Kze.

latin növénynevek mellett Kunze Gusztáv (l. o.) német botanikus és iró nevének rövidítése.

 

 

 

L, l

L kis alakban l, a magyar betürendben a tizenhetedik betü.

Római feliratokban, kéziratokban Lucius, Lector, Liber, Libertus.

Az új-latinban a. m. Linea (vonal), Licentiatus (felszabadított).

Francia érmeken a. m. Bayonne pénzverő város.

Francia tőzsdei árfolyam jegyzéken a. m. lettre (áru).

l, hivatalos rövidítése a liternek.

l, a matematikában természetes (l alapu) logaritmust jelent,

L, l vagy L Angolországban a. m. Livre sterling (font sterling).

L., természetrajzi rövidítés id. Linné Károly helyett, mint L. fil. ifj. Linné Károly helyett.

L

mássalhangzó, a zöngés mássalhangzókhoz tartozik, még pedig az u. n. folyékonyak csoportjába. Legközelebbi rokonai az ly és r, s ezekkel gyakran is váltakozik; p. a nyugati nyelvjárásokban az ly helyett többnyire l-et ejtenek (illen, hel stb.), jövevényszókban pedig sokszor az r helyett ejtünk l-et, kivált ha még egy r van a szóban (l. Disszimiláció). Némely tájakon (különösen Dunán ul s a palócoknál) kihagyják és ekkor a megelőző hangzó pótlónyujtást kap, p. alma, óma; folt, fót; told, tód stb.

La

a lantán kémiai jele.

La

a latin faju nemzetek zenerendszere szerint, amelyek manapság is - a germán faju népekétől eltérőleg - az arezzói Guido-féle szolmizáció alapján állanak, a normál C-skála hatodik hangjának, az A-nak az elnevezése.

La.

hivatalos rövidítése Louisiana állam nevének.

L. a.

orvosi rendelvényeken a. m. lege artis, rendelet szerint.

Laa

an der Thaya, város Mistelbach alsó-ausztriai kerületi kapitányságban a morva határon, a Thaya és vasút mellett, (1890) 3148 lak., sörfőzéssel. A várost még most is falak veszik körül. 1260. a csehek és IV. Béla közt volt ütközet, 1278. Habsburgi I. Rudolf német császár a magyarok segítségével legyőzi Ottokárt, 1809 jul. 7. ütközet az osztrákok és a franciák között.

Laach

(Maria-Laach, Abbatia Sanctae Mariae in Lacu), egykori bencés apátság Koblenz porosz kerületben, 10 km.-nyire Andernachtól a Laachi-tó mellett. 1093-ban Henrik nádorgróf alapította és 1802. szekularizálták. A templom a román építő művészet legszebb remeke a Rajna melletti tartományokban, kupolás, öt toronnyal és kriptával, amelyben pompás ékítmények vannak.

Laachi-tó

az Eifel legnagyobb tava Koblenz porosz kerületben, 229 m. magasban, Andernachtól Ny-ra. A tó 51 m. mély, közel 2 km. hosszu, 1,18 km. széles. Minden oldalról vulkáni hegyek környékezik. Lefolyása mesterséges. V. ö. Dechen, Geognostischer Führer zum Laacher See (Bonn 1864).


Kezdőlap

˙