogy a megyés püspök hatósága alól ki lennének véve. II. József 1782. közülök sokat megszüntetett, később azonban lassankint újra visszaállíttattak.

Koldusbiró

a koldus megakadályozása, főleg a koldusok letartóztatása céljából hajdan alkalmazott községi közeg.

Koldustallér

egy talléralaku éremfaj szt. Márton képével, ki köpenyének egy darabját vágja le, hogy azt egy koldusnak adja. Ez érmek a XVI. és XVII. sz.-ban Horn grófságban, a mainzi érsekségben és Schwarzburg grófságban verettek.

Koldustetü

v. kódistetü (növ.), különböző ragadós termés neve: a disznóbojtorjáné, sünnefelejtsé, a királydinnyéé, a Torilis Anthriscusé, az ebnyelvfűé, az Orlayáé, farkasnyílfűé stb.; körülbelül a. m. apró bojtorján. Köztük járva a ruha tele lesz a K.-vel. L. még Farkasnyílfű.

Kolea

város Alger algeriai départementban, a termékeny Metidsa-síkon szép ligetek közt, közel a tenger partjához, (1891) 4899 lak., akik nagyobbára európai származásuak. Közelében egy halmon óriási síremlék, Kobr-er-Rumia (33 m. magas) látható; ez alkalmasint valamely ókori királyi családnak volt mauzoleuma.

Koleda

(a szláv koljada, illetőleg a lat. calendae szóból), a kat. egyházban hajdan divatban volt, de most végleg megszüntetett, a protestánsoknál néhol, jelesül a felvidéken - új évkor - még most is szokásos pénzgyüjtelék. L. még Házszentelés.


Kezdőlap

˙