(csehül Chomutov), az ugyanily nevü cseh kerületi kapitányságnak székhelye, 20 km.-nyire Saaztól, az Érchegység lábánál, vasút mellett, (1890) 13,050 lakossal, gőzmalmokkal, posztószövéssel, kelmefestőkkel, kémiai-, sör- és papirgyárral, bádogjátékszer- és órakészítéssel meg vasúti műhelyekkel; barnaszénbányákkal (1891-iki termelés 300,381 tonna); nép- és középiskolákon kivül gépész- és ipariskolával; csinos kastéllyal és városi parkkal.
széles és lapos vizi jármű, mely két part között a közlekedésnek közvetítésére szolgál, s hosszu, a mederfenékig érő rudak által tolatik, v. pedig gőzgép, vitorla v. egyik parttól a másikra érő kötelek által mozgattatik. (L. Gőzkomp.) Mig a szabadon mozgó K.-oknak a folyamáramlattal kell küzdeniök, hogy kikötőhelyeiket megtarthassák, a kötél vagy láncon vezetett K.-ok a két part között kifeszített lánc vagy kötél és az ezen futó csigakorong által tartatván, gyors áramlatu folyók vagy folyamokban a sebes viz oldalnyomása folytán jutnak az egyik partról a másikra. Repülő K. a folyam közepén elsülyesztett horgony és az ahhoz erősített kötél vagy láncon lógnak, s egy óraingához hasonlóan mozogván, majd az egyik, majd a másik partot érintik. A mozgató erő rendesen az áramlat, mely erejével a megfelelőleg állított kormányrúdra hat és e K.-okat tolja. Kompokat hatósági engedély nélkül mindenki csak saját területén s kizárólag saját céljaira s csak az alatt a feltétel alatt állíthat fel, ha az a hajózást, tutajozást s faúsztatást nem gátolja. Minden más esetben, valamint akkor is, ha a K. kötéllel vagy sodronnyal összekötve hozatik működésbe, K. felállításához hatósági engedély szükséges. Az ily K.-ok forgalomba vétel előtt hatóságilag megvizsgálandók. Gőz-K.-oknál a hajózási rendszabályok is követendők. A K.-okról pontos nyilvántartás vezetendő. A rendőri felügyeletet a közutak felügyeletével megbizott közegek viszik.
(lat.) a. m. sűrü, tömör; a könyvnyomdászatban ily jelzővel illetik a vastagabb vonalu, tömör betüfajokat. - Kompaktatumok a. m. szövetségek, szerződések. L. Husziták.
(franc. Compagnie), a katonaságnál a. m. száza (l. o.).
(lat.). Hosszak összehasonlítására szolgáló műszer. A Bureau international des poids et mesures comparatives lényegében két erős kőpillérhez erősített mikroszkópból áll. A normál mérőrúddal összehasonlítható rúd a két mikroszkóp alá helyeztetik. A mikroszkópok okulár mikrometerrel vannak ellátva, melyek az összehasonlítandó hossz végeire beállíttatnak. Ez megtörténvén, a mikroszkópok alá a normál rudat helyezik s az okulár mikrometerekkel annak legközelebbi osztályzatára állítják. Ismerve az okular mikrometer egy darab osztályrészének értékét, a két hossz különbsége a mikrometer két állásának különbségéből meghatározható. Az összehasonlítandó rudaknak ismert állandó hőmérsékleten való tartása, valamint pontosan vizszintes elhelyezése különös óvintézkedésket és igen nagy gondot kiván.
(lat.) a. m. meghatározott helyen és időben megjelenik.
(olasz Compasso), l. Iránytű.
2738 m. magas hegy a Fokgyarmat Graaff Reinet nevü járásának É-i határán, a Hó-hegyekben. Róla É-felé a Zeekoe, K-nek a Nagy-hal folyó, D-nek a Sunday és Ny-nak a Buffalo folyik, ezért kapta a K. nevét.
(Litterae mutui compassus), a régi hivatalos irály szerint hatósági megkeresés más hatósághoz jogsegély iránt, hasonló szivesség viszonzásának igérete mellett.
az olyanok, amelyek leveleiket a délvonalban ugy terítik ki, hogy a végök ÉD-felé irányul. Ezt a tüneményt először az É.-amerikai Silphium laciniatumon észlelték, de a keszeg saláta (Lactuca Scariola L.) nálunk épp oly határozottan igazodik. Ez a tünemény, mely a sivár helyen termő növényen ötlik leginkább szembe, Stahl megfigyelései szerint a Föld mágnesseségével semmikép sem függ össze, hanem igenis a heliotropizmusnak, a lombleveleken közönséges napranézés tüneményének különös esete. V. ö. Stahl, Über sogen. Kompasspflanzen (2. kiad. Jena 1883).